Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Windows Phone má veľkú šancu. O štyri roky

Mobilná platforma Windows Phone do roku 2016 predbehne konkurenčnú iOS, tvrdí analýza IDC. Lídrom však nebude.

Analytická spoločnosť IDC sa tentoraz vo svojej najnovšej analýze podrobnejšie zamerala na možnosti expanzie (alebo ústupu) jednotlivých mobilných platforiem, resp. operačných systémov. Výhľad do roku 2016 prináša niekoľko zaujímavých faktov.

Analýza mobilného trhu napríklad dáva nemalé šance na presadenie sa platforme Windows Phone, za ktorou stojí najmä Microsoft spoločne s Nokiou. Svoje Windows Phone zariadenia však ponúkajú aj ďalší výrobcovia. Napríklad Samsung, HTC alebo ZTE.

Kým ešte v roku 2012 by sa podiel systému Windows Phone mal pohybovať len na úrovni okolo piatich percent, do roku 2016 by sa už mohol „vyšvihnúť“ na zhruba štvornásobok. Analytická spoločnosť projektuje platforme podiel 19,2 percenta.

Svoje pozície by si pritom Windows Phone, resp. mobilný Windows mohol vybojovať napriek veľmi pomalému a kostrbatému rozbehu, ktorého sme stále na trhu svedkami.

TIP: Rýchly test Nokia Lumia 800: Nový začiatok 

Kde hľadať potenciál úspechu Windows Phone? Podľa nášho názoru môže systému pomôcť príchod Windows 8, ktorý podáva ruku práve prenosným či mobilným zariadeniam. Silná prepojenosť sveta počítačov, tabletov a mobilov rozhodne nie je slabá karta v rukáve.

Platformu môžu nakopnúť aj inovatívne telefóny alebo znižovanie ich cien, čoho sme v súčasnosti už svedkami. Windows Phone tiež stále vystupuje v pozícii mladej a nedoladenej platformy, čo sa môže v priebehu nasledujúcich rokoch meniť. Pribúdajú aj aplikácie, ktoré môžu používatelia na svojich zariadeniach využiť. Aktuálne sa cez Windows Phone Marketplace ponúka už vyše 100 tisíc aplikácií.

Hoci Windows Phone by mal podľa IDC expandovať, jednotkou mobilného trhu nebude. Dá sa povedať, že ani zďaleka. Aj v roku 2016 by mal medzi smartfónmi dominovať operačný systém Android od Google. Napriek tomu, že jeho celkový podiel bude pozvoľna klesať. Kým tento rok by mohol byť Android takpovediac „na vrchole“ s podielom 61 percent, v roku 2016 by mohol byť jeho podiel na úrovni 52,9 percenta.

Windows Phone by si však predsa len mal na svoje konto pripísať cenný „skalp“. Analytici IDC totiž odhadujú, že do roku 2016 sa platforme podarí predbehnúť iOS od Apple, ktorá bude globálnou trojkou. Na druhej strane, objemy dodávok (nových generácií iPhonov) by mali aj naďalej stúpať.

TIP : Test Samsung Omnia W: Nový Windows, nové vnútro

V priebehu nasledujúcich 2-3 rokov by sa tiež mal dostať na úplný okraj mobilných platforiem Symbian, ktorý bol ešte donedávna kráľom. Nokia ako jeho hlavný podporovateľ však už presedlala na novú primárnu platformu – Windows Phone. Pre Nokiu i Microsoft bude momentálne veľkou výzvou čo najšikovnejšie a najefektívnejšie zaistiť prechod súčasných používateľov Symbianu na iné systémy. Najlepšie rovno Windows Phone, aby sa zákazníci „nerozutekali“ ku konkurencii. Najmä Androidu a iOS.

Analytici z IDC predpovedajú aj zachovanie súčasného podielu BlackBerry OS od kanadskej spoločnosti Research in Motion na úrovní približne šiestich percent. RIM sa momentálne nachádza v procese reštrukturalizácie po tom, ako sa dostala do finančných ťažkostí v spojení s poklesom predajov manažérskych zariadení BlackBerry či neúspechu tabletu PlayBook. 

Globálne podiely mobilných operačných systémov a prírastky 2012 - 2016

Mobilný OS2012 podiel na trhu2016 podiel na trhu2012 - 2016 CAGR
Android61,0 %52,9 %9,5 %
Windows Phone 7/Windows Mobile5,2 %19,2 %46,2 %
iOS20,5 %19,0 %10,9 %
BlackBerry OS6,0 %5,9 %12,1 %
Ostatní7,2 %3,0 %-5,4 %
Celkovo100,0 %100,0 %12,7 %

Zdroj: IDC Worldwide Mobile Phone Tracker, jún 2012

 

Živé.sk a MobilMania.sk e-mailom Zaregistrujte si svoju e-mailovú adresu na denný odber aktuálnych článkov.
Nesprávny formát e-mail adresy
Váš e-mail bol úspešne zaregistrovaný.
Pre dokončenie prosím kliknite na odkaz v e-maili, ktorý ste obdržali na Vami zadanú e-mailovú adresu.
ŽIVÉ.SK A MOBILMÁNIA.SK MAILOM Potvrdením tohto políčka súhlasíte so zasielaním informačných e-mailov spoločnosti Azet.sk, a.s., v súlade s platnou slovenskou legislatívou. Veľkosť jednotlivých správ neprekročí 80 kB. Pokiaľ bude správa vo formáte HTML, budú grafické prvky uložené na našom serveri a nebudú zahrnuté do tela e-mailu.   Prihlásiť sa na odber newsletteru
Nájdete nás aj na:
© Ringier Axel Springer Slovakia, a.s. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich
prevádzkovateľ portálu. Spravodajská licencia vyhradená.