Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

iPhone 5 má nový konektor Lightning i slúchadlá EarPods

Apple po prvýkrát v histórii svojho smartfónu inovoval dokovací konektor. Predstavené boli aj ergonomickejšie slúchadlá. Video

Konektor Lightning je menší a obojstranný

Na 30-pinový systémový konektor, ktorý bol tradičnou súčasťou mobilných zariadení Apple, môžete zabudnúť. S novým iPhonom 5 či iPodom Touch piatej generácie prichádza na scénu konektor Lightning.

„Toto je nový konektor pre mnoho ďalších rokov,“ konštatoval počas včerajšieho predstavenia Phil Schiller z Apple. Pripomeňme, že Apple sa na rozdiel od konkurenčných výrobcov vyhýba integrácii štandardného micro USB.

Nový konektor Lightning je až o 80 percent menší. Navyše, jeho praktické obojstranné prevedenie znamená, že správnu polohu nabíjačky trafíte na sto percent.

Zmena konektora však prinesie problémy s kompatibilitou. Nejde pritom len o tradičné nabíjačky, ale celý zástup vyspelého príslušenstva pre staršie iPhony od dokovacích staníc, audio sústav, až po klávesnice.

TIP: Neprehliadnite špeciálnu rubriku Všetko o iPhone 5

Apple myslel síce aj na spätnú kompatibilitu, ktorú vyriešil jednoduchou redukciou. Vo všetkých prípadoch s ňou ale zrejme vzhľadom na veľkosť potrebného adaptéra nepochodíte.

Mimochodom, adaptér v podobe redukcie konektora Lightning na 30-pinový konektor je už dostupný v obchode Apple Store s cenovkou 29 dolárov.

 


Nový USB kábel Lightning v porovnaní s predchádzajúcim 30-pinovým a redukcia

Kábel nahradil 30-pinový konektor, ktorý Apple používal od roku 2003. Pomerne veľkým prekvapením je však fakt, že Lightning nemá podporu rýchlejšieho USB 3.0 a podporuje len staršie a zároveň pomalšie USB 2.0. Táto skutočnosť je zarážajúca aj kvôli tomu, že Apple už do svojich notebookov integroval porty USB 3.0.

Apple ponúkne aj micro USB redukciu

Apple spolu s ďalšími veľkými výrobcami mobilných telefónov v roku 2009 podpísal dohodu, čím sa zaviazal k používaniu micro-USB konektora v EÚ, ktorý sa má stať štandardom takzvanej univerzálnej nabíjačky.

Keďže kalifornská firma nepredstavila micro USB konektor, musí teda podľa nariadenia EÚ ponúkať aspoň adaptér. Ten sa už objavil napríklad v nemeckom Apple Online Store a predávať sa bude za 19 eur.

TIP: Všetko o iPhone 5 na jednom mieste

Slúchadlá EarPods: Lepší zvuk a nová ergonómia

Apple včera predstavil aj nové slúchadlá EarPods. Tradične biely headset s mikrofónom a nenápadným ovládačom prešiel výrazným redizajnom. Podľa Apple sú nové slúchadlá ergonomickejšie, vďaka čomu je ich používanie komfortnejšie.

Výrobca sa taktiež pochválil kvalitnou reprodukciou. Nové slúchadlá môžu v tejto oblasti podľa Apple konkurovať oveľa drahším modelom. Tešiť sa môžete na hlbšie a bohatšie basové tóny. Súčasťou slúchadiel EarPods je aj malý ovládač na úpravu hlasitosti, či prehrávania hudby a videa. Dokážete nim taktiež prijať a ukončiť hovor.

Nové slúchadlá EarPods budú spolu s cestovným puzdrom súčasťou balenia iPhonu 5. Zakúpiť si ich však môžete samozrejme aj samostatne. V e-shope Apple Store sa predávajú za 29 dolárov.

Na článku spolupracoval Michal Kollarčík.

 

Živé.sk a MobilMania.sk e-mailom Zaregistrujte si svoju e-mailovú adresu na denný odber aktuálnych článkov.
Nesprávny formát e-mail adresy
Váš e-mail bol úspešne zaregistrovaný.
Pre dokončenie prosím kliknite na odkaz v e-maili, ktorý ste obdržali na Vami zadanú e-mailovú adresu.
ŽIVÉ.SK A MOBILMÁNIA.SK MAILOM Potvrdením tohto políčka súhlasíte so zasielaním informačných e-mailov spoločnosti Azet.sk, a.s., v súlade s platnou slovenskou legislatívou. Veľkosť jednotlivých správ neprekročí 80 kB. Pokiaľ bude správa vo formáte HTML, budú grafické prvky uložené na našom serveri a nebudú zahrnuté do tela e-mailu.   Prihlásiť sa na odber newsletteru
Nájdete nás aj na:
© Ringier Axel Springer Slovakia, a.s. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich
prevádzkovateľ portálu. Spravodajská licencia vyhradená.