Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Nokia v druhom kvartáli: Väčšie predaje Lumií, ale aj väčšia strata

Nokia v druhom kvartáli: Väčšie predaje Lumií, ale aj väčšia strata

Finančné výsledky fínskeho producenta za druhý kvartál tohto roka sú plné dobrých, ale aj zlých správ. Nokia zvýšila predaj smartfónov Lumia, stále však zápasí s prepadom zisku.

Nokia v druhom kvartáli predala štyri milióny smartfónov novej línie Lumia, ktoré bežia na operačnom systéme Windows Phone od Microsoftu. Len pre porovnanie, v prvom kvartáli tohto roka predala iba 2,2 milióna Lumií.

Napriek tomu, že predaje Lumií stúpajú nahor, Nokiu ku dnu ťahajú slabé predaje smartfónov so Symbianom. Celkový počet predaných smartfónov z produkcie Nokie totiž poklesol takmer o dve pätiny na 10,2 milióna kusov. Konkurencia pritom predáva 35 až 40 miliónov kusov smartfónov za kvartál.

Čistá strata Nokie sa v druhom kvartáli takmer zoštvornásobila na 1,41 miliardy eur. Presne pred rokom činila strata „iba“ 368 miliónov eur. Dôvodom je práve pokles predaja smartfónov, čo je oblasť, kde Nokia v súčasnosti výrazne zaostáva za firmami ako je Apple či Samsung.

Tržby spoločnosti sa prepadli o 19 percent na 7,54 miliardy eur. Zisk z predaja smartfónov poklesol o 34 percent na 1,54 miliardy eur. Nokia ale verí, že uvedenie novej generácie systému Windows Phone 8 opäť naštartuje jej biznis.

V minulých týždňoch firma taktiež oznámila, že na kľúčovom americkom trhu zníži cenu svojho top modelu Nokie Lumia 900 o polovicu z pôvodných 99 dolárov na 49,99 dolára so zmluvou. Cieľom týchto krokov je zastaviť pokles trhového podielu.

Napriek tomu, že bola Nokia kedysi jednoznačným lídrom trhu, v segmente smartfónov ju o pomyselný trón pripravila konkurencia. A hoci Nokia produkuje milióny cenovo dostupných telefónov, na ich predaji nedokáže reálne zarábať. Firmu teraz čaká ďalšia reorganizácia pracovných miest. Nokia od jesene 2010 pod vedením nového riaditeľa Stephena Elopa naplánovala odchod už viac ako 40 tisíc zamestnancov.

Živé.sk a MobilMania.sk e-mailom Zaregistrujte si svoju e-mailovú adresu na denný odber aktuálnych článkov.
Nesprávny formát e-mail adresy
Váš e-mail bol úspešne zaregistrovaný.
Pre dokončenie prosím kliknite na odkaz v e-maili, ktorý ste obdržali na Vami zadanú e-mailovú adresu.
ŽIVÉ.SK A MOBILMÁNIA.SK MAILOM Potvrdením tohto políčka súhlasíte so zasielaním informačných e-mailov spoločnosti Azet.sk, a.s., v súlade s platnou slovenskou legislatívou. Veľkosť jednotlivých správ neprekročí 80 kB. Pokiaľ bude správa vo formáte HTML, budú grafické prvky uložené na našom serveri a nebudú zahrnuté do tela e-mailu.   Prihlásiť sa na odber newsletteru
Nájdete nás aj na:
© Ringier Axel Springer Slovakia, a.s. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich
prevádzkovateľ portálu. Spravodajská licencia vyhradená.