Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Apple iPhone 5: Nový kráľ na scéne

2x Doplnené Nová generácia smartfónu iPhone 5 má 4“ displej, štíhle hliníkové telo, LTE a rýchlejší procesor. Na Slovensku a v Telekome bude 28. septembra.

Článok bol pôvodne publikovaný 12. 9. Naposledy aktualizované 13. 9. o 12:45.

Konštrukcia zo skla a hliníka

Apple predstavil novú generáciu svojho kultového telefónu. Novinka nesie meno iPhone 5 a prichádza s väčším štvorpalcovým displejom. Apple iPhone 5 má pritom štíhle telo a príjemné rozmery 12,3 x 5,8 x 0,76 cm. Vyzdvihnúť je potrebné aj hmotnosť 112 gramov.

Nový iPhone 5 je vyrobený zo skla a hliníkového materiálu. Dizajnom vychádza predovšetkým z predchádzajúcich modelov iPhone 4 a iPhone 4S. Vzhľadom však ale na hliníkový zadný kryt trochu nostalgicky pripomína aj vôbec prvý iPhone z roku 2007.

NEPREHLIADNITE: iPhone 5 proti zvyšku sveta (Porovnanie s konkurenciou)

Ľavá stena obsahuje tradičné posuvné tlačidlo na zapnutie tichého režimu a ovládanie hlasitosti. Prednú stenu okupuje displej, pod ktorým je umiestnené hardvérové tlačidlo Home. Blokovacie tlačidlo, ktorým sa iPhone taktiež vypína, je umiestnené na hornej hrane. Spodná hrana ukrýva 3,5 mm jack na pripojenie slúchadiel, konektor Lightning a reproduktor.

Štvorpalcový displej

Samotný Retina displej ponúkne rozlíšenie 1 136 x 640 pixelov, čo predstavuje 326 pixelov na štvorcový palec. Prostredie má tak o jeden riadok s ikonami navyše. Apple nový iPhone 5 osadil čipsetom A6, ktorý má priniesť dvojnásobné rýchlejší procesor i grafiku. Operačná pamäť RAM má kapacitu 1 GB. IPhone 5 beží podľa očakávaní na novom systéme iOS 6.

Vylepšenia sa týkajú aj fotoaparátu, ktorého senzor je o 25 percent menší. Tešiť sa môžete na rozlíšenie osem megapixelov a samozrejme aj Full HD video. Apple dnes uviedol taktiež nový mód fotoaparátu pre tvorbu panoramatických záberov. Samozrejmosťou je LED blesk a automatické zaostrovanie.

Predná videokamera FaceTime ponúka HD rozlíšenie. Ďalšou kľúčovou zmenou je nový a menší konektor s názvom Lightning. Novinka je zároveň vybavená trojicou mikrofónov pre kvalitnejší záznam zvuku. V tejto oblasti je potrebné spomenúť aj nové slúchadlá EarPods.


Novinkou je menší konektor Lightning či slúchadlá EarPods.

LTE s limitmi

V oblasti konektivity sa v prípade nového iPhonu 5 môžete spoľahnúť na HSPA+ aj LTE siete. Pripojenie štvrtej generácie bude však fungovať len vo vybraných krajinách. Lokálne sa novinka vie pripojiť aj prostredníctvom Wi-Fi, ktoré podporuje štandardy 802.11 a/b/g/n, či Bluetooth 4.0. NFC prítomné nie je. Nechýba však integrácia GPS s asistovaným štartom či podpora systému GLONASS.

Zabudovaná batéria by mala podľa výrobcu vydržať osem hodín hovoru, prípadne 10 hodín surfovania na webe cez Wi-Fi. V pohotovosti by mal iPhone 5 vydržať 225 hodín.

LTE aj u nás

Doplnené Nový iPhone podporuje rýchlu LTE sieť na frekvenciách, ktoré momentálne využíva v testovacej prevádzke aj slovenský operátor O2. Vysoké rýchlosti internetu si teda budete môcť vyskúšať aj priamo s iPhonom 5, aj keď len na obmedzenom území.

Problém však nastane po rozšírení LTE siete, ktorá bude využívať pásmo 800 MHz, a teda digitálnu dividendu. Na takúto sieť sa iPhone 5 pripojiť nedokáže. Ak je teda motiváciou k jeho kúpe práve možnosť rýchleho internetu, počkajte na ďalšie generácie, ktoré podporu tohto pásma určite prinesú.

Na Slovensku 28. septembra

iPhone 5 príde do predaja v piatok 21. septembra. Predobjednať ho bude možné už 14. septembra. Dostupný bude v bielej a čiernej farbe s internou pamäťou 16, 32 a 64 GB. Druhá vlna uvedenia novinky na ďalšie trhy je naplánovaná na 28. septembra. Práve v tomto dátume sa iPhone 5 obajaví aj na slovenskom trhu.

Doplnené o 12:45 Nový iPhone 5 začne v piatok 28. septembra predávať aj mobilný operátor Telekom. Kedy do svojich ponúk novinku zaradia konkurenční operátori O2 a Orange, zatiaľ nie je známe. iPhonu 5 a slovenským operátorom sa bližšie venujeme v samostatnom článku.

 

Živé.sk a MobilMania.sk e-mailom Zaregistrujte si svoju e-mailovú adresu na denný odber aktuálnych článkov.
Nesprávny formát e-mail adresy
Váš e-mail bol úspešne zaregistrovaný.
Pre dokončenie prosím kliknite na odkaz v e-maili, ktorý ste obdržali na Vami zadanú e-mailovú adresu.
ŽIVÉ.SK A MOBILMÁNIA.SK MAILOM Potvrdením tohto políčka súhlasíte so zasielaním informačných e-mailov spoločnosti Azet.sk, a.s., v súlade s platnou slovenskou legislatívou. Veľkosť jednotlivých správ neprekročí 80 kB. Pokiaľ bude správa vo formáte HTML, budú grafické prvky uložené na našom serveri a nebudú zahrnuté do tela e-mailu.   Prihlásiť sa na odber newsletteru
Nájdete nás aj na:
© Ringier Axel Springer Slovakia, a.s. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich
prevádzkovateľ portálu. Spravodajská licencia vyhradená.