Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Rýchly test Samsung Galaxy Ace 2: Priamo do stredu

Kórejská stredná trieda dostáva novú ikonu. Galaxy Ace 2 za rozumnú cenu ponúkne rozmerný displej, operačný systém Android a množstvo doplnkových funkcií.

Zástupca strednej triedy s otvoreným operačným systémom, 3,8-palcovým dotykovým displejom a bohatou funkčnou výbavou.

Model Galaxy Ace zožal pred rokom veľké úspechy. Uviesť v strednej triede dotykový telefón s rozumne zvolenou funkčnou výbavou, primerane veľkým displejom a otvoreným systémom Android sa ukázalo byť šikovným ťahom.

Aj preto sme sa dočkali niekoľkých variácií, okrem iného napríklad Galaxy Ace Duos s podporou dvoch SIM kariet. Nečudo, že sa Samsung uchýlil k uvedeniu nástupcu s rovnakým názvom, ku ktorému pridal iba poradové číslo.


Ace má nástupcu

TIP: Rýchly test Samsung Galaxy Ace S5830: Jeden z mnohých

Aj plast môže byť pevný 

Výhradne dotykové ovládanie sme tu mali už veľakrát a takmer vždy si povzdychneme nad tým, že dizajn postráda akúkoľvek originalitu. Aj v tomto prípade si na svoje prídu skôr priaznivci konzervatívnych tvarov. Ace 2 od predchodcu, ako aj od iných modelov výrobcu, odlíši iba skúsenejšie oko. Pokrok registrujeme skôr v kvalite konštrukcie. Aj napriek plastovému telu sa jednotlivé časti nehýbu a nevydávajú nepríjemné zvuky. Rozmery si zachovali rozumné hodnoty 118 × 62 × 10,5 mm pri hmotnosti 122 gramov.


Telefón si ponechal rozumné rozmery aj hmotnosť

Po obvode mobilu by sme okrem použitých prvkov privítali pevnú spúšť fotoaparátu. Takto sme odkázaní na dotykové ovládanie, ktoré v tomto konkrétnom prípade nie je vôbec pohodlné kvôli dlhšej odozve virtuálnej spúšte. Inak ale nechýba nič podstatné. Na ľavej strane vidíme dvojkláves regulácie hlasitosti spolu so slotom pre microSD karty. Podobné umiestnenie sa nevidí často, výhodou je možnosť meniť karty za chodu nielen bez vybratia batérie, ale aj bez odstraňovania krytu.

Na opačnú stranu sa dostal zámok displeja. Oba spomenuté ovládače sú od okolitého povrchu opticky slabšie odlíšené, avšak nahmatávajú sa veľmi ľahko a majú tiež vhodne nastavenú odozvu. Univerzálny microUSB konektor je umiestnený v spodnej časti, hornú hranu zas obsadil 3,5 mm audio jack.


Prvky na bokoch

Odstránenie zadného krytu je veľmi jednoduché napriek tomu, že ho chráni niekoľko mechanických poistiek po obvode. Vnútri sa ukrýva akumulátor o kapacite 1 500 mAh a tiež otvor pre SIM kartu. Pre výmenu SIM karty nie je potrebné batériu vyberať, no reštart zariadenia je nevyhnutný.

Z hľadiska výdrže nejde o žiadne prekvapenie, hodnoty sú pre Android úplne bežné. V praxi teda rátajte s každodenným nabíjaním pri náročnom využití, striedmejšie používanie túto hodnotu zdvojnásobí.


Zadný kryt odstránime ľahko

O kúsok viac

Predná strana obsahuje pre Samsung charakteristickú kombináciu ovvládacích prvkov. Dôležité je pevné tlačidlo Home, ktoré je síce od povrchu odlíšené iba minimálne, no pracuje sa s ním pohodlne. Satelity mu robí dvojica senzorov pre návrat späť a vyvolanie kontextovej ponuky. Zvyšok prednej strany zaberá displej.


Klávesy pod displejom

Ten sa dočkal nárastu uhlopriečky z 3,5 až na 3,8 palca. To si, pravdaže, vyžiadalo aj zmenu pôvodne archaického rozlíšenia na použiteľných 480 × 800 bodov. Pripomeňme, že ide o typ PLS TFT. Panel je kapacitný a multidotykový, chránený spevneným sklíčkom. Prst po povrchu príjemne kĺže a pozorovacie uhly sú taktiež na slušnej úrovni. V konečnom dôsledku nemáme displeju čo vyčítať a vzhľadom k cene si zaslúži veľmi dobré hodnotenie.

Zvyšok podstatných hardvérových parametrov sa ukrýva vovnútri. Aj tu nastali výrazné zmeny. Papierová frekvencia procesora s čipsetom NovaThor U8500 síce ostala na nezaujímavých 800 MHz, no tentokrát je dvojjadrový. K tomu si pripočítajme až trojnásobnú kapacitu RAM 768 MB a tiež 1 GB vnútorného priestoru namiesto pôvodných 158 MB.

Takmer rovnaký Android

Operačný systém, naopak, veľkými zmenami v základe neprešiel. Prítomnosť staršieho Androidu 2.3.6 neprekvapí, s aktulizáciou na Ice Cream Sandwich sa veľmi nepočíta. Poteší aspoň novšia nadstavba TouchWiz 4.0, ktorou výrobca podstatne mení vzhľad systému, najmä hlavnej ponuky. Ohlasy od používateľov sú zmiešané, nám sa rozhranie pozdáva viac ako „čistý“ Android. Určite by sme sa ale nesťažovali, pokiaľ by na uzamykaciu obrazovku bolo možné pridať skratky s rýchlym prístupom k vybraným funkciám.


Systém sa veľkých zmien nedočkal

Funkčná výbava zahŕňa množstvo bonusov, čo sa v strednej triede cení. Okrem základných funkcií Androidu akými sú dve aplikácie pre prácu s elektronickou poštou, prepracovaný kalendár, poznámky či klient pre službu Google+, tu nachádzame napríklad trojicu „hubov“. Tak nazýva Samsung miesta, kde združuje sociálne, hudobné a herné funkcie. Nezabudlo sa ani na editor kancelárskych dokumentov, obchod s elektronickými knihami a iné.
Funkčná výbava je bohatá

Ešte rýchlejšie rýchle dáta

V oblasti konektivity poteší nárast rýchlosti HSDPA na dvojnásobok, teda 14,4 Mbit/s. Zvyšok je zdravým štandardom, k Wi-Fi sa pridávajú funkcie DLNA a Wi-Fi Direct, pripojenie je možné zdieľať prostredníctvom vytvoreného hotspotu. Bluetooth je prítomný vo verzii 3.0. Z funkcií, závislých na internetovom pripojení spomeňme kvalitný prehliadač, aktuálne spravodajstvo, lokalizačné funkcie či prehliadač videí z YouTube.


Doplnky, využívajúce internetové pripojenie


Hudobný prehrávač

Multimediálne funkcie zastupuje nezmenený hudobný prehrávač. Ponúkne pokročilé triedeni skladieb podľa viacerých kritérií, dokonca pracuje aj s niekoľkými ekvalizérmi vrátane vlastného – prispôsobiteľného.

K dispozícii máme niekoľko zvukových efektov, vizualizáciu a dokonca aj funkciu Sleep. Dojem ešte zlepší FM rádio s podporou RDS. V balení sme dostali pomerne kvalitné slúchadlá.

Fotoaparát neohromí ani nesklame. Poskytne maximálne rozlíšenie päť megapixlov, pričom mu nechýba automatické zaostrovanie a ani prisvetľovacia LED dióda. Nevýhodou je spomínaná dlhšia odozva, kvôli čomu sa ťažšie zachytávajú momentky.

Nastavenia zahŕňajú panoramatické a sekvenčné snímanie, detekciu úsmevu, niekoľko scénických režiov, kompenzáciu expozície či makro režim. Video natočíme v HD rozlíšení, teda 720p (1 280 × 720 bodov).

Testovacie fotografie:


Hodnotenie: Bude sa musieť biť

Samsung mal s Galaxy Ace minulý rok omnoho jednoduchšiu pozíciu. Dnes je konkurencia v strednej triede podstatne silnejšia, spomeňme napríklad Sony Xperia U alebo o niečo drahšiu Nokiu Lumia 800. S nenápadným dizajnom sa bude presadzovať ťažko, najlepším pomocníkom sú v takýchto prípadoch akciové ponuky mobilných operátorov. Vo voľnom predaji cena štartuje pod úrovňou 240 eur.

 

Živé.sk a MobilMania.sk e-mailom Zaregistrujte si svoju e-mailovú adresu na denný odber aktuálnych článkov.
Nesprávny formát e-mail adresy
Váš e-mail bol úspešne zaregistrovaný.
Pre dokončenie prosím kliknite na odkaz v e-maili, ktorý ste obdržali na Vami zadanú e-mailovú adresu.
ŽIVÉ.SK A MOBILMÁNIA.SK MAILOM Potvrdením tohto políčka súhlasíte so zasielaním informačných e-mailov spoločnosti Azet.sk, a.s., v súlade s platnou slovenskou legislatívou. Veľkosť jednotlivých správ neprekročí 80 kB. Pokiaľ bude správa vo formáte HTML, budú grafické prvky uložené na našom serveri a nebudú zahrnuté do tela e-mailu.   Prihlásiť sa na odber newsletteru
Nájdete nás aj na:
© Ringier Axel Springer Slovakia, a.s. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich
prevádzkovateľ portálu. Spravodajská licencia vyhradená.