Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Fototest Samsung Galaxy S III: Všestranne nadaný

Nový kráľ Androidov si dáva na dobrom mene záležať po všetkých stránkach. Výnimkou nie je ani zabudovaný 8-megapixelový fotoaparát. video

Zdá sa, že konečne nastala doba, kedy počet megapixlov nie je jediným parametrom, ktorý sa výrobcovia snažia zlepšiť. Nástupca Galaxy S II mal podľa pôvodných špekulácií disponovať dvanásťmegapixelovým snímačom, nestalo sa tak. Namiesto toho vylepšil ďalšie vlastnosti, ktoré majú používateľovi spríjemniť prácu.

Nakloň a foť

Zadná strana zariadenia sa nijako výrazne nesnaží propagovať schopnosti integrovaného fotoaparátu. Nenápadnej šošovke sekunduje ešte nenápadnejšia prisvetľovacia dióda. Samsung nepovažoval za potrebné ozdobnými nápismi vykričať okoliu počet megapixelov ani žiadne iné parametre. Okolie šošovky je mierne vystúpené, ochranné sklíčko je pritom zlomok milimetra pod povrchom. Zabráni to drobným škrabancom pri ukladaní na rovný povrch a zároveň sa sklíčko ľahko čistí.

Absenciu hardvérovej spúšte sa Galaxy S III snaží riešiť viacerými spôsobmi. Prvým z nich je možnosť umiestnenia skratky priamo na domovskú obrazovku – nič nové. Čoraz častejšie vidíme aj rýchly prístup z uzamykacej obrazovky. Čo je však prekvapujúce, to je schopnosť spustiť fotoaparát pomocou jednoduchého gesta, a to podržaním prstu na uzamykacej obrazovke a následným naklonením mobilu do vodorovnej polohy.

TIP: Samsung Galaxy S III: Späť medzi elitu - Samsung Galaxy S III sklamaním? Ani omylom

Vyberie najlepšiu

Obrovskou výhodou je rýchle spustenie fotoaparátu. Od kliknutia na ikonu ubehne minimálny čas, kým na displeji vidíme snímanú scénu. Ba čo viac, odozva pri stlačení spúšte nie je badateľná vôbec. Aj to sú vlastnosti, ktoré sa cenia viac než papierovo dokonalé parametre. Ak hovoríme o rýchlosti, za zmienku stojí aj sekvenčné snímanie, schopné urobiť 20 snímok v priebehu približne šiestich sekúnd. Podobne je zameraná aj funkcia výberu najlepšej fotografie, ktorá spomedzi ôsmich za sebou zhotovených snímok vyberie tú najlepšiu podľa toho, čí sa snímané objekty usmievajú alebo žmurkajú.

Rozmiestnenie prvkov na obrazovke ničím neprekvapí. Poteší možnosť usporiadania ikon v ľavej časti obrazovky podľa potreby, výnimkou je iba fixný prístup do všetkých nastavení. V ponuke funkcií vyberáme niekoľko scénických režimov, nastavujeme expozíciu, časovač či rôzne efekty. Nechýba ani schopnosť prispôsobiť svetelnú citlivosť ISO, vyváženie bielej, kontrast a iné.

Samsung Galaxy S III podporuje geotagging a dokáže tak zhotovenej snímke priradiť geografickú polohu. Po zaostrení dotykom a automatickej detekcii úsmevu je možné snímané osoby označiť, čo padne vhod najmä používateľom, obľubujúcim sociálne siete. Pripomeňme, že výsledné diela majú maximálne rozlíšenie 3 264 × 2 448 bodov. Predná kamera sníma v maximálnom rozlíšení 1,9 Mpx.

Točí aj fotí. Naraz

Čo sa týka kvality fotografií, jediná výčitka smeruje k výrazným prepalom. Registrujeme ich nielen na fotkách z exteriéru, pri nevhodne zvolenej kompozícii to docielime aj v interiéri. Na druhej strane, tohto problému sa zatiaľ nedokázal zbaviť žiadny telefón. Vyzdvihnúť treba ostrosť snímok, rovnako ako verné farebné podanie. Mobil je vhodný aj do horších svetelných podmienok, šum nie je tak výrazný, ako by sme čakali. Integrovaná prisvetľovacia dióda poslúži skôr na kratšie vzdialenosti, objekty zbytočne nepresvetľuje. Zoom je iba digitálny a tak nemožno od neho čakať zázraky.

Testovacie fotografie:

Exteriér


Interiér


Makro

Blesk

Digitálny zoom

Viac ako statické snímky budeme chváliť zhotovené video. Je skutočne kvalitné, zvuk nahráva vo formáte AAC a jeho maximálne rozlíšenie dosahuje hodnotu Full HD, teda 1 920 × 1 080 bodov. S frekvenciou 30 snímok za sekundu sa dostávame k príjemne plynulým sekvenciám. Digitálne približovanie je možné aj pri maximálnom rozlíšení. Zaujme schopnosť zhotovovať snímky počas natáčania videa, pričom tieto sa ukladajú v rovnakom rozlíšení a v rovnakom pomere strán 16 : 9.

Testovacie video:

Stojí za to

Fotoaparát v Galaxy S III celkom isto nespraví novému kórejskému top modelu hanbu. Zodpovedá zaradeniu telefónu na špičku smartfónov s operačným systémom Android. Aj keď pravdepodobne nejde o najlepší fotomobil na trhu, kúpu určite neoľutujete. Chválime bleskový štart, nulovú odozvu spúšte či snímanie v horších svetelných podmienkach. Zamrzí iba absencia pevnej spúšte či výraznejšie prepaly.

 

Živé.sk a MobilMania.sk e-mailom Zaregistrujte si svoju e-mailovú adresu na denný odber aktuálnych článkov.
Nesprávny formát e-mail adresy
Váš e-mail bol úspešne zaregistrovaný.
Pre dokončenie prosím kliknite na odkaz v e-maili, ktorý ste obdržali na Vami zadanú e-mailovú adresu.
ŽIVÉ.SK A MOBILMÁNIA.SK MAILOM Potvrdením tohto políčka súhlasíte so zasielaním informačných e-mailov spoločnosti Azet.sk, a.s., v súlade s platnou slovenskou legislatívou. Veľkosť jednotlivých správ neprekročí 80 kB. Pokiaľ bude správa vo formáte HTML, budú grafické prvky uložené na našom serveri a nebudú zahrnuté do tela e-mailu.   Prihlásiť sa na odber newsletteru
Nájdete nás aj na:
© Ringier Axel Springer Slovakia, a.s. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich
prevádzkovateľ portálu. Spravodajská licencia vyhradená.