Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Test Huawei Ascend P1: Nadupaný Číňan

Top model čínskeho výrobcu sa môže smelo porovnávať s high-end výrobkami iných značiek. Okrem toho prekvapí ultraštíhlym telom či vcelku odvážnou cenovkou.

Výborne vybavený smartfón so 4,3-palcovým Super AMOLED displejom a ultratenkým telom.

Dôležité prednosti a hlavné nedostatky zariadenia nájdete na konci článku.

Huawei sa trošku nenápadne prebojoval medzi najúspešnejšie značky z pohľadu predaja smartfónov. Dopomohla mu k tomu rozšírená platforma Android a predovšetkým nízke ceny. Pôvod a zvučné čínske meno si to na zahraničných trhoch viacmenej vyžadovali. Tentokrát ale zvolil inú taktiku. Do modelu Ascend P1 špičkovú výbavu doslova natlačil, s hrúbkou 7,7 milimetra totiž ide o jeden z najštíhlejších smartfónov vôbec. Prekonáva ho snáď iba príbuzný Ascend P1s, ktorý je ešte o milimeter štíhlejší. Za tieto vlastnosti si ale Huawei necháva prekvapivo dobre zaplatiť.


Huawei uvádza na trh svoj top model

Po prísnej diéte

Ultraštíhle telo je najväčším dizajnovým lákadlom zariadenia. Sympatická je však aj biela zadná strana. Viaceré krivky a riešenia pripomínajú Samsung Galaxy SII, zároveň ale nechýba vlastná dávka originality. Telo s rozmermi 127 x 65 x 7,7 mm a hmotnosťou len 110 gramov je kompletne plastové, nie je ale rozoberateľné a tak je kvalita konštrukcie na vyššej úrovni.


Hrúbka dosahuje iba 7,7 mm

Na niektorých miestach síce cítiť miernu vôľu, pri bežnom používaní to ale vôbec neprekáža. Horšie sú ostré hrany, ktoré napríklad pri dlhšom hraní hier tlačia. Vtedy preklíname aj vystúpenú šošovku fotoaparátu na zadnej strane, ktorá do prstov nepríjemne reže. Batériu kvôli pevnému telu nevidíme, poznáme však kapacitu 1 670 mAh. Postará sa o nadpriemernú výdrž, dva dni bežného používania nie sú problémom.

Kvôli absencii odnímateľného zadného krytu sa otvor pre SIM kartu a slot pre microSD kartu museli presunúť na obvod telefónu. SIM kartu vkladáme do hornej časti. Dvierka nie sú nijak zabezpečené, stačí ich jednoducho odklopiť a kartu vybrať. Vymeniť sme ju dokázali aj za chodu, Huawei nebolo potrebné reštartovať. To isté sa týka pamäťovej karty na pravom boku.


Prvky na bokoch

Na hornej hrane nachádzame ešte 3,5 mm audio jack a univerzálny microUSB konektor. Pravý bok ďalej poskytol miesto pre zámok displeja, ľavú stranu zas okupuje regulátor hlasitosti. Klávesy by mohli byť výraznejšie odlíšené od povrchu, naslepo ich nahmatávame ťažšie. Majú navyše odlišne nastavenú odozvu, čo nepôsobí prirodzene.


Zadná strana

Prekvapivo kvalitný displej

Na prednú stranu sa dostala trojica senzorových klávesov. Displej je vo vypnutom stave rafinovane skrytý, lemovanie má totiž rovnakú farbu. Ascend používa kvalitný kapacitný Super AMOLED panel s uhlopriečkou 4,3 palca a slušným rozlíšením 540 x 960 bodov. Nie je to síce HD, no výsledok je viac než dobrý. Ako bonus potešia široké pozorovacie uhly a dobrá čitateľnosť na priamom svetle.

Huawei sa nemusí hanbiť ani za hardvérovú výbavu. Mobil dostal dvojjadrový procesor Cortex-A9 s čipsetom TI OMAP 4460 a taktovacou frekvenciou 1,5 GHz. Prirátajme k tomu ešte grafický akcelerátor PowerVR SGX540 a rovný jeden gigabajt pamäte RAM. Výsledok je veľmi dobrý, problémom nie sú graficky náročné aplikácie a, čo je podstatnejšie, ani pohyb v ponuke. Teda, pokiaľ nezvolíte výrobcom upravené rozhranie. To nie je riešené najšťastnejšie, zaujme síce grafickými efektmi, no z praktického hľadiska je na tom podstatne horšie ako „čistá“ verzia systému.


Použitým systémom je Android Ice Cream Sandwich

Použitý bol Android vo verzii 4.0 Ice Cream Sandwich, o možnom upgrade na Jelly Bean zatiaľ veľmi nepočuť. Funkčná výbava je už v základe štedrá, okrem iných aplikácií známych z prostredia Androidu tu nájdeme napríklad aplikáciu pre zálohovanie údajov, videoeditor, kancelársky balík Polaris Office, graficky zaujímavú hru Riptide GP či výbornú aplikáciu Security Guard na úschovu osobných údajov, enkrypciu súborov alebo filtrovanie. Zvyšok systému je v podstate rovnaký ako v nadstavbami nepoškvrnenom Samsungu Galaxy Nexus. Vyzdvihujeme skratky na uzamykacej obrazovke.


Na výber máme takmer čistý Android, ale aj upravenú nadstavbu


Predinštalované aplikácie

Rýchle dáta, pomalý fotoaparát


Internetový prehliadač, zdieľanie cez DLNA

V oblasti konektivity vyniká Huawei najmä rýchlymi dátami HSDPA až do 21 Mbps. Nechýba ani HSUPA do 5,76 Mbps alebo Wi-Fi vrátane DLNA a možnosti vytvorenia vlastného hotspotu. Lokálne poslúži Bluetooth 3.0 či rozhranie USB 2.0. Internetový prehliadač poznáme z iných smartfónov s rovnakým operačným systémom, poradí si s Flashom a dokáže zobrazovať desktopové verzie stránok. Doplnkové aplikácie predstavujú YouTube prehliadač, instant messaging či aplikácie sociálnych sietí Facebook a Google+.

Po multimediálnej stránke láka Ascend P1 na fotoaparát s rozlíšením 8 Mpx. Vie rozpoznávať tváre, pozná niekoľko zábavných efektov a pomáha mu autofocus a dvojica prisvetľovacích LED diód. Snímky spadajú vo svojej triede medzi priemer, problémy sú už tradične s prepalmi a horšími svetelnými podmienkami. Zamrzí fakt, že aj za vhodného svetla je odozva spúšte nepríjemne dlhá. Video zhotovujeme vo Full HD rozlíšení 1 080p s frekvenciou 30 snímok za sekundu.


Šošovka fotoaparátu - Prostredie fotoaparátu a prehliadanie snímok

Hudobnému prehrávaču chýba ekvalizér, na druhej strane disponuje mobil technológiou Dolby Mobile 3.0 Plus. V praxi od toho nečakajte žiadne zázraky, no v reklamných materiáloch to znie výborne. Skladby sa triedia podľa viacerých kritérií, pri prehrávaní zaujme príjemné grafické rozhranie a obal albumu na pozadí. Nezabudlo sa ani na FM rádio s RDS.


Hudobný prehrávač

Testovacie fotografie:

Hodnotenie: Čakali sme menej

 Dôležité prednosti:

  • štíhle telo, príjemný dizajn
  • pevná konštrukcia
  • dobrá výdrž batérie
  • dvojjadrový procesor s taktom 1,5 GHz, 1 GB RAM
  • rýchle reakcie
  • kvalitný displej
  • Android 4.0 ICS

 Hlavné nedostatky:

  • dlhá odozva spúšte
  • cena mohla byť nižšia
  • ostré hrany sú niekedy nepríjemné

Vzhľadom na históriu a pôvod značky sme od telefónu očakávali ohromujúco nízku cenu. Tá sa však pohybuje okolo 430 eur, čo síce za podobne vybavený telefón nie je veľa, no ani málo.

O niekoľko desiatok eur lacnejšie kúpime Samsung Galaxy Nexus, iba o malý kúsok drahší je HTC One S. Huawei Ascend P1 je im ale dôstojným súperom prakticky po všetkých stránkach. Už v septembri by sa špičkový Číňan mal objaviť v ponuke minimálne jedného mobilného operátora, čo by mohlo výrazne pomôcť jeho rozšíreniu.

 

Živé.sk a MobilMania.sk e-mailom Zaregistrujte si svoju e-mailovú adresu na denný odber aktuálnych článkov.
Nesprávny formát e-mail adresy
Váš e-mail bol úspešne zaregistrovaný.
Pre dokončenie prosím kliknite na odkaz v e-maili, ktorý ste obdržali na Vami zadanú e-mailovú adresu.
ŽIVÉ.SK A MOBILMÁNIA.SK MAILOM Potvrdením tohto políčka súhlasíte so zasielaním informačných e-mailov spoločnosti Azet.sk, a.s., v súlade s platnou slovenskou legislatívou. Veľkosť jednotlivých správ neprekročí 80 kB. Pokiaľ bude správa vo formáte HTML, budú grafické prvky uložené na našom serveri a nebudú zahrnuté do tela e-mailu.   Prihlásiť sa na odber newsletteru
Nájdete nás aj na:
© Ringier Axel Springer Slovakia, a.s. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich
prevádzkovateľ portálu. Spravodajská licencia vyhradená.