Mobilné míľniky v roku 2012

Ako sa rozvíja HSPA+ vo svete a koľko LTE sietí očakávame na konci roku? 4G Americas zverejnila aktuálny obraz mobilnej komunikácie.

Server 4G Americas vydáva v spolupráci s analytickou spoločnosťou Informa Telecoms & Media pravidelné štatistiky o vývoji mobilných sietí a technológií vo svete. Najnovšie údaje ukazujú stav v regiónoch aj vo svete ku koncu marca 2012 a nechýbajú ani niektoré predpovede.

GSM stále bez konkurencie

Ako povedal Chris Pearson, prezident 4G Americas, významným fenoménom v mobilných technológiách je širokopásmové pripojenie, ktoré dnes reprezentuje približne 16 percent (zhruba miliardu) všetkých mobilných účastníkov a rýchlo rastie.

Obr, Testy, LG Optimus L7 4fotografie v galérii

Rozdelenie globálnej účastníckej bázy podľa technológií. GSM, o ktorom sa americký kongresman Darrell Issa kedysi vyjadril, že je „zastaralé a francúzske“ a nemá na CDMA, dnes ovláda takmer tri štvrtiny trhu. A celkovo až 90 % mobilných pripojení zastrešuje 3GPP. CDMA má podiel len 9 % a stále klesá. Zdroj: Informa Telecoms & Media a 4G Americas. 

Technológiamarec 2011 [mil.]marec 2012 [mil.]prírastok [mil.]medziročný rast [%]
LTE0,818172024
HSPA72697124534
GSM420045003188
3GPP spolu4900550058012

Vývoj globálnej účastníckej základne rodiny 3GPP podľa technológií. Zdroj: Informa Telecoms & Media

Počet mobilných pripojení vo svete presiahol 6,1 miliardy, pričom 90 percent z nich pripadá na rodinu 3GPP (GSM, WCDMA a ich nadstavby), zvyšok na technológie 3GPP2 (CDMA) a iné. Za 12 mesiacov do konca marca 2012 pribudlo 580 miliónov 3GPP pripojení, pričom 262 miliónov bolo z kategórie mobilného širokopásmového prístupu, teda HSPA/HSPA+ a LTE. Celkovo sa počet používateľov HSPA a LTE globálne priblížil k miliardovému medzníku, keď na konci marca dosiahol 989 miliónov.

Obr, Testy, LG Optimus L7 4fotografie v galérii


Rozloženie počtu mobilných pripojení podľa regiónov ku koncu marca 2012. Zdroj: Informa Telecoms & Media a 4G Americas

LTE je zatiaľ outsider

Aj keď je počet LTE prípojok v absolútnych číslach zatiaľ nízky – 18 miliónov na konci marca 2012 - dosiahol enormný medziročný rast až 2 024 %. Do konca roku 2012 by malo byť vo svete už 44 miliónov LTE účastníkov a v roku 2017 očakáva 4G Americas miliardu LTE pripojení.

TIP: GSA: Nastáva čas pre siete LTE

Obr, Testy, LG Optimus L7 4fotografie v galérii


Vývoj počtu účastníkov LTE v miliónoch. Údaje: Informa Telecoms & Media

Zatiaľ je stále najsilnejším LTE regiónom Severná Amerika, keď na konci marca bolo v USA a v Kanade 10,8 milióna LTE pripojení, čo zodpovedá 61 % svetového trhu. Ďalších 6,2 milióna (35 %) LTE účastníkov bolo v regióne Ázia-Pacifik a na celú Európu so 677 tisíc účastníkmi pripadali len zhruba 4 percentá trhu. Dá sa však predpokladať, že európska bilancia sa bude v nasledujúcich mesiacoch a rokoch výraznejšie zlepšovať. Aj keď brzdou prudkého rozvoja LTE v Európe je možno paradoxne veľký počet sietí HSPA+, ktoré ponúkajú často reálne rýchlosti podobné ako niektoré siete LTE.

Pokračovanie článku nižšie

HSPA je dnes v podstate synonymom pre 3G/ WCDMA, keďže v 181 krajinách je v prevádzke až 474 komerčných sietí. Aj HSPA+ je s pokrytím v 110 krajinách s 228 komerčnými sieťami široko rozvinutá technológia, no LTE je zatiaľ stále v štádiu rozbehu. Aktuálne je v 47 krajinách v prevádzke 91 LTE sietí, ale do konca roka by ich počet mal prevýšiť 130 a mobilní operátori (vrátane trojice slovenských) majú podľa doteraz prezentovaných zámerov v úmysle rozvinúť až 347 LTE sietí.

Operátori však súbežne pracujú aj na zrýchľovaní HSPA+, ktoré bude aj v budúcnosti existovať popri LTE. Z uvedených 228 sietí HSPA+ v komerčnej prevádzke ponúka 140 maximálnu rýchlosť 21 Mbit/s, sedem sietí do 28 Mbit/s a 81 sietí, vrátane slovenského Orangeu a Telekomu, umožňuje teoretické maximum sťahovania dát rýchlosťou až 42 Mbit/s.

Reálne rýchlosti, ktoré sú spravidla zlomkom tých nominálnych, závisia jednak od zaťaženia a dimenzovania siete, jednak od dostupného frekvenčného spektra. Výsledok je vždy riešením rovnice o viacerých neznámych, pričom náklady sú jej podstatnou súčasťou. Platí to pre HSPA+ rovnako, ako to platilo pre HSPA, alebo GPRS/EDGE a nebude to inak ani po spustení LTE.

 

Diskusia / 7 Fotogaléria / 4
>
Živé.sk a MobilMania.sk e-mailom Zaregistrujte si svoju e-mailovú adresu na denný odber aktuálnych článkov.
Nesprávny formát e-mail adresy
Váš e-mail bol úspešne pridaný.
ŽIVÉ.SK A MOBILMÁNIA.SK MAILOM Potvrdením tohto políčka súhlasíte so zasielaním informačných e-mailov spoločnosti Azet.sk, a.s., v súlade s platnou slovenskou legislatívou. Informačné e-maily vám budú zasielané maximálne dvakrát do mesiaca a veľkosť jednotlivých správ neprekročí 80 kB. Pokiaľ bude správa vo formáte HTML, budú grafické prvky uložené na našom serveri a nebudú zahrnuté do tela e-mailu.   Súhlasím s pravidlami newsletteru Prihlásiť sa na odber newsletteru
Nájdete nás aj na:
© Azet.sk, a.s. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich prevádzkovateľ
portálu. Spravodajská licencia vyhradená.

PRIHLÁSENIE

Ak chcete komentovať, musíte sa prihlásiť do siete médií Azet.sk.
Chcete sa prihlásiť?

Áno Nie

Ak nemáte ešte prihlasovanie meno, zaregistrujte sa.

MIGRÁCIA ÚČTOV

Pokiaľ ste využívali pôvodné prihlásenie na Živé.sk a MobilMania.sk, preneste si svoje konto - hneď po úspešnom zaregistrovaní a prihlásení pod Azet kontom.

Viac informácií o migrácii a redizajne môžete získať na tejto stránke