Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Stratili ste telefón? Nájdite si ho cez web

Mnohí výrobcovia telefónov ponúkajú aj detektívne služby a dokážu lokalizovať alebo zabezpečiť váš stratený mobil na diaľku. Prehľad riešení

Počas hektických dní môžeme popri oddychu zabudnúť na bezpečnosť našich mobilných spoločníkov. Ak sa už telefón raz dostane do nepovolaných rúk, šanca na jeho nájdenie je zväčša mizivá. Mnohí výrobcovia však do svojich produktov implementovali bezpečnostné funkcie, pomocou ktorých môžeme zariadenie lokalizovať, zablokovať, alebo aj vymazať na diaľku.

Myslite dopredu

Moderné mobilné telefóny nestoja ani po dotáciách operátorov zanedbateľné peniaze. Myslite preto dopredu a dostatočne si ich zabezpečte. V smartfónoch s operačným systémom iOS a Windows Phone nájdeme bezpečnostné funkcie už v základe a Samsung ich pridáva do väčšiny svojich modelov.


Bezpečnostné riešenia od Apple, Windows Phone a Samsungu

Systém Android ale v základe podobné funkcie vo výbave nemá. Musíte sa teda spoľahnúť na externé aplikácie, ktoré sú často platené.

Nájdi môj iPhone

Podporované funkcie:

 • vyhľadávanie
 • uzamknutie
 • prezvonenie
 • kompletné vymazanie

Apple vybavil svoje zariadenia bezpečnostnou funkciou, ktorú nazval Find My iPhone. Vďaka nej je možné iPhone pomocou služby iCloud napríklad lokalizovať, uzamknúť alebo vymazať. Funkcia je ale integrovaná len v operačnom systéme iOS od verzie 5.0 a vyššie. Okrem iPhonov dokáže vyhľadávať aj zariadenia iPad, iPod Touch či dokonca počítače Mac.

V iPhone je možné službu aktivovať v nastaveniach v kategórii Lokalizačné služby. Ovládanie jednotlivých funkcií je následne dostupné on-line cez stránku iCloud, prípadne priamo cez aplikáciu Find My iPhone pre iOS. Pre fungovanie sa tiež vyžaduje konto Apple ID.


Lokalizácia a zobrazenie správy na iPhone

K dispozícii sú lokalizačné služby, možnosť uzamknutia zariadenia, zobrazenie ľubovoľnej správy a v krajnom prípade aj kompletné vymazanie. Po tejto operácii už však prístup k vzdialenému ovládaniu dostupný nebude.

Windows Phone vie mobil sledovať

Podporované funkcie:

 • vyhľadávanie
 • sledovanie pohybu
 • uzamknutie
 • prezvonenie
 • kompletné vymazanie

Podobné funkcie obsahuje štandardne aj systém Windows Phone od Microsoftu. Funkcia s názvom Find My Phone dokáže telefón lokalizovať, prezvoniť, zablokovať alebo aj vymazať. Potrebujete k tomu len aktívny účet Live ID. Všetky akcie môžete následne vykonávať cez webové rozhranie na stránke windowsphone.com v sekcii My Phone.

Microsoft funkciu vyhľadávania vylepšil o automatické zaznamenávanie polohy. Aj v prípade, ak telefón nebude v danom momente dostupný, služba dokáže zobraziť naposledy známe umiestnenie. Lokalita sa pritom ukladá v intervale niekoľkých hodín.


Zobrazenie polohy a ovládacie menu

Samsung Dive aj pre Badu

Podporované funkcie:

 • vyhľadávanie
 • sledovanie pohybu
 • uzamknutie
 • prezvonenie
 • presmerovanie hovorov a správ
 • zobrazenie denníka hovorov
 • kompletné vymazanie

Samsung približne pred rokom spustil službu vzdialeného ovládania niektorých modelov pod názvom SamsungDive. V súčasnosti je možné ovládať približne štyri desiatky telefónov a tabletov kórejského výrobcu, ktoré bežia na operačnom systéme Android alebo Bada.

Pre správne fungovanie na podporovaných modeloch je potrebné prihlásenie sa pod kontom Samsung a následné povolenie vzdialeného ovládania v nastaveniach zabezpečenia. Smartfóny s Androidom musia mať tiež aktívny Google účet. Prehľadný návod pre nastavenie jednotlivých zariadení v slovenskom jazyku nájdete aj priamo na stránkach Dive.

Služba okrem štandardných funkcií umožňuje získať aj kompletný zoznam hovorov z uplynulého týždňa. Nastaviť si tiež môžete presmerovanie na ľubovoľné číslo. Výborná pomôcka pre zábudlivcov, ktorí telefón nechali doma či v práci a očakávajú dôležitý hovor.


Prehľad funkcií SamsungDive

BlackBerry aj so zálohovaním

Podporované funkcie:

 • vyhľadávanie
 • uzamknutie
 • prezvonenie
 • kompletné vymazanie
 • automatická záloha údajov a ich presun do nového zariadenia

Aj spoločnosť RIM so svojim systémom BlackBerry myslí na bezpečnosť. Pomocou aplikácie BlackBerry Protect si jednoducho môžete svoje zariadenie uzamknúť či lokalizovať. Výbornou funkciou je tiež záloha kontaktov, správ či poznámok v kalendári na diaľku a ich jednoduché prenesenie do nového telefónu. Aplikácia je dostupná na stiahnutie v obchode App World bezplatne. Webové rozhranie je dostupné na tejto stránke po prihlásení sa pod kontom BlackBerry ID.

HTC prostredníctvom služby Sense vyhľadávanie či zálohovanie telefónov pozastavil a odkazuje na externé aplikácie. Samotný operačný systém Android totiž vlastnú bezpečnostnú službu neponúka.


Aplikácia BlackBerry Protect (zdroj: Blackberry App World)

Ide to aj externe

Nenašli ste svoj model telefónu v popísaných riešeniach? Možno budete mať šťastie pri externých aplikáciách. Najmä pre systém Android je pre ďalších výrobcov telefónov z čoho vyberať.

Komplexný bezpečnostný nástroj ponúka napríklad výrobca antivírusov pre počítače Avast. Jeho produkt Free Mobile Security ponúka okrem antivírusovej ochrany a filtra hovorov aj nástroje proti krádeži. Po strate telefónu môžete využiť vzdialený zámok, lokalizáciu či vymazanie citlivých údajov. Nechýba tiež upozornenie na zmenu SIM karty a spustenie alarmu. Aplikáciu si môžete stiahnuť zdarma z obchodu Google Play.


Prehľad externých bezpečnostných aplikácií

Vyhľadanie strateného telefónu zdarma zvládnu aj nástroje Antivirus Free od AVG či Lookout Security & Antivirus v bezplatnej verzii.

Zahanbiť sa nedá ani slovenský Eset Mobile Security pre telefóny so systémom Windows Mobile, Symbian a Android, ktorý dokáže vymazať obsah telefónu a disponuje aj ochranou pred výmenou SIM karty. Lokalizáciu a uzamknutie telefónu na diaľku však zvládne len verzia pre systém Android. Všetky verzie ale podporujú vymazanie údajov či ochranu pred výmenou SIM karty. Riešenie z dielne Esetu je však platené, za ročnú licenciu zaplatíte takmer 15 eur.

Za zmienku tiež stojí open source projekt Prey. Okrem smartfónov s operačným systémom iOS alebo Android tiež dokáže lokalizovať a ochrániť notebooky so systémom Windows, Mac OS a Linux. V bezplatnej verzii ponúka lokalizáciu, upravovateľné upozornenia či vymazanie hesiel a e-mailov. K dispozícii tiež dostanete priestor pre uloženie desiatich podrobných hlásení o sledovanom zariadení.

Po krádeži nepomôže nič

Všetky vyššie spomenuté návody majú veľké obmedzenie. Väčšinou totiž fungujú len v ideálnom stave. Zariadenie vyžaduje pripojenie k internetu alebo aspoň GSM sieti a bezpečnostný softvér v nich musí korektne bežať. Kompletné vymazanie pamäte zariadenia alebo reštart na výrobné nastavenia po krádeži zväčša znižuje úspešnosť vyhľadania na nulu.

Ak telefón zabudnete na chate či pod stolom v pohostinstve a zatiaľ sa nedostal do nepovolaných rúk, pomocou bezpečnostných funkcií môžete zvýšiť šancu na jeho nájdenie.

Prípadnú krádež alebo lúpež však určite nahláste aj na polícii. Tá totiž operátorov môže požiadať o sprístupnenie podrobných údajov napríklad o majiteľovi používanej SIM karty. Ak teda neboli upravované identifikačné údaje v softvéri telefónu, v ideálnom prípade ho môžete po skončení úkonov zo strany polície aj získať späť.

Na článku spolupracovali Michal Kollarčík a Martin Kuchár. 

Aké zabezpečenie svojho telefónu používate vy? Podeľte sa o skúsenosti a tipy v diskusii.

 

Živé.sk a MobilMania.sk e-mailom Zaregistrujte si svoju e-mailovú adresu na denný odber aktuálnych článkov.
Nesprávny formát e-mail adresy
Váš e-mail bol úspešne zaregistrovaný.
Pre dokončenie prosím kliknite na odkaz v e-maili, ktorý ste obdržali na Vami zadanú e-mailovú adresu.
ŽIVÉ.SK A MOBILMÁNIA.SK MAILOM Potvrdením tohto políčka súhlasíte so zasielaním informačných e-mailov spoločnosti Azet.sk, a.s., v súlade s platnou slovenskou legislatívou. Veľkosť jednotlivých správ neprekročí 80 kB. Pokiaľ bude správa vo formáte HTML, budú grafické prvky uložené na našom serveri a nebudú zahrnuté do tela e-mailu.   Prihlásiť sa na odber newsletteru
Nájdete nás aj na:
© Ringier Axel Springer Slovakia, a.s. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich
prevádzkovateľ portálu. Spravodajská licencia vyhradená.