Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

iPhone 5 má nový konektor Lightning i slúchadlá EarPods

Apple po prvýkrát v histórii svojho smartfónu inovoval dokovací konektor. Predstavené boli aj ergonomickejšie slúchadlá. Video

Konektor Lightning je menší a obojstranný

Na 30-pinový systémový konektor, ktorý bol tradičnou súčasťou mobilných zariadení Apple, môžete zabudnúť. S novým iPhonom 5 či iPodom Touch piatej generácie prichádza na scénu konektor Lightning.

„Toto je nový konektor pre mnoho ďalších rokov,“ konštatoval počas včerajšieho predstavenia Phil Schiller z Apple. Pripomeňme, že Apple sa na rozdiel od konkurenčných výrobcov vyhýba integrácii štandardného micro USB.

Nový konektor Lightning je až o 80 percent menší. Navyše, jeho praktické obojstranné prevedenie znamená, že správnu polohu nabíjačky trafíte na sto percent.

Zmena konektora však prinesie problémy s kompatibilitou. Nejde pritom len o tradičné nabíjačky, ale celý zástup vyspelého príslušenstva pre staršie iPhony od dokovacích staníc, audio sústav, až po klávesnice.

TIP: Neprehliadnite špeciálnu rubriku Všetko o iPhone 5

Apple myslel síce aj na spätnú kompatibilitu, ktorú vyriešil jednoduchou redukciou. Vo všetkých prípadoch s ňou ale zrejme vzhľadom na veľkosť potrebného adaptéra nepochodíte.

Mimochodom, adaptér v podobe redukcie konektora Lightning na 30-pinový konektor je už dostupný v obchode Apple Store s cenovkou 29 dolárov.

 


Nový USB kábel Lightning v porovnaní s predchádzajúcim 30-pinovým a redukcia

Kábel nahradil 30-pinový konektor, ktorý Apple používal od roku 2003. Pomerne veľkým prekvapením je však fakt, že Lightning nemá podporu rýchlejšieho USB 3.0 a podporuje len staršie a zároveň pomalšie USB 2.0. Táto skutočnosť je zarážajúca aj kvôli tomu, že Apple už do svojich notebookov integroval porty USB 3.0.

Pokračovanie článku pod reklamou videoreklama

Apple ponúkne aj micro USB redukciu

Apple spolu s ďalšími veľkými výrobcami mobilných telefónov v roku 2009 podpísal dohodu, čím sa zaviazal k používaniu micro-USB konektora v EÚ, ktorý sa má stať štandardom takzvanej univerzálnej nabíjačky.

Keďže kalifornská firma nepredstavila micro USB konektor, musí teda podľa nariadenia EÚ ponúkať aspoň adaptér. Ten sa už objavil napríklad v nemeckom Apple Online Store a predávať sa bude za 19 eur.

TIP: Všetko o iPhone 5 na jednom mieste

Slúchadlá EarPods: Lepší zvuk a nová ergonómia

Apple včera predstavil aj nové slúchadlá EarPods. Tradične biely headset s mikrofónom a nenápadným ovládačom prešiel výrazným redizajnom. Podľa Apple sú nové slúchadlá ergonomickejšie, vďaka čomu je ich používanie komfortnejšie.

Výrobca sa taktiež pochválil kvalitnou reprodukciou. Nové slúchadlá môžu v tejto oblasti podľa Apple konkurovať oveľa drahším modelom. Tešiť sa môžete na hlbšie a bohatšie basové tóny. Súčasťou slúchadiel EarPods je aj malý ovládač na úpravu hlasitosti, či prehrávania hudby a videa. Dokážete nim taktiež prijať a ukončiť hovor.

Nové slúchadlá EarPods budú spolu s cestovným puzdrom súčasťou balenia iPhonu 5. Zakúpiť si ich však môžete samozrejme aj samostatne. V e-shope Apple Store sa predávajú za 29 dolárov.

Na článku spolupracoval Michal Kollarčík.

 

Živé.sk a MobilMania.sk e-mailom Zaregistrujte si svoju e-mailovú adresu na denný odber aktuálnych článkov.
Nesprávny formát e-mail adresy
Váš e-mail bol úspešne zaregistrovaný.
Pre dokončenie prosím kliknite na odkaz v e-maili, ktorý ste obdržali na Vami zadanú e-mailovú adresu.
ŽIVÉ.SK A MOBILMÁNIA.SK MAILOM Potvrdením tohto políčka súhlasíte so zasielaním informačných e-mailov spoločnosti Azet.sk, a.s., v súlade s platnou slovenskou legislatívou. Veľkosť jednotlivých správ neprekročí 80 kB. Pokiaľ bude správa vo formáte HTML, budú grafické prvky uložené na našom serveri a nebudú zahrnuté do tela e-mailu.   Prihlásiť sa na odber newsletteru
Nájdete nás aj na:
© Ringier Axel Springer Slovakia, a.s. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich
prevádzkovateľ portálu. Spravodajská licencia vyhradená.