O2 spustí v Česku LTE už 19. júna, na digitálnu dividendu nečaká

O2 spustí v Česku LTE už 19. júna, na digitálnu dividendu nečaká

Preteky v maratóne mobilného broadbandu v Česku prechádzajú do novej etapy. Po niekdajšom zápolení s menej obvyklými, hoci štandardizovanými technológiami CDMA EV-DO (ako prvý spustil túto technológiu Eurotel, predchodca dnešnej O2 a pred pár rokmi aj U:fon) a UMTS TDD (T-Mobile) dnes traja najväčší českí mobilní operátori prevádzkujú svoje siete 3G/HSPA.

S prípravou LTE čakajú podobne ako tí slovenskí na aukciu s rozdeľovaním nových častí spektra, vrátane digitálnej dividendy v pásme 800 MHz, ktorá vznikla po vypnutí analógovej televízie. A podobne ako na Slovensku sa aj u našich susedov budú dražiť frekvencie v pásmach 800, 1 800 a 2 600 MHz, pričom do úvahy prichádza takisto aj nový – v prípade ČR už piaty – operátor. Frekvencie majú byť technologicky neutrálne, takže každý operátor si na nich môže teoreticky spustiť službu, aká sa mu páči. Z komerčného hľadiska a z dôvodu spektrálnej efektivity to však bude s najväčšou pravdepodobnosťou práve LTE.

V O2 si ale zrejme povedali, že historicky prvý môže byť len jeden a rozhodli sa „komerčnú prevádzku“ LTE spustiť už v predstihu, 19. júna, nečakajúc na výsledky aukcie. Informoval o tom server mobil.idnes.cz. Úvodzovky používame preto, že pôjde skôr o pilotný projekt, keďže O2 v danom termíne spustí LTE len v jedinej lokalite, v zatiaľ utajovanej obci juhovýchodne od Prahy. Sieť pobeží v pásme 1800 MHz a zatiaľ bude k dispozícii len obmedzený výber hardvéru – USB modemy a možno aj tablety. Keďže pôjde len o symbolické pokrytie, zákazníkov, ktorí si užijú vysokorýchlostné mobilné pripojenie, bude ako šafranu a to aj napriek tomu, že LTE modemy by mali byť pre záujemcov voľne k dispozícii.

Pokračovanie článku nižšie

Detaily o pokrytí a o konkrétnej lokalite zverejní O2 až v deň spustenia siete, teda 19. júna. Telefónica O2 Czech Republic však má testovaciu prevádzku LTE už dávno za sebou a odborníci operátora sa v auguste 2010 podieľali aj na testoch slovenskej O2. Základňová stanica LTE v Banskej Bystrici bola dokonca pripojená na pražskú ústredňu O2, takže išlo o akúsi slovensko-českú testovaciu prevádzku.

Treba však povedať, že toto komerčné spustenie LTE bude len gestom prestíže, nič viac a nič menej. Na celoplošné spustenie siete bude totiž ktorýkoľvek operátor potrebovať dostatočnú kapacitu spektra, ktorú v existujúcich rezervách jednoducho nikto nemá. Iba ak by povedzme zrušil sieť GSM 1800 a celú ju preklopil na LTE, čo si sotva niektorý z operátorov môže dovoliť. Zákazníkov by musel migrovať na novú technológiu spolu aj s príslušným hardvérom. To je síce možné, ale ekonomicky ťažko priechodné.

Dostatočný spektrálny prídel získajú operátori až na základe novej aukcie, takže široké rozvinutie LTE môžeme aj u našich susedov očakávať skôr až v roku 2013. A to je termín, ktorý bude pravdepodobne aktuálny aj pre slovenských operátorov.

 

Diskusia / 6
>
Živé.sk a MobilMania.sk e-mailom Zaregistrujte si svoju e-mailovú adresu na denný odber aktuálnych článkov.
Nesprávny formát e-mail adresy
Váš e-mail bol úspešne pridaný.
ŽIVÉ.SK A MOBILMÁNIA.SK MAILOM Potvrdením tohto políčka súhlasíte so zasielaním informačných e-mailov spoločnosti Azet.sk, a.s., v súlade s platnou slovenskou legislatívou. Informačné e-maily vám budú zasielané maximálne dvakrát do mesiaca a veľkosť jednotlivých správ neprekročí 80 kB. Pokiaľ bude správa vo formáte HTML, budú grafické prvky uložené na našom serveri a nebudú zahrnuté do tela e-mailu.   Súhlasím s pravidlami newsletteru Prihlásiť sa na odber newsletteru
Nájdete nás aj na:
© Azet.sk, a.s. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich prevádzkovateľ
portálu. Spravodajská licencia vyhradená.

PRIHLÁSENIE

Ak chcete komentovať, musíte sa prihlásiť do siete médií Azet.sk.
Chcete sa prihlásiť?

Áno Nie

Ak nemáte ešte prihlasovanie meno, zaregistrujte sa.

MIGRÁCIA ÚČTOV

Pokiaľ ste využívali pôvodné prihlásenie na Živé.sk a MobilMania.sk, preneste si svoje konto - hneď po úspešnom zaregistrovaní a prihlásení pod Azet kontom.

Viac informácií o migrácii a redizajne môžete získať na tejto stránke