Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Android: Výrazný nárast aktivácií aj stúpanie Ice Cream Sandwich

Mobilný operačný systém Android pokračuje v expanzii. V rámci jednotlivých verzií sa zase derie dopredu „štvorka“ Ice Cream Sandwich.

1,3 milióna aktivácií denne

Šéf Google Eric Schmidt spomenul včera v New Yorku niekoľko zaujímavých čísiel ešte predtým, než spoločnosť Motorola (jej mobilná divízia patrí práve pod Google) predstavila tri nové špičkové telefóny.

Okrem iného sme sa dozvedeli, že aktuálne sa každý deň aktivuje v globále okolo 1,3 milióna nových zariadení s operačným systémom Android. V porovnaní s júnom tohto roka má ísť o výrazný nárast. Vtedy Google spomínal dosiahnutie hranice jedného milióna aktivácií denne na celom svete.  

Eric Schmidt zároveň oznámil, že v globále už celkový počet zariadení s Androidom atakuje hranicu pol miliardy – zatiaľ ich je cez 480 miliónov.


Jedna zo včerajších noviniek Motoroly - Droid RAZR HD

Na druhej strane, číslo počtu aktivácií nie je zase až také vynikajúce, keď sa pozrieme na jednotlivé segmenty zariadení, pripomína Neowin.net. Z tohto veľkého počtu totiž na tablety pripadá len 70 tisíc, čo je určite menej, než by si mnohé firmy (výrobcovia tabletov) priali. Tablety s Androidom naďalej výrazne strácajú na jednotku trhu – Apple iPad – hoci proti iPadu bojuje celá paleta produktov a tablet od Apple je na druhej strane barikády vlastne osamotený. Na trhu sa ponúka tretia (Nový iPad) a druhá generácia (iPad 2) v rôznych prevedeniach.

Android v USA: cez 52 percent

V tejto súvislosti môžu stáť za pozornosť štatistiky, ktoré publikovala analytická spoločnosť comScore. Okrem iného v nich mapuje podiel používateľov smartfónov i telefónov ako takých v USA. Štatistické čísla dávajú na známosť, že v USA malo k júlu tohto roka vlastniť smartfón 114 miliónov ľudí, čo je sedempercentný nárast v porovnaní s aprílom tohto roka.

Jednotkou medzi operačnými systémami je Google Android, ktorý sa prehupol cez hranicu 52 percent. Polepšil si však aj Apple (iOS), ktorý skončil na druhom mieste s podielom 33,4 percenta. Trojkou rebríčka je RIM (pokles na 9,5 percenta), potom nasledujú Microsoft a Symbian.

Top platformy medzi americkými používateľmi smartfónov staršími ako 13 rokov
 zdroj: comScore MobiLensPodiely
apríl 2012júl 2012Zmena
Celkovo100,0 %100,0 %N/A
Google50,8 %52,2 %  1,4
Apple31,4 %33,4 %2,0
RIM11,6 %9,5 %-2,1
Microsoft4,0 %3,6 %-0,4
Symbian1,3 %0,8 %-0,5

Pokiaľ už Američania vlastnia telefón (nielen smartfóny), zhruba štvrtina z nich má značku Samsung (25,6 %), potom nasleduje LG (18,4 %) a Apple (16,3 %). Štvrtá je Motorola (11,2 %) a prvú päťku uzatvára HTC (6,4 %).

Ice Cream Sandwich sa derie vpred

Stránka Developer.Android.com ponúka pravidelný pohľad na rozšírenosť jednotlivých verzií (distribúcií) operačného systému Android. V priebehu posledných mesiacov sledujeme najmä nárast platformy Ice Cream Sandwich alias Android 4. V priebehu blízkej budúcnosti môžeme naopak počítať s postupným nárastom verzie 4.1 alias Jelly Bean. Viaceré firmy už oznámili, že plánujú prechod na tento systém, resp. na ňom budú založené rôzne neoficiálne buildy.

Aktuálne sa dá skonštatovať, že k začiatku septembra je naďalej lídrom medzi Androidmi verzia 2.3 alias Gingerbread. Celkový podiel je 57,5 percenta, pričom drvivá väčšina zariadení s touto generáciou Androidu používa zostavenia 2.3.3 - 2.3.7.

Na druhom mieste je už toľko spomínaný Android 4.0 Ice Cream Sandwich, ktorého podiel sa prehupol cez hranicu pätiny „trhového koláča“. Aktuálne má zhruba 21 percent aktívnych zariadení s Androidom práve tento systém.

Verzia 2.2 Froyo nájdeme na 14 percentách zariadení, ktoré počas uplynulých 14 dní aspoň raz kontaktovali obchod Google Play. Čísla tak nie sú úplne presné, no zariadenia s Androidom bez internetovej konektivity majú v dnešnom svete len malý význam. Snáď len ako inteligentné čítačky elektronických kníh či na hranie (dopredu stiahnutých) hier.

TIP: Smartfóny či tablety s Android 4.1 Jelly Bean

Z tabuľky ešte spomeňme podiel verzie Jelly Bean, ktorá je momentálne najaktuálnejším Androidom. Jej hlavný reprezentantom, resp. „nositeľom“ je tablet Nexus 7 od Google. Android 4.1 má podiel 1,2 percenta. V porovnaní so začiatkom augusta tohto roka si polepšil o štyri desatiny.

VerziaKódové označeniePodiel medzi zariadeniami
1.5Cupcake0,2 %
1.6Donut0,4 %
2.1Eclair3,7 %
2.2Froyo14 %
2.3 - 2.3.2Gingerbread0,3 %
2.3.3 - 2.3.7 57,2 %
3.1Honeycomb0,5 %
3.21,6 %
4.0 - 4.0.2Ice Cream Sandwich0,1 %
4.0.3 - 4.0.420,8 %
4.1Jelly Bean1,2 %

    

Živé.sk a MobilMania.sk e-mailom Zaregistrujte si svoju e-mailovú adresu na denný odber aktuálnych článkov.
Nesprávny formát e-mail adresy
Váš e-mail bol úspešne zaregistrovaný.
Pre dokončenie prosím kliknite na odkaz v e-maili, ktorý ste obdržali na Vami zadanú e-mailovú adresu.
ŽIVÉ.SK A MOBILMÁNIA.SK MAILOM Potvrdením tohto políčka súhlasíte so zasielaním informačných e-mailov spoločnosti Azet.sk, a.s., v súlade s platnou slovenskou legislatívou. Veľkosť jednotlivých správ neprekročí 80 kB. Pokiaľ bude správa vo formáte HTML, budú grafické prvky uložené na našom serveri a nebudú zahrnuté do tela e-mailu.   Prihlásiť sa na odber newsletteru
Nájdete nás aj na:
© Ringier Axel Springer Slovakia, a.s. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich
prevádzkovateľ portálu. Spravodajská licencia vyhradená.