Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Mobilní operátori aj občania by mohli byť s poplatkom za predĺženie licencií spokojní

V kríze topiacom sa Grécku mobilní operátori zaplatili v aukcii za frekvencie porovnateľnú sumu, ako zaplatili mobilní operátori na Slovensku.

Tento text je tlačovou správou, ktorá je publikovaná v plnom znení. Redakcia nenesie zodpovednosť za jej obsah.

Alternatívny operátor a zakladajúci člen Asociácie lokálnych poskytovateľov internetu (ALPI) RadioLAN, spol. s r.o. je toho názoru, že slovenskí mobilní operátori aj občania môžu byť spokojní. Telekomunikačný úrad SR stanovil podobný poplatok za predĺženie licencií, ako v Grécku ponúkli operátori v aukcii, ktorú zrealizoval tamojší telekomunikačný regulátor EETT. Zjednodušene sa dá povedať, že slovenský regulátor stanovil trhovú cenu. Na druhej strane je pochopiteľné, že mobilní operátori sa snažili spochybniť rozhodnutie a oddialiť zaplatenie poplatku.

V závere minulého roka grécky telekomunikačný regulátor informoval, že po aukcii pridelil trom mobilným operátorom frekvencie v pásmach 900 a 1800 MHz na 15 rokov. „Po jednoduchom matematickom prepočte môžeme povedať, že každý z gréckych operátorov zaplatil v priemere približne toľko, ako za tieto frekvencie zaplatili operátori na Slovensku“, povedal Filip Križko, konateľ spoločnosti RadioLAN. Operátori COSMOTE, VODAFONE-PANAFON a WIND spolu zaplatili 380,5 mil. eur. 

Každý z gréckych mobilných operátorov zaplatil v priemere 126,8 mil. eur. Grécko má cca o 100% viac obyvateľov – potenciálnych užívateľov ako má Slovensko, preto sumu môžeme vydeliť dvoma. V Grécku boli frekvencie pridelené na 15 rokov a na Slovensku na 10 rokov, preto sumu je potrebné v tomto zmysle upraviť. Výsledná sumu 42,2 mil. eur je približne toľko, ako na Slovensku zaplatili za predĺženie licencií operátori Orange a Slovak Telekom.

RadioLAN, spol. s r.o. patrí k najväčším bezdrôtovým operátorom v oblasti západného Slovenska. Spoločnosť sa špecializuje na pokrývanie bielych miest a lokalít, kde ponuka internetových služieb zaostáva za štandardom, alebo svojimi parametrami nevyhovuje požiadavkám záujemcov. RadioLAN neustále zväčšuje pokrytie, ponúka inovatívne riešenia a individuálny prístup k zákazníkom. Alternatívnym prístupom k technológiám a službám vypĺňa stále zmenšujúci sa voľný priestor na preplnenom telekomunikačnom trhu.

(tlačová správa)

 

Živé.sk a MobilMania.sk e-mailom Zaregistrujte si svoju e-mailovú adresu na denný odber aktuálnych článkov.
Nesprávny formát e-mail adresy
Váš e-mail bol úspešne zaregistrovaný.
Pre dokončenie prosím kliknite na odkaz v e-maili, ktorý ste obdržali na Vami zadanú e-mailovú adresu.
ŽIVÉ.SK A MOBILMÁNIA.SK MAILOM Potvrdením tohto políčka súhlasíte so zasielaním informačných e-mailov spoločnosti Azet.sk, a.s., v súlade s platnou slovenskou legislatívou. Veľkosť jednotlivých správ neprekročí 80 kB. Pokiaľ bude správa vo formáte HTML, budú grafické prvky uložené na našom serveri a nebudú zahrnuté do tela e-mailu.   Prihlásiť sa na odber newsletteru
Nájdete nás aj na:
© Ringier Axel Springer Slovakia, a.s. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich
prevádzkovateľ portálu. Spravodajská licencia vyhradená.