Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Test Nokia Lumia 610: Fíni sú späť v hre

Lacný Windows Phone od Nokie má kvalitné spracovanie, výbornú výbavu aj príťažlivý vzhľad. Nechýba dobrý foťák, Wi-Fi či rýchle dátové prenosy.

Nokia Lumia 610 je jeden z najlacnejších smartfónov s operačným systémom Windows Phone, ktorý sa dostáva v týchto dňoch aj na náš trh. Novinku fínsky producent predstavil počas tohtoročného kongresu mobilnej komunikácie MWC 2012 v Barcelone. Novinka na nás urobila počas jej oficiálneho predstavenia na Slovensku veľmi dobré prvé dojmy, ktoré nám ostali doteraz. 

V prvom rade môžeme konštatovať, že fínsky producent to má so smartfónmi línie Lumia namierené dobrým smerom. Lumia 610 je už štvrtým smartfónom výrobcu so systémom Windows Phone, ktorý vzišiel zo strategického partnerstva Nokie a Microsoftu.

Nokia Lumia sa snaží osloviť mladšiu generáciu a menej náročných používateľov. Zaujať chce aj cenou, ktorá by v internetových e-shopoch mohla klesnúť za krátko aj na hranicu 200 eur, čo je na smartfón tejto kategórie výborná voľba. Zdá sa teda, že Nokia má po rokoch trápenia sa s platformou Symbian a viacerých neúspechoch opäť šancu zažiariť.

Pestré kryty

Nokia Lumia 610 bude dostupná v štyroch farbách. Okrem klasickej bielej či čiernej farby je pre odvážlivcov nachystaná aj svetlomodrá či ružová. Konštrukcia telefónu je plastová. Kryty však držia na svojich miestach dokonale a nič nevŕzga. Kvalita spracovania napriek nižšej cene smartfónu nijako neutrpela. 

Novinka veľmi dobre padne do dlane vďaka príjemne oblým hranám zadnej steny. Rozmery telefónu sú 119 x 62 x 12 mm a jeho hmotnosť je 131 gramov. Na hranách nájdete niekoľko prvkov. Pravá stena obsahuje ovládanie hlasitosti, blokovacie tlačidlo a spúšť fotoaparátu. Na hornej hrane má miesto konektor microUSB a 3,5 mm jack na pripojenie slúchadiel.

Pod odňatí zadného krytu získate prístup k batérii, ktorá novinke vydrží v priemere necelé dva dni v závislosti od používania. Nokia Lumia 610 podporuje len microSIM karty, čo môže niektorým používateľom mierne prekážať. Chýba jej aj slot pre pamäťovú kartu.

Svižná v prostredí

Nokia Lumia disponuje kapacitným TFT displejom s uhlopriečkou 3,7 palca, ktorý ponúkne rozlíšenie 480 x 800 pixelov. Kvalita zobrazenia je na výbornej úrovni. Displej je jemný a dobre čitateľný aj v exteriéri.

O reguláciu jeho podsvietenia sa dokáže automaticky postarať aj svetelný senzor. Displej chráni pred poškriabaním špeciálne polarizované sklo Gorilla Glass. Škoda, že sme sa aj v prípade Lumie 610 nedočkali technológie ClearBlack pre ešte sýtejšie farby a verne podanie čiernej, ktorou sa pýši lepšie vybavená Lumia 800. V tejto kategórii to však nepovažujeme za nedostatok. 

Nokia Lumia 610 beží na systéme Windows Phone 7.5 Tango. Systém je rýchly a svižný. Telefón pod krytmi ponúkne procesor s taktom 800 MHz, ktorý dopĺňa pamäť RAM s kapacitou 256 MB. Samotný systém nie je tak náročný na hardvér, ako iné platformy napríklad Android. Preto sa nemusíte obávať o výkon telefónu. Jediným problémom môžu byť náročnejšie aplikácie a hry.

Pripojená vždy a všade 

S Nokiou Lumia 610 si zavoláte v sieťach GSM aj 3G. Nechýba ani nadstavba rýchlych dátových prenosov, ktoré umožňujú sťahovať dáta maximálnou rýchlosťou 7,2 Mbit/s a odosielať rýchlosťou do 5,76 Mbit/s.

Lokálne sú k dispozícii aj prenosy prostredníctvom Bluetooth 2.1 s A2DP a EDR. Cez Bluetooth si však v prípade novinky nepošlete súbory. Surfovať na internete je možné aj vďaka Wi-Fi, ktoré podporuje štandardy 802.11 b/g/n. Škoda, že zatiaľ chýba Wi-Fi hotspot, teda možnosť zdieľať mobilné internetové pripojenie s inými zariadeniami.

Samozrejmosťou je bezplatná hlasová turn-by-turn navigácia Nokia Drive, ktorú využijete s integrovaným GPS s asistovaným štartom. Navigáciu využijete nie len v aute. Ponúkne totiž aj povely pre chodcov, čo vám môže neraz poslúžiť. Zvlášť, ak navigáciu používate len striedmo, mať ju v telefóne a navyše zadarmo je veľko výhodou za čo musíme Nokiu rozhodne pochváliť.

Pevné základy

Systém Windows Phone prichádza s výbornou integráciou sociálnych sietí. Tak prepracovane a detailne integrovaný Facebook či Twitter v konkurenčných platformách nenájdete. V telefóne sa jednoducho prihlásite na všetky svoje účty a následne v položke People/Ľudia nájdete svoj kompletný zoznam kontaktov zo všetkých sociálnych sietí.

Väčšinu softvér automaticky spáruje, takže v prípade, že si otvoríte detail nejakého priateľa, zobrazí sa vám prehľadne nie len jeho telefónne číslo, adresa či aktuálny status. Pohodlne mu viete napísať na nástenku, označiť ho na Twitteri či prezrieť si jeho albumy. Priamo v akomsi sofistikovanom adresári. Nie je potrebné zapínať špeciálne aplikácie tretích strán. Všetko obslúžite priamo vo vašom adresári, čo je skutočne návykové.

Ďalšou vecou, ktorú je potrebné v prípade Lumie 610 vyzdvihnúť v oblasti softvérovej výbavy, je rozhodne editor dokumentov. Zariadenia s mobilnými oknami ponúknu svojim majiteľom silné kancelárske nástroje vo forme Office Hub. Prostredníctvom tohto mobilného kancelárskeho balíčka môžete vytvárať či editovať dokumenty v štandardných formátoch.

Office Hub obsahuje mobilné verzie Wordu, Excelu a poznámkovača One Note. Vo všetkých spomenutých môžete otvárať a editovať existujúce dokumenty či vytvárať nové. V prípade Powerpointových prezentácií vám systém žiaľ nedá možnosť prezentáciu upraviť, zobrazí sa len v režime určenom na prehliadanie. Samozrejmosťou je archivácia dokumentov na Skydrive.

V neposlednom rade je potrebné spomenú aj e-mailového klienta. Outlook vo svojej mobilnej verzii aplikácia ponúka prehľadné prostredie s prijatými či odoslanými správami. Na nové správy vás upozorňuje živá dlaždica, ktorú môžete umiestniť na svoju domácu obrazovku. V Outlooku je možné linkovať viac e-mailových schránok, kde sa vám v jednom priečinku môžu zbierať správy z viacerých mailových účtov. Správy sa prehľadne zoraďujú do konverzácií podľa predmetu. K novej správe je možné pridať prílohu ako dokument či fotografiu.

S hudbou do kroku

Nokia Lumia 610 v oblasti multimédií poteší prítomnosťou štandardného 3,5 mm hudobného konektora. Hudobný prehrávač disponuje samozrejme prepracovanou knižnicou skladieb, kde nájdete jednotlivé hudobné diela utriedené podľa interpretov, albumov, žánrov či playlistov. Nechýba podpora podcastov.

 

Prehrávaču sekunduje FM rádio s RDS, na ktorého fungovanie je však potrebné k telefónu pripojiť aj slúchadlá, ktoré slúžia ako anténa. Poteší taktiež prehliadač obrázkov a videí, ktorý triedi multimédiá podľa albumov či dátumu vytvorenia.

Schopnosti telefónu je možné rozšíriť doinštalovaním aplikácií tretích strán z internetového obchodu Windows Phone Marketplace, kde v súčasnosti nájdete približne 70 tisíc aplikácií a hier. Mnoho aplikácií známych z ostatných platforiem je dispozícii a o nič nezostávate ukrátený. Zatiaľ však chýbajú lokálne aplikácie.

Interná pamäť novinky je 8 GB. Telefónu však chýba podpora pamäťových kariet. Na druhej strane je však k dispozícii cloudové úložisko SkyDrive, ktoré ponúkne výbornú integráciu napríklad v podobe automatickej syncrhonizácie či pohodlnom odosielaní fotografií.

5 Mpx je akurát

Fotoaparát Nokie Lumia 610 disponuje rozlíšením päť megapixelov, nechýba mu samozrejme automatické zaostrovanie či prisvietenie pomocou LED diódy. Poteší taktiež detekcia tváre či funkcia geo-tagging, ktorá k vyhotovenej fotografii pridá informáciu o GPS polohe.

Výsledné zábery patria kvalitou k lepšiemu priemeru. Vo svojej kategórii sa však Nokia Lumia 610 rozhodne nemá za čo hanbiť. Okrem toho dokáže nahrávať aj video v HD rozlíšení pri 30 fps. Škoda však absencie prednej videokamery.

Dobrá práca

Nokia Lumia 610 je veľmi šikovný telefón, ktorý na nás nás urobil naozaj dobré dojmy. Veľmi dobrá dávka štýlu v kombinácii s pestrými farbami je spôsobom ako vytŕčať z davu. Svieži systém Windows Phone má čím osloviť. Nokia sa teda zdá sa vydala správnym smerom, čo koniec-koncov potvrdzuje aj týmto modelom.

Novinka sa dostala v týchto dňoch na náš trh. Jej cena sa v internetových e-shopoch pohybuje od necelých 220 eur. V priebehu júla sa objaví aj v ponukách všetkých troch slovenských operátorov.

Živé.sk a MobilMania.sk e-mailom Zaregistrujte si svoju e-mailovú adresu na denný odber aktuálnych článkov.
Nesprávny formát e-mail adresy
Váš e-mail bol úspešne zaregistrovaný.
Pre dokončenie prosím kliknite na odkaz v e-maili, ktorý ste obdržali na Vami zadanú e-mailovú adresu.
ŽIVÉ.SK A MOBILMÁNIA.SK MAILOM Potvrdením tohto políčka súhlasíte so zasielaním informačných e-mailov spoločnosti Azet.sk, a.s., v súlade s platnou slovenskou legislatívou. Veľkosť jednotlivých správ neprekročí 80 kB. Pokiaľ bude správa vo formáte HTML, budú grafické prvky uložené na našom serveri a nebudú zahrnuté do tela e-mailu.   Prihlásiť sa na odber newsletteru
Nájdete nás aj na:
© Ringier Axel Springer Slovakia, a.s. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich
prevádzkovateľ portálu. Spravodajská licencia vyhradená.