Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Rýchly test Sony Xperia U: Malé osvieženie

Zaujať v strednej triede nie je jednoduché. Xperia U sa o to snaží zaujímavo poňatým dizajnom.

Smartfón s operačným systémom Android, päťmegapixlovým fotoaparátom či zaujímavým dizajnom.

Dôležité prednosti a hlavné nedostatky zariadenia nájdete na konci článku.

Telefóny Sony Ericsson vždy patrili v strednej triede medzi najobľúbenejšie. Veľký úspech zožala napríklad séria zariadení Xperia mini alebo model Xperia Neo. Dobrú povesť sa výrobca snaží zachovať aj so staronovým názvom Sony.

Charakteristický dizajn sa dočkal výrazných zmien, pribudli netradičné svetelné efekty, no základ v podobe upraveného systému Android ostal rovnaký.


Xperia U sa snaží osloviť dizajnom

Malý brat

Dizajn Xperie U je nápadne podobný vybavenejšej Xperii S. Napriek tomu je originálny, čo sa medzi strednou triedou cení. Odporúčame si ho pred kúpou naživo prehliadnuť, niekomu sa nemusí zdať tak sympatický, ako na produktových fotografiách. Svoj podiel viny na tom má plastová konštrukcia, zadný kryt začína už po pár dňoch prejavovať miernu vôľu.


Hrany sú ostrejšie

V konečnom dôsledku ale dojmy z originality v podobe priehľadného pruhu predbehli plastový kryt a Sony má u nás za dizajn plusový bod. Drobnosťou, ktorá poteší, je potom vymeniteľný spodný panel. Opäť tým síce trpí pevnosť konštrukcie, no ružový kus plastu v balení je skvelý bonus. V porovnaní s Xperiou S registrujeme viditeľne menšie rozmery 112 × 54 × 12 mm a hmotnosť iba 110 gramov.

Spomedzi prvkov, umiestnených na bokoch zariadenia, nás najviac potešila pevná spúšť fotoaparátu s dvomi polohami. No rovnako ako s ňou, tak ani s regulátorom hlasitosti a zámkom displeja sa nepracuje veľmi pohodlne. Tlačidlá sa ťažko nahmatávajú kvôli minimálnemu odlíšeniu od okolitého povrchu. Odozva taktiež mohla byť lepšia. Z opačnej, ľavej strany zariadenia na nás hľadí microUSB konektor. Netradičný štvoruholníkový otvor neznamená nekompatibilitu, port je štandardný. Súčet prvkov uzatvára 3,5 mm audio jack v hornej strane.


Prvky na bokoch

Skromnejší displej

Zadný kryt odstránime jednoduchým pritlačením a odsunutím. Vovnútri sídli akumulátor s kapacitou      1 320 mAh, čo nie je veľa. Displej má síce nižšie nároky ako dnešné high-endy s viac ako štvorpalcovou uhlopriečkou, no batéria dokáže mobil zásobovať iba jeden deň pri náročnejšom vyťažení. S opatrnosťou sa dá dostať na dvoj- až trojnásobnú hodnotu, no v konečnom dôsledku sú tieto čísla slabé. V útrobách sa ukrýva už iba otvor pre SIM kartu. Slot pamäťovej karty chýba, čo je pri 4 GB internej pamäte obrovské mínus.


Zadná strana

Vzhľadom na cieľové zameranie zariadenia bolo rozumné siahnuť po menšej uhlopriečke displeja. Kapacitný LCD panel v Xperii U má 3,5 palca, pričom pracuje so solídnym rozlíšením 480 × 854 bodov. Displej je multidotykový, dokáže registrovať 4 prsty naraz. Chválime zvýšenú odolnosť, horšie je to s čitateľnosťou na priamom svetle.

Očakáva sa nový Android

Pri hromadnom predstavovaní noviniek z radu Xperia mnohých zaskočil fakt, že telefóny prídu v základe s operačným systémom Android v staršej verzii 2.3 Gingerbread. Týka sa to aj Xperie U. Upgrade na Ice Cream Sandwich síce v pláne je, no v tejto chvíli pracujeme iba so staršou verziou. Výrobca si ju zdokonalil podľa vlastného vkusu, treba podotknúť, že mimoriadne vhodne.
Operačný systém s rozhraním Timescape

Rozhranie Timescape v mnohých smeroch uľahčuje prácu, naviac sa od ostatných Androidov výrazne líši po grafickej stránke. Napríklad svietiaci pás pod displejom prispôsobí svoju farbu aktuálne zvolenej téme. Okrem toho sa jeho farba mení aj pri prezeraní snímok či počúvaní hudby. Mobil tak aj v tomto smere prináša drobné oživenie.


Svietiaci pás a vymeniteľný panel sú oživením

Rýchlosť reakcií a stabilita systému už tak ohromujúce nie sú. Hardvér v podobe dvojjadrového procesora Cortex-A9 s taktom 1 GHz, grafického akcelerátora Mali-400MP a 512 MB RAM veštia, že základ je slušný, no zázraky sa konať nebudú. Výsledok síce nie je katastrofálny, telefón dokonca počas testovania nebol nijako výrazne spomalený. Občasné mrznutie aplikácií či celého telefónu ale bolo faktom, na ktorý sme boli nútení si zvyknúť.

Druhou stranou mince je výborná funkčná výbava. Okrem základu, ktorý dostaneme v každom smartfóne s operačným systémom Android, sa majitelia môžu tešiť napríklad na čítačku QR kódov, kancelársky balík OfficeSuite či niekoľko továrenských aplikácií.


Funkčná výbava je na výbornej úrovni

3D s jednou šošovkou


Internetový prehliadač

V oblasti dátových prenosov sa Sony spolieha na 3G s nadstavbou HSDPA do rýchlosti 14,4 Mbit/s pre download a 5,76 Mbit/s pre upload. Samozrejmosťou je Wi-Fi vrátane DLNA a možnosti vytvorenia hotspotu.

Lokálne poteší funkcia USB On-The-Go, rovnako ako Bluetooth vo verzii 2.1. Internetový prehliadač je dobre známy z iných Androidov, jediným rozdielom pri surfovaní začína byť uhlopriečka displeja.

Multimediálna výbava je o krok pred konkurenciou. V prvom rade zaujme kvalitný hudobný prehrávač s množstvom funkcií, prívetivým grafickým rozhraním a kvalitnými slúchadlami v balení. Ako bonus je prítomné FM rádio či funkcia TrackID pre vyhľadávanie skladieb podľa rozpoznávania vami zhotovenej nahrávky.


Hudobný prehrávač

Ešte viac ale zaujme možnosť zhotovovania 3D fotografií. V tomto prípade nejde o spôsob, po ktorom siahli HTC Evo 3D a LG Optimus 3D, teda na tele mobilu nenájdeme dve šošovky. Snímku zhotovíme ručným posúvaním telefónu vo vodorovnej polohe. Sony (Ericsson) je známy kvalitnými fotomobilmi a Xperia U sa taktiež nemá za čo hanbiť. Slabou stránkou sú opäť iba horšie svetelné podmienky. Maximálne rozlíšenie zhotovených fotografií predstavuje 5 Mpx, video je HD, teda s rozlíšením 720p. Pri snímaní pomáha autofocus a prisvetľovacia LED dióda.


3D snímanie

Testovacie fotografieHodnotenie: Svieži vzduch

 Dôležité prednosti:

  • originálny dizajn
  • vymeniteľný spodný panel
  • nízka cena
  • bohatá funkčná výbava
  • multimediálne funkcie

 Hlavné nedostatky:

  • menej kvalitná konštrukcia
  • chýba slot pre pamäťové karty
  • softvérové nedostatky

Sony Xperia U bude na trhu ťažiť najmä z toho, že medzi ostatnými smartfónmi s Androidom vynikne dizajnom. Stačil pritom skutočne jednoduchý nápad.

Drobné muchy sú v tejto cenovej relácii na dennom poriadku a preto ich mobilu s mávnutím ruky odpustíme.

Najväčším konkurentom bude Samsung Galaxy Ace 2, Xperia U si ale nesie s cenou od 230 eur nemalú výhodu.

 

Živé.sk a MobilMania.sk e-mailom Zaregistrujte si svoju e-mailovú adresu na denný odber aktuálnych článkov.
Nesprávny formát e-mail adresy
Váš e-mail bol úspešne zaregistrovaný.
Pre dokončenie prosím kliknite na odkaz v e-maili, ktorý ste obdržali na Vami zadanú e-mailovú adresu.
ŽIVÉ.SK A MOBILMÁNIA.SK MAILOM Potvrdením tohto políčka súhlasíte so zasielaním informačných e-mailov spoločnosti Azet.sk, a.s., v súlade s platnou slovenskou legislatívou. Veľkosť jednotlivých správ neprekročí 80 kB. Pokiaľ bude správa vo formáte HTML, budú grafické prvky uložené na našom serveri a nebudú zahrnuté do tela e-mailu.   Prihlásiť sa na odber newsletteru
Nájdete nás aj na:
© Ringier Axel Springer Slovakia, a.s. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich
prevádzkovateľ portálu. Spravodajská licencia vyhradená.