Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Test Nokia 113: Jednoducho telefón

Jednoduchá Nokia 113 ponúkne základné funkcie. Poteší najmä výdržou a vo výbave má aj VGA fotoaparát, Bluetooth, FM rádio či prehrávač hudby.

Nokia 113 patrí do kategórie najjednoduchších mobilných telefónov. Starú známu klasiku ocenia nenároční používatelia, no svoje uplatnenie môže nájsť aj ako rezervný mobil.

Pevné telo

Kvalitná konštrukcia nie je výsadou len najvyšších tried. Plastové kryty Nokie 113 držia na svojich miestach dokonale a ani pri silnom stláčaní nevykazujú žiadnu vôľu. Navyše, kryty majú matný povrch, takže viditeľne nezachytávajú odtlačky ani iné nečistoty.

Nokia 113 je šikovný a ľahký telefón s rozmermi 11 x 4,6 x 1,4 mm. Jeho hmotnosť je presne 77 gramov. Aj do menšej dlane teda vojde bez problémov.

Hrany telefónu sú chudobné na akékoľvek tlačidlá či konektory s výnimkou hornej steny, kde nájdete 3,5 mm jack na pripojenie slúchadiel a 2 mm konektor nabíjačky. Nokia 113 nemá pripojenie microUSB.

Po odňatí zadného krytu sa vám naskytne pohľad na 800 mAh batériu, ktorá telefónu vydrží na viac ako štyri dní prevádzky. Pri sporadickejšom používaní telefónu sa jeho výdrž môže ešte predĺžiť. Pod batériou je umiestnená microSD karta, čo je veľmi nepraktické ak berieme do úvahy fakt, že telefón nemá microUSB konektor. Pri nahrávaní budete musieť totiž pamäťovú kartu vždy z telefónu vyberať.

Skromný displej, klasická klávesnica 

Nokia 113 disponuje malým displejom s uhlopriečkou 1,8 palca. Displej je vyrobený technológiou TFT a zobrazí 56 tisíc farieb pri rozlíšení 128 x 160 pixelov. Kvalita zobrazenia je na nízkej úrovni, avšak vzhľadom na kategóriu telefónu to nepovažujeme za nedostatok.

Pod displejom nájdete klasickú klávesnicu, ktorá pozostáva z ovládacieho bloku a aflanumerickej časti. Samotné tlačidlá majú primeranú veľkosť, sú od seba dostatočne oddelené a dobre sa stláčajú. Ku klávesnici nemáme žiadne výhrady.

Nokia 113 beží na továrensky uzavretom operačnom systéme. Prostredie telefónu je jednoduché a ľahko sa v ňom zorientuje aj menej skúsený používateľ. Domácu obrazovku si navyše môžete prispôsobiť a umiestniť na ňu napríklad odkazy na aplikácie.

Nutný základ

Nokia 113 ďalej ponúka len základné funkcie. Samozrejmosťou je teda kalendár či budíky. Poteší však prítomnosť FM rádia s RDS a nahrávaním či hudobný prehrávač. Vyzdvihnúť musíme prítomnosť 3,5 mm jacku, vďaka ktorému k telefónu pripojíte akékoľvek bežné hudobné slúchadlá.

Novinka dokáže komunikovať na krátke vzdialenosti vďaka technológii Bluetooth 2.1. MicroUSB konektor však prítomný nie je. Interná pamäť ponúka priestor 16 MB, rozšíriť ju môžete prostredníctvom microSD kariet maximálne o ďalších 32 GB.

S Nokiou 113 sa pripojíte aj na internet. Ponúkne internetový prehliadač a integrovaný je aj Facebook. Konektivitu zabezpečuje pripojenie GPRS a EDGE. Vzhľadom na menší displej a schopnosti telefónu je surfovanie na internete nekomfortné. Menej náročný používateľ, ktorý sa na internet pripája sporadicky, by to však nemusel vnímať ako nedostatok.

Prostredie telefónu je jednoduché a prehľadné.

Fotoaparát Nokie 113 je skôr do počtu. Ponúkne totiž slabé VGA rozlíšenie, teda 640 x 480 pixelov. Na dnešné pomery je to naozaj málo, no na ilustračné zábery v prípade nutnosti môže foťák poslúžiť. Zvládne dokonca aj video v rozlíšení 176 x 144 pixelov.

Dobre známa klasika

Nokia 113 je jednoduchý telefón so základnými funkciami. Nenáročným používateľom, ktorí telefón využívajú predovšetkým na telefonovanie a písanie správ, však poslúži veľmi dobre.

Poteší dobrou výdržou i jednoduchým prostredím. Ponúka navyše Bluetooth, či jednoduchý internetový prehliadač. Škoda však VGA fotoaparátu, ktorý mohol mať rozlíšenie aspoň 1 Mpx. Zamrzí možno aj nepraktické umiestnenie pamäťovej karty pod krytom. Cena Nokie 113 sa v internetových obchodoch pohybuje od približne 40 eur.

Živé.sk a MobilMania.sk e-mailom Zaregistrujte si svoju e-mailovú adresu na denný odber aktuálnych článkov.
Nesprávny formát e-mail adresy
Váš e-mail bol úspešne zaregistrovaný.
Pre dokončenie prosím kliknite na odkaz v e-maili, ktorý ste obdržali na Vami zadanú e-mailovú adresu.
ŽIVÉ.SK A MOBILMÁNIA.SK MAILOM Potvrdením tohto políčka súhlasíte so zasielaním informačných e-mailov spoločnosti Azet.sk, a.s., v súlade s platnou slovenskou legislatívou. Veľkosť jednotlivých správ neprekročí 80 kB. Pokiaľ bude správa vo formáte HTML, budú grafické prvky uložené na našom serveri a nebudú zahrnuté do tela e-mailu.   Prihlásiť sa na odber newsletteru
Nájdete nás aj na:
© Ringier Axel Springer Slovakia, a.s. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich
prevádzkovateľ portálu. Spravodajská licencia vyhradená.