Zisk Huawei klesol za polrok o 22 percent

Zisk Huawei klesol za polrok o 22 percent

Druhému najväčšiemu výrobcovi telekomunikačného vybavenia na svete Huawei Technologies klesol za šesť mesiacov tohto roka prevádzkový zisk o 22 percent na 8,79 miliardy jüanov (1,13 miliardy eur). Môže za to prepad dopytu zo strany telekomunikačných firiem, ktorý bol spôsobený nízkym hospodárskym rastom.
Príjmy firmy sa však zvýšili o päť percent na 102,7 miliardy jüanov (13,25 miliardy eur). Za celý aktuálny rok sa pritom očakáva zvýšenie tržieb o 15 až 20 percent. Huawei je šiestym najväčším výrobcom mobilných telefónov na svete.

Zníženie dopytu trápi aj konkurenciu. Ericsson hospodáril s nižším ziskom, ako sa očakávalo, a francúzsko-americká firma Alcatel-Lucent a čínska ZTE upozornil pred ďalším negatívnym vývojom zisku. Firmám Huawei a ZTE by sa však malo v druhej polovici vodiť lepšie ako ich západným konkurentom, pretože analytici očakávajú zvýšenie investícií do mobilných sietí v Číne.

Firmu Huawei založil v roku 1987 jej generálny riaditeľ Žen Čeng-fej po tom, čo bol prepustený z čínske armády. Firma je blízko toho, aby zosadila švédsku firmu Ericsson z pozície svetovej jednotky vo výrobe telekomunikačného vybavenia. Avšak, k zaisteniu tejto pozície si bude potrebovať zaistiť napojenie na americký trh.

Americká vláda sa ale stále snaží zabrániť predaju zariadení od Huawei a ZTE svojim firmám kvôli obavám o kybernetickú bezpečnosť a správam, že spomenuté firmy predávali americké počítačové vybavenie do Iránu. Huawei a ZTE tvrdia, že svoje podnikanie v Iráne obmedzili.

Obe spoločnosti sú však úspešné v predaji svojich mobilných telefónov, a to aj na americkom trhu, na ktorom sú ich ceny v porovnaní s konkurenčnými zariadeniami od firiem Apple a Samsung výrazne nižšie. Za celý rok Huawei očakáva dodanie 35 až 40 miliónov prístrojov na trh, napísala agentúra Reuters.

(1 € = 7,7518 CNY)

(ČTK)

 

Diskusia / 13
>
Živé.sk a MobilMania.sk e-mailom Zaregistrujte si svoju e-mailovú adresu na denný odber aktuálnych článkov.
Nesprávny formát e-mail adresy
Váš e-mail bol úspešne pridaný.
ŽIVÉ.SK A MOBILMÁNIA.SK MAILOM Potvrdením tohto políčka súhlasíte so zasielaním informačných e-mailov spoločnosti Azet.sk, a.s., v súlade s platnou slovenskou legislatívou. Informačné e-maily vám budú zasielané maximálne dvakrát do mesiaca a veľkosť jednotlivých správ neprekročí 80 kB. Pokiaľ bude správa vo formáte HTML, budú grafické prvky uložené na našom serveri a nebudú zahrnuté do tela e-mailu.   Súhlasím s pravidlami newsletteru Prihlásiť sa na odber newsletteru
Nájdete nás aj na:
© Azet.sk, a.s. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich prevádzkovateľ
portálu. Spravodajská licencia vyhradená.

PRIHLÁSENIE

Ak chcete komentovať, musíte sa prihlásiť do siete médií Azet.sk.
Chcete sa prihlásiť?

Áno Nie

Ak nemáte ešte prihlasovanie meno, zaregistrujte sa.

MIGRÁCIA ÚČTOV

Pokiaľ ste využívali pôvodné prihlásenie na Živé.sk a MobilMania.sk, preneste si svoje konto - hneď po úspešnom zaregistrovaní a prihlásení pod Azet kontom.

Viac informácií o migrácii a redizajne môžete získať na tejto stránke