Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Nokia rozpredáva patenty, aby získala hotovosť

Nokia rozpredáva patenty, aby získala hotovosť

Fínsky producent mobilných telefónov Nokia predá zhruba 500 patentov k technológii bezdrôtového prenosu. Za približne 22 miliónov dolárov ich od nej kúpi americká spoločnosť Vringo.

Nokia sa taktiež zbaví softvérovej súčasti Qt, ktorú prevezme ďalšia fínska firma Digia. Koľko Digia zaplatí, ale Nokia neuviedla. Podľa analytikov to však bude pravdepodobne iba zlomok zo 150 miliónov dolárov, ktoré Nokia za firmu zaplatila v roku 2008.

Vringo zaplatí za patenty v hotovosti a pokiaľ by sa ukázalo, že patenty firme v budúcnosti zaistia vyššie výnosy ako samotných 22 miliónov dolárov, Nokia má nárok na asi 35 z dodatočného zisku. Peniaze majú Nokii pomôcť riešiť rýchly úbytok prevádzkovej hotovosti.

Napriek tomu, že sa Nokia zbaví mnohých patentov, bude vo svojom obore naďalej patriť k firmám s najväčším patentovým portfóliom k technológii bezdrôtových prenosov. Akcie firmy preto na oznámenie reagovali rastom až o deväť percent, kým sa zastavili na hodnote 2,28 eur si ziskom 7,04 percenta. Aj napriek tomu ale zostávajú blízko historického minima. Pred desiatimi rokmi, kedy bola Nokia na vrchole, sa jej akcie predávali aj za 50 eur.

Živé.sk a MobilMania.sk e-mailom Zaregistrujte si svoju e-mailovú adresu na denný odber aktuálnych článkov.
Nesprávny formát e-mail adresy
Váš e-mail bol úspešne zaregistrovaný.
Pre dokončenie prosím kliknite na odkaz v e-maili, ktorý ste obdržali na Vami zadanú e-mailovú adresu.
ŽIVÉ.SK A MOBILMÁNIA.SK MAILOM Potvrdením tohto políčka súhlasíte so zasielaním informačných e-mailov spoločnosti Azet.sk, a.s., v súlade s platnou slovenskou legislatívou. Veľkosť jednotlivých správ neprekročí 80 kB. Pokiaľ bude správa vo formáte HTML, budú grafické prvky uložené na našom serveri a nebudú zahrnuté do tela e-mailu.   Prihlásiť sa na odber newsletteru
Nájdete nás aj na:
© Ringier Axel Springer Slovakia, a.s. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich
prevádzkovateľ portálu. Spravodajská licencia vyhradená.