Používaním stránok prevádzkovaných Azet.sk, a.s. súhlasíte s používaním cookies, ktoré nám pomáhajú zabezpečiť lepšie služby.OK Viac info
http://www.zive.sk/top-produkt-2014

Česká O2 spustila pilotnú prevádzku LTE

Česká O2 spustila pilotnú prevádzku LTE

Ako sme vás už informovali, Telefónica O2 Czech Republic avizovala na 19. júna spustenie LTE. A podľa plánu dnes O2 skutočne odštartovala komerčnú prevádzku siete LTE v ČR. Presnejšie by však bolo pomenovanie pilotná prevádzka (a takto ju už v aktuálnej tlačovej správe operátor aj nazýva), pretože služba je zatiaľ spustená len v jednej obci a jej okolí – ide o obec Jesenice v okrese Praha Západ a jej okolie.

Sieť pokrýva zhruba 10 tisíc obyvateľov. Okrem toho je LTE dostupné aj „v polovici nákupného centra Chodov v Prahe“, s najväčšou predajňou O2 Experience Centre, uvádza sa v tlačovej správe O2. V praxi to pravdepodobne znamená, že v Prahe operátor uviedol do prevádzky len jedinú miniatúrnu základňovú stanicu, zrejme z kategórie picocell.

Parametre technológie, ktoré dnes O2 taktiež zverejnila, ani podoba internetových paušálov však nekorešponduje s bežnými očakávaniami, ktoré často s LTE spájame. Maximálna rýchlosť downlinku je limitovaná na 60 Mbit/s a uplink ponúka maximálne 25 Mbit/s. Okrem toho si najvyššie rýchlosti môžu vyskúšať len zákazníci, ktorí si zvolia najvyšší z troch mesačných programov pod názvom LTE Mobilní internet XXL.  

ProgramLTE Mobilní internet LLTE Mobilní internet XLLTE Mobilní internet XXL
Rýchlosť sťahovania do 4 Mbit/s do 10 Mbit/s do 60 Mbit/s
Dátový limit  FUP 2 GB 10 GB 40 GB
Cena s DPH (mes.) 333 Kč 500 Kč 800 Kč
Modem 1 Kč 1 Kč 1 Kč

Ako ukazuje prehľad v tabuľke, ani jeden z programov nie je flatrate, naopak v dvoch nižších tarifách je pomerne prísna FUP. Aj rýchlosti 4 resp. 10 Mbit/s nekorešpondujú s LTE, pretože takéto rýchlostné limity bez problémov zvláda aj bežne používaná technológia HSPA. a HSPA+ ich dokáže hravo prekonať. 

Telefónica využila pre LTE tzv. sieťovú neutralitu a spustila ju v pásme 1800 MHz. A práve tu je jeden z dôvodov, prečo sa maximálna deklarovaná rýchlosť nevyšplhala aspoň na 100 Mbit/s. Šírka pásma je totiž len 2 x 10 MHz a na maximálnu prenosovú kapacitu potrebuje LTE kanál o šírke až 20 MHz. Dodávateľom LTE technológie je Huawei. Záujemcom o novú službu ponúka operátor za 1 Kč USB modem ZTE MF821, ktorý je funkčný aj v sieťach 2G a 3G.

Aj keď ponuka O2 vychádza zo situácie na tamojšom trhu, priznajme si, že na Slovensku by sa s ňou operátor momentálne nepresadil. Pritom k prísnej FUP poznamenajme, že českú O2 určite nemôžeme podozrievať z nedostatočnej konektivity eNode B, čiže základňových staníc pre LTE. Telefónica O2 Czech Republic ako bývalý inkumbent totiž disponuje najrozsiahlejšou infraštruktúrou, vrátane optickej chrbticovej siete a nerobí jej problém ponúkať napr. VDSL2 pripojenie.

 

Vyberáme pod stromček  
Diskusia / 39
>
Živé.sk a MobilMania.sk e-mailom Zaregistrujte si svoju e-mailovú adresu na denný odber aktuálnych článkov.
Nesprávny formát e-mail adresy
Váš e-mail bol úspešne pridaný.
ŽIVÉ.SK A MOBILMÁNIA.SK MAILOM Potvrdením tohto políčka súhlasíte so zasielaním informačných e-mailov spoločnosti Azet.sk, a.s., v súlade s platnou slovenskou legislatívou. Informačné e-maily vám budú zasielané maximálne dvakrát do mesiaca a veľkosť jednotlivých správ neprekročí 80 kB. Pokiaľ bude správa vo formáte HTML, budú grafické prvky uložené na našom serveri a nebudú zahrnuté do tela e-mailu.   Súhlasím s pravidlami newsletteru Prihlásiť sa na odber newsletteru
Nájdete nás aj na:
© Azet.sk, a.s. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich
prevádzkovateľ portálu. Spravodajská licencia vyhradená.