Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Čína má údajne prístup k 80 % svetovej komunikácie

Čína má údajne prístup k 80 % svetovej komunikácie

Čínska vláda má podľa zdrojov, ktoré sa odvolávajú na bezpečnostného analytika ministerstva obrany Spojených štátov, prístup k viac ako 80 percentám svetovej komunikácie. „Zadné vrátka“ integrované v zariadeniach od čínskych firiem ZTE a Huawei sprístupňujú komunistickému režimu väčšinu elektronickej komunikácie celého sveta.

Podľa analytika Michaela Meloofa nie je žiadne zariadenie týchto čínskych koncernov bezpečné. Sieťové zariadenia, ktoré firmy produkujú, sú nainštalovaná už v 145 krajinách, pričom 45 z 50 najväčších dátových centier využíva práve prístroje čínskych výrobcov.

Angažovanie komunistického režimu v oblasti kybernetického priestoru prišlo po tom, ako sa spomínané firmy stali svetovými značkami. Kým totiž ešte v roku 2000 nebolo o čínskej firme Huawei prakticky vôbec počuť, za menej ako desaťročie sa z koncernu stal svetový výrobca a zaradil sa medzi popredných hráčov, akým je napríklad Ericsson.

Produkty vyrobené firmami Huawei a ZTE sú podľa Meloofa dotované aj čínskou vládou. Vďaka tomu dokážu zaujať atraktívnou cenou, ktorej európske firmy nedokážu konkurovať.

Fakt, že čínska vláda by mohla mať „zadné vrátka“ v zariadeniach od spoločnosti Huawei a ZTE nie je nepredstaviteľný. Zvlášť, ak si spomenieme na prípady dokazujúce prítomnosť skrytých backdoors v smartfónoch s Androidom. Téme sa venoval portál Zdnet.com.

Živé.sk a MobilMania.sk e-mailom Zaregistrujte si svoju e-mailovú adresu na denný odber aktuálnych článkov.
Nesprávny formát e-mail adresy
Váš e-mail bol úspešne zaregistrovaný.
Pre dokončenie prosím kliknite na odkaz v e-maili, ktorý ste obdržali na Vami zadanú e-mailovú adresu.
ŽIVÉ.SK A MOBILMÁNIA.SK MAILOM Potvrdením tohto políčka súhlasíte so zasielaním informačných e-mailov spoločnosti Azet.sk, a.s., v súlade s platnou slovenskou legislatívou. Veľkosť jednotlivých správ neprekročí 80 kB. Pokiaľ bude správa vo formáte HTML, budú grafické prvky uložené na našom serveri a nebudú zahrnuté do tela e-mailu.   Prihlásiť sa na odber newsletteru
Nájdete nás aj na:
© Ringier Axel Springer Slovakia, a.s. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich
prevádzkovateľ portálu. Spravodajská licencia vyhradená.