Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Mobily odolné voči vode aj nárazom

MWC 2012 Odolné mobily, LTE naživo, všadeprítomný Android a výnimočné nápady. Sumár dojmov z tohtoročnej najväčšej mobilnej udalosti. živé fotografie, videá

Ako dlhoročný redaktor MobilMania.sk som mal až tento rok prvýkrát možnosť zúčastniť sa naživo najväčšieho sviatku nadšencov mobilnej komunikácie. O to intenzívnejšie som vnímal všetko, čo sa dalo v katalánskej Barcelone na MWC 2012 vidieť. Najzaujímavejšie dojmy som sa rozhodol opísať v tomto sumáre.

Japonci inšpirujú: Mobily odolné voči vode aj nárazom

Čo ma najviac zaujalo? Odpoviem bez váhania – stánok japonského Fujitsu. Hneď pri vstupe lákal predvádzaním odolnosti jedného zo svojich LTE tabletov. Hostesky ho ponárali do vaničky s vodou a následne okoloidúcim ukazovali, že aj po kontakte s vodou všetko funguje bez problémov ďalej. Takto kúpali aj smartfóny, stále dokola. I keď za povinným úsmevom sa už skrývalo dostatočne znudenie touto aktivitou, práve odolnosť výrobkov Fujitsu ma zaujala zo všetkého asi najviac.

Okrem odolnosti voči vode Fujitsu pripravil aj druhý test, v ktorom demonštroval odolnosť displeja mobilného telefónu voči nárazu. Z výšky asi 30 centimetrov padala na displej smartfónu Fujitsu Arrows µ železná gulička, pričom cyklus sa stále opakoval. Väčšina dotykových placiek iných výrobcov by už dávno skončila s poriadne preliačeným displejom. No smartfón Fujitsu ani po niekoľkých dňoch nejavil známky poškodenia.

Široká paleta smartfónov Fujitsu je rôzne vybavená sieťovými technológiami, aby si z modelov bez problémov vybrali operátori aj používatelia. Modely majú zvyčajne LTE, Wimax, CDMA a HSPA+ verziu. Vodeodolné boli podľa hostesiek všetky vystavené smartfóny v stánku. Pritom na prvý pohľad vôbec nemali outdoorový vzhľad, krikľavé či pogumované časti. Takisto zvýšená odolnosť voči nárazom už tiež patrí v Japonsku k povinnej jazde.

obr 2012 temy mwc suhrn 001 obr 2012 temy mwc suhrn 001

obr 2012 temy mwc suhrn 002 obr 2012 temy mwc suhrn 002

obr 2012 temy mwc suhrn 003 obr 2012 temy mwc suhrn 003

obr 2012 temy mwc suhrn 004 obr 2012 temy mwc suhrn 004


S názvami si Japonci veľa vrások nerobia. Smartfóny skôr odlišujú farbami a podporou rôznych typov sietí

Drvivá väčšina vystavených zariadení Fujitsu je však dostupná len na japonskom trhu. K otázkam ohľadom ich dostupnosti na trhoch v Európe boli odpovede zástupcov firmy skôr vyhýbavé. Predvedená dokonalosť ale aspoň naznačuje, že zvýšená odolnosť voči vode a nárazom by sa už čoskoro mohla stať štandardom aj u iných výrobcov. Túto domnienku podporuje aj ďalší japonský výrobca. Panasonic, ktorý na MWC 2012 predstavil odolný a pritom vzhľadom nenápadný model Eluga Power.

TIP: Novinky z MWC 2012 (Živé.sk) - Všetko podstatné z MWC 2012 (MobilMania.sk)

LTE sieť s technológiou lightRadio

obr 2012 temy mwc suhrn 005 obr 2012 temy mwc suhrn 005

Najvýznamnejšou vlastnosťou LTE  siete Telefónicy s technológiou lightRadio bola jej zvýšená kapacita. Každá bunka umožnila podľa publikovaných informácií pohodlné simultánne surfovanie pre 30 používateľov súčasne s priemernou rýchlosťou 30 Mbit/s a latenciou okolo 20-25 milisekúnd. Malé základňové stanice (veľké asi ako vysávač) je možné umiestniť bližšie k zákazníkovi, čím sa zlepšuje pokrytie.

Španielska Telefónica pripravila práve na úvod MWC 2012 v Barcelone spustenie svojej LTE siete. V spolupráci so spoločnosťou Alcatel-Lucent a Samsungom chcela demonštrovať, ako bude živá LTE sieť na frekvencii 2,6 GHz kapacitne zvládať nápor, ktorý sa koncentruje na takomto podujatí.

Aj preto v sieti Alcatel-Lucent implementoval technológiu lightRadio, ktorá značne vylepšuje pokrytie použitím malých buniek. Samsung podporil demonštráciu možností siete dodávkou testovacích zariadení s podporou LTE – smartfónu Galaxy S II  a tabletu Galaxy Tab 8.9.

Operátor nám umožnil aktívne sa zapojiť do testovania. Na celý pobyt v Barcelone sme mali zapožičané testovacie USB modemy BandLuxe s podporou LTE, s ktorými sme sa na notebooku pripájali v živej prevádzke. Teoretické maximálne rýchlosti siete boli 100 Mbit/s pre sťahovanie a 40-60 Mbit/s pre odosielanie dát. Nám sa podarilo pri večernom meraní prostredníctvom služby speedtest.net dosiahnuť takmer 70 Mbit/s pri sťahovaní a 21 Mbit/s pri odosielaní dát s latenciou do 50 ms. Počas dňa rýchlosť sťahovania klesala na približne 30 Mbit/s a odosielania na približne 10 Mbit/s, čo však stále postačovalo na veľmi komfortnú prácu.

Veľkú časť fotografií a videí sme kolegom na Slovensko posielali práve cez LTE. Kým ostatní novinári v press centre bojovali s vyťaženými dátovými sieťami, my sme desiatky megabajtov posielali komfortne v priebehu pár sekúnd. Rozhodne by sme si bez problémov veľmi rýchlo na takéto možnosti mobilnej siete zvykli aj na Slovensku. Veď pripojenie stabilitou a rýchlosťou hravo prekonávalo súčasné pevné optické pripojenia, ktoré máme v slovenských domácnostiach či firmách.

Pokračovanie článku pod reklamou videoreklama

obr 2012 temy mwc suhrn 006 obr 2012 temy mwc suhrn 006

Takisto sme mali možnosť si vyskúšať používanie LTE na 8.9-palcovom tablete Samsung Galaxy Tab. Tu sa vysoká rýchlosť prejavila najmä pri plynulom prehliadaní HD videa, ktoré sme otestovali pri návšteve stánku Telefónicy na výstavisku.

Technológia lightRadio od Alcatel-Lucent využíva na rovnakej frekvencii niekoľko sieťových vrstiev, čo umožňuje oveľa efektívnejšie využívanie frekvenčného spektra. Tým sa znižujú náklady na rozmiestnenie siete až o 40 percent, a úspora energie je 35-percentná, čo má pozitívny vplyv nielen na nákladnosť prevádzky, ale aj na životné prostredie.

Android na každom kroku

obr 2012 temy mwc suhrn 007 obr 2012 temy mwc suhrn 007

Analytická spoločnosť Gartner len nedávno informovala, že v poslednom kvartáli minulého roka mali zariadenia s Androidom viac ako polovičný podiel na celosvetovom predaji smartfónov. Aj situácia na výstavisku tento trend potvrdzovala. Nové Nokie so Symbianom či Windows Phone a niekoľko ďalších zariadení s Windows Phone od ostatných výrobcov boli na stánkoch v Barcelóne v zjavnej menšine oproti záplave smartfónov a tabletov bežiacich na OS Android od Googlu.

Google rozšírenosť svojho operačného systému demonštroval zaujímavou atrakciou. V jeho stánku na akomsi „vláčiku“ v rade za sebou putovalo množstvo mobilných telefónov s týmto operačným systémom.

Huawei, LG, Motorola, Samsung, Sony aj ZTE a mnohí iní na pulty položili desiatky podobných zariadení s Androidom. Po tom ako som nachádzal stále nové a nové stánky s podobne ladenými zariadeniami som začal mať pocit, že „naliať“ Android do tela smartfónu vie už prakticky každý šikovnejší čínsky výrobca. A tiež som začal uvažovať, čo bude v budúcnosti rozhodovať? Odladenosť hardvéru a dokonalá úprava prostredia? Alebo skôr nové nápady a originálne konštrukčné riešenia, ktoré prinesú zmenu a budú vytŕčať spomedzi tradičných „dotykových placiek“?

Zariadení v štýle Apple iPhone, ktoré majú uhlopriečku okolo štyroch palcov, je stále najviac. A začínajú nudiť. Práve to je možno príležitosť pre výrobcov, ktorí sa snažia reflektovať aj na špecifické požiadavky používateľov. Príkladom by mohol byť čínsky Mastone. Vo svojom stánku v odľahlejšej hale skromne, bez veľkého záujmu, ponúkal viacero zaujímavých kúskov. Napríklad dual SIM Androidy W18 a W16 a model W860 s plnou QWERTY klávesnicou a Androidom 2.3.

obr 2012 temy mwc suhrn 008 obr 2012 temy mwc suhrn 008

obr 2012 temy mwc suhrn 009 obr 2012 temy mwc suhrn 009

obr 2012 temy mwc suhrn 010 obr 2012 temy mwc suhrn 010

obr 2012 temy mwc suhrn 011 obr 2012 temy mwc suhrn 011


Dual SIM smartfóny od Mastone: W18 s Androidom 2.3 a 4,3 palcovým displejom a W16 s Androidom 4.0 a 4-palcovým displejom. Obidva modely podporujú HSDPA, GPS, 3D zobrazovanie a majú 5-megapixlový fotoaparát

Najviac zaujali práve modely s podporou dvoch SIM kariet s rôznymi veľkosťami displejov, ktoré príjemne prekvapili kvalitou spracovania aj rýchlosťou reakcií a vyladenia operačného systému. Domnievam sa, že keby sa výrobky Mastone predávali na Slovensku, rýchlo by si našli svojich fanúšikov. Budú takíto minoritní výrobcovia pre veľkých hráčov aspoň inšpiráciou? Zamerajú sa v budúcnosti namiesto chrlenia veľmi podobných dotykových placiek na reflektovanie požiadaviek trhu?

Mobil s projektorom a tabletofóny

obr 2012 temy mwc suhrn 012 obr 2012 temy mwc suhrn 012

Dotykové smartfóny s Androidom, silným procesorom a veľkým displejom majú vlastne všetci dôležití hráči s výnimkou Nokie. Líši sa ich dizajn, kvalita kamery, rozmer displeja, použité materiály. Zariadenia sú veľmi podobné a len ťažko sa im darí vytŕčať z radu. Potrebné je mať aj niečo, čo zaujme. To sa podarilo napríklad Samsungu.

Mobil so zabudovaným dataprojektorom nie je úplne nový nápad. Viacero pokusov o podobný koncept sa už v minulosti objavilo. Samsung myšlienku oprášil, zdokonalil a predstavil nový model Samsung Galaxy Beam. Ak zariadenie nebude mať premrštenú cenu, na trhu môže reálne preraziť a stať sa hitom. Kým HTC sa naháňa za megapixelmi fotoaparátu a ZTE trochu nezmyselne chrlí desiatky veľmi podobných placiek, Samsung prináša čosi nové, čo potenciálneho zákazníka reálne zaujme.

Druhé zariadenie Samsungu, ktoré bolo v Barcelone doslova na každom kroku, bol tabletofón Samsung Galaxy Note. A to aj napriek tomu, že nešlo o novinku. Tento kúsok sme spoznali už vlani na septembrovej IFA v Berlíne. Doslova po celej Barcelone viseli reklamy, ktoré na Samsung Galaxy Note upozorňovali. Samsung pripravil rôzne doplnkové aktivity, napríklad umelci dotykovým perom záujemcom kreslili portréty a tlačili ich na špeciálne pohľadnice. Na stojanoch bolo množstvo tabletofónov k dispozícii na vyskúšanie a nechýbali ani podrobné videá o tom, aké sú nové možnosti a základné prednosti tohto zariadenia.

obr 2012 temy mwc suhrn 013 obr 2012 temy mwc suhrn 013

obr 2012 temy mwc suhrn 014 obr 2012 temy mwc suhrn 014


Novinka LG Vu a jej priamy konkurent Samsung Galaxy Note

TIP: Veľký test Samsung Galaxy Note: Návyková tehla

Mal som pocit, že LG Vu: s podobným zameraním ostalo v tieni i napriek tomu, že malo v Barcelone punc úplnej novinky. Viacero vydarených nápadov LG pretavených do tohto zariadenia ostalo bez výraznejšej pozornosti. Pritom stánky týchto dvoch výrobcov boli v tesnom susedstve. Opäť sa potvrdilo, že nestačí iba priniesť zaujímavú novinku, ale treba ju vedieť aj dobre predať.

TIP: Sledujte nás aj na Facebooku, Twitteri či Google+

Cestu a pobyt redaktorov MobilMania.sk na MWC v Barcelone hradia spoločnosti O2 a Orange.

 

Živé.sk a MobilMania.sk e-mailom Zaregistrujte si svoju e-mailovú adresu na denný odber aktuálnych článkov.
Nesprávny formát e-mail adresy
Váš e-mail bol úspešne zaregistrovaný.
Pre dokončenie prosím kliknite na odkaz v e-maili, ktorý ste obdržali na Vami zadanú e-mailovú adresu.
ŽIVÉ.SK A MOBILMÁNIA.SK MAILOM Potvrdením tohto políčka súhlasíte so zasielaním informačných e-mailov spoločnosti Azet.sk, a.s., v súlade s platnou slovenskou legislatívou. Veľkosť jednotlivých správ neprekročí 80 kB. Pokiaľ bude správa vo formáte HTML, budú grafické prvky uložené na našom serveri a nebudú zahrnuté do tela e-mailu.   Prihlásiť sa na odber newsletteru
Nájdete nás aj na:
© Ringier Axel Springer Slovakia, a.s. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich
prevádzkovateľ portálu. Spravodajská licencia vyhradená.