Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Česká O2 spustila pilotnú prevádzku LTE

Česká O2 spustila pilotnú prevádzku LTE

Ako sme vás už informovali, Telefónica O2 Czech Republic avizovala na 19. júna spustenie LTE. A podľa plánu dnes O2 skutočne odštartovala komerčnú prevádzku siete LTE v ČR. Presnejšie by však bolo pomenovanie pilotná prevádzka (a takto ju už v aktuálnej tlačovej správe operátor aj nazýva), pretože služba je zatiaľ spustená len v jednej obci a jej okolí – ide o obec Jesenice v okrese Praha Západ a jej okolie.

Sieť pokrýva zhruba 10 tisíc obyvateľov. Okrem toho je LTE dostupné aj „v polovici nákupného centra Chodov v Prahe“, s najväčšou predajňou O2 Experience Centre, uvádza sa v tlačovej správe O2. V praxi to pravdepodobne znamená, že v Prahe operátor uviedol do prevádzky len jedinú miniatúrnu základňovú stanicu, zrejme z kategórie picocell.

Parametre technológie, ktoré dnes O2 taktiež zverejnila, ani podoba internetových paušálov však nekorešponduje s bežnými očakávaniami, ktoré často s LTE spájame. Maximálna rýchlosť downlinku je limitovaná na 60 Mbit/s a uplink ponúka maximálne 25 Mbit/s. Okrem toho si najvyššie rýchlosti môžu vyskúšať len zákazníci, ktorí si zvolia najvyšší z troch mesačných programov pod názvom LTE Mobilní internet XXL.  

ProgramLTE Mobilní internet LLTE Mobilní internet XLLTE Mobilní internet XXL
Rýchlosť sťahovania do 4 Mbit/s do 10 Mbit/s do 60 Mbit/s
Dátový limit  FUP 2 GB 10 GB 40 GB
Cena s DPH (mes.) 333 Kč 500 Kč 800 Kč
Modem 1 Kč 1 Kč 1 Kč

Ako ukazuje prehľad v tabuľke, ani jeden z programov nie je flatrate, naopak v dvoch nižších tarifách je pomerne prísna FUP. Aj rýchlosti 4 resp. 10 Mbit/s nekorešpondujú s LTE, pretože takéto rýchlostné limity bez problémov zvláda aj bežne používaná technológia HSPA. a HSPA+ ich dokáže hravo prekonať. 

Telefónica využila pre LTE tzv. sieťovú neutralitu a spustila ju v pásme 1800 MHz. A práve tu je jeden z dôvodov, prečo sa maximálna deklarovaná rýchlosť nevyšplhala aspoň na 100 Mbit/s. Šírka pásma je totiž len 2 x 10 MHz a na maximálnu prenosovú kapacitu potrebuje LTE kanál o šírke až 20 MHz. Dodávateľom LTE technológie je Huawei. Záujemcom o novú službu ponúka operátor za 1 Kč USB modem ZTE MF821, ktorý je funkčný aj v sieťach 2G a 3G.

Aj keď ponuka O2 vychádza zo situácie na tamojšom trhu, priznajme si, že na Slovensku by sa s ňou operátor momentálne nepresadil. Pritom k prísnej FUP poznamenajme, že českú O2 určite nemôžeme podozrievať z nedostatočnej konektivity eNode B, čiže základňových staníc pre LTE. Telefónica O2 Czech Republic ako bývalý inkumbent totiž disponuje najrozsiahlejšou infraštruktúrou, vrátane optickej chrbticovej siete a nerobí jej problém ponúkať napr. VDSL2 pripojenie.

 

Živé.sk a MobilMania.sk e-mailom Zaregistrujte si svoju e-mailovú adresu na denný odber aktuálnych článkov.
Nesprávny formát e-mail adresy
Váš e-mail bol úspešne zaregistrovaný.
Pre dokončenie prosím kliknite na odkaz v e-maili, ktorý ste obdržali na Vami zadanú e-mailovú adresu.
ŽIVÉ.SK A MOBILMÁNIA.SK MAILOM Potvrdením tohto políčka súhlasíte so zasielaním informačných e-mailov spoločnosti Azet.sk, a.s., v súlade s platnou slovenskou legislatívou. Veľkosť jednotlivých správ neprekročí 80 kB. Pokiaľ bude správa vo formáte HTML, budú grafické prvky uložené na našom serveri a nebudú zahrnuté do tela e-mailu.   Prihlásiť sa na odber newsletteru
Nájdete nás aj na:
© Ringier Axel Springer Slovakia, a.s. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich
prevádzkovateľ portálu. Spravodajská licencia vyhradená.