Nebude to „tsunami“, tvrdia o mobilných dátach analytici

Nebude to „tsunami“, tvrdia o mobilných dátach analytici

Mobilní operátori už dlhšie poukazujú na extrémny medziročný rast dátovej prevádzky vo svojich sieťach a zároveň na zvyšovanie dátovej spotreby na jedného zákazníka. Týmito skutočnosťami okrem iného argumentujú aj pri požadovaní nových frekvenčných prídelov od telekomunikačných regulátorov. A objektívne treba povedať, že majú pravdu, pretože bez dostatočného spektra nie je možné naplno rozvinúť potenciál technológií mobilného broadbandu. Potvrdzujú to napríklad aj pilotné projekty LTE, ktoré spustila Telefónica O2 v Česku a o niekoľko dní aj na Slovensku.

Maximálne rýchlosti LTE sú totiž podmienené aj maximálnou šírkou disponibilného pásma, tzn. kanálom o šírke 20 MHz. Typický používateľ bude mať zrejme k dispozícii užší kanál, ale s trojcifernými rýchlosťami v Mbit/s sa potom predbežne môže rozlúčiť. Trochu prekvapivé je preto tvrdenie analytickej spoločnosti ABI Research, že rast dátovej prevádzky v nasledujúcich piatich rokoch, akokoľvek rýchly, nebude žiadnou „dátovou tsunami“ a záujem spotrebiteľov sa postupne stabilizuje.

Ak sa ale má mobilná dátová prevádzka do roku 2017 zvýšiť oproti stavu očakávanému v roku 2012 osemnásobne a dosiahnuť 107 exabytov, bez výrazného posilnenia infraštruktúry to jednoducho nepôjde. Frekvenčné prídely s týmito investíciami priamo súvisia. Priemerná dátová spotreba na jedného mobilného účastníka by mala na konci sledovaného obdobia dosiahnuť 1,5 GB mesačne, no v prípade smartfónov bude vyššia, približne dvojnásobná.

Pokračovanie článku nižšie

Rast sa však bude podľa ABI Research spomaľovať, keď rok 2015 má byť posledným rokom, kedy dátová prevádza narastie medziročne o viac ako 50 percent. Na svedomí to vraj bude mať aj technologická diverzifikácia smartfónov, ktoré okrem mobilného broadbandu disponujú aj Wi-Fi konektivitou. Ich používatelia si čoraz viac zvykajú sťahovať objemné súbory a aktualizácie cez (väčšinou bezplatné) Wi-Fi pripojenie, čo značne odľahčuje siete (a kontá) mobilných operátorov.

Trochu to pripomína čierny scenár fixne-mobilnej konvergencie, len v opačnom poradí, než by si mobilní operátori želali. Mobilné technológie ovládli hlas, ale dáta sa im z pevných sietí darí presmerovať len okrajovo. Naopak, vďaka dostupnosti Wi-Fi vo väčšine smartfónov, sa pevné a nomádske bezdrôtové pripojenie v mobiloch realizuje vo veľkej miere prostredníctvom fixných sietí, čo prináša aj riziko IP telefónie. Mobilným operátorom by takto mohli začať klesať aj výnosy z hlasových služieb.

Všetko bude závisieť od vývoja popularity streamovaného videa a video obsahu na vyžiadanie dostupného v mobilných sieťach. Jedným z dôvodom miernejšieho rastu bude aj znižovanie parazitnej dátovej prevádzky a lepšia kontrola spotreby, ktorú prinesú vylepšenia operačných systémov pre smartfóny, myslí si Jake Saunders z ABI Research.

 

Diskusia / 15
>
Živé.sk a MobilMania.sk e-mailom Zaregistrujte si svoju e-mailovú adresu na denný odber aktuálnych článkov.
Nesprávny formát e-mail adresy
Váš e-mail bol úspešne pridaný.
ŽIVÉ.SK A MOBILMÁNIA.SK MAILOM Potvrdením tohto políčka súhlasíte so zasielaním informačných e-mailov spoločnosti Azet.sk, a.s., v súlade s platnou slovenskou legislatívou. Informačné e-maily vám budú zasielané maximálne dvakrát do mesiaca a veľkosť jednotlivých správ neprekročí 80 kB. Pokiaľ bude správa vo formáte HTML, budú grafické prvky uložené na našom serveri a nebudú zahrnuté do tela e-mailu.   Súhlasím s pravidlami newsletteru Prihlásiť sa na odber newsletteru
Nájdete nás aj na:
© Azet.sk, a.s. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich prevádzkovateľ
portálu. Spravodajská licencia vyhradená.

PRIHLÁSENIE

Ak chcete komentovať, musíte sa prihlásiť do siete médií Azet.sk.
Chcete sa prihlásiť?

Áno Nie

Ak nemáte ešte prihlasovanie meno, zaregistrujte sa.

MIGRÁCIA ÚČTOV

Pokiaľ ste využívali pôvodné prihlásenie na Živé.sk a MobilMania.sk, preneste si svoje konto - hneď po úspešnom zaregistrovaní a prihlásení pod Azet kontom.

Viac informácií o migrácii a redizajne môžete získať na tejto stránke