Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Zisk Huawei klesol za polrok o 22 percent

Zisk Huawei klesol za polrok o 22 percent

Druhému najväčšiemu výrobcovi telekomunikačného vybavenia na svete Huawei Technologies klesol za šesť mesiacov tohto roka prevádzkový zisk o 22 percent na 8,79 miliardy jüanov (1,13 miliardy eur). Môže za to prepad dopytu zo strany telekomunikačných firiem, ktorý bol spôsobený nízkym hospodárskym rastom.
Príjmy firmy sa však zvýšili o päť percent na 102,7 miliardy jüanov (13,25 miliardy eur). Za celý aktuálny rok sa pritom očakáva zvýšenie tržieb o 15 až 20 percent. Huawei je šiestym najväčším výrobcom mobilných telefónov na svete.

Zníženie dopytu trápi aj konkurenciu. Ericsson hospodáril s nižším ziskom, ako sa očakávalo, a francúzsko-americká firma Alcatel-Lucent a čínska ZTE upozornil pred ďalším negatívnym vývojom zisku. Firmám Huawei a ZTE by sa však malo v druhej polovici vodiť lepšie ako ich západným konkurentom, pretože analytici očakávajú zvýšenie investícií do mobilných sietí v Číne.

Firmu Huawei založil v roku 1987 jej generálny riaditeľ Žen Čeng-fej po tom, čo bol prepustený z čínske armády. Firma je blízko toho, aby zosadila švédsku firmu Ericsson z pozície svetovej jednotky vo výrobe telekomunikačného vybavenia. Avšak, k zaisteniu tejto pozície si bude potrebovať zaistiť napojenie na americký trh.

Americká vláda sa ale stále snaží zabrániť predaju zariadení od Huawei a ZTE svojim firmám kvôli obavám o kybernetickú bezpečnosť a správam, že spomenuté firmy predávali americké počítačové vybavenie do Iránu. Huawei a ZTE tvrdia, že svoje podnikanie v Iráne obmedzili.

Obe spoločnosti sú však úspešné v predaji svojich mobilných telefónov, a to aj na americkom trhu, na ktorom sú ich ceny v porovnaní s konkurenčnými zariadeniami od firiem Apple a Samsung výrazne nižšie. Za celý rok Huawei očakáva dodanie 35 až 40 miliónov prístrojov na trh, napísala agentúra Reuters.

(1 € = 7,7518 CNY)

(ČTK)

 

Živé.sk a MobilMania.sk e-mailom Zaregistrujte si svoju e-mailovú adresu na denný odber aktuálnych článkov.
Nesprávny formát e-mail adresy
Váš e-mail bol úspešne zaregistrovaný.
Pre dokončenie prosím kliknite na odkaz v e-maili, ktorý ste obdržali na Vami zadanú e-mailovú adresu.
ŽIVÉ.SK A MOBILMÁNIA.SK MAILOM Potvrdením tohto políčka súhlasíte so zasielaním informačných e-mailov spoločnosti Azet.sk, a.s., v súlade s platnou slovenskou legislatívou. Veľkosť jednotlivých správ neprekročí 80 kB. Pokiaľ bude správa vo formáte HTML, budú grafické prvky uložené na našom serveri a nebudú zahrnuté do tela e-mailu.   Prihlásiť sa na odber newsletteru
Nájdete nás aj na:
© Ringier Axel Springer Slovakia, a.s. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich
prevádzkovateľ portálu. Spravodajská licencia vyhradená.