Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

iPhone 5 v redakcii: Okúzliť teda vie!

Nový iPhone 5 pôsobí oveľa luxusnejším dojmom. Je rýchly, má perfektný foťák a tentokrát aj väčší displej. Prvé dojmy | Videopohľad

Apple iPhone 5 do testu zapožičal www.predajmobilov.sk.

iPhone 5 konečne dorazil do redakcie. Pred veľkým testom a detailnejším pohľadom na fotoaparát vám prinášame naše prvé dojmy a videopohľad na horúcu novinku od Apple.

Precízna práca

Nový iPhone 5 dizajnom vychádza z minuloročného modelu. Apple však v tomto prípade zvolil hliníkovú konštrukciu s na dotyk veľmi príjemným povrchovým spracovaním. Ostré brúsené hrany lemujúce obvod iPhonu 5 len podčiarkujú prívlastok exkluzivity.

Už pri prvom kontakte viete, že ide o luxusný smartfón. Z pohľadu konštrukcie a spracovania si Apple zaslúži naozaj uznanie. Treba však pripomenúť, že sa objavili aj rôzne poškodenia a iné anomálie na úplne nových iPhonoch 5.

Novinka je oproti svojmu predchodcovi tenšia a taktiež ľahšia. Práve hmotnosť iPhone 5, ktorá činí 112 gramov, je jednou z jeho kľúčových predností. Vyzdvihnúť je potrebné aj štíhle línie. iPhone 5 je tenký len 7,6 mm. Narástol však do výšky. Niekomu sa preto môže zdať tento predĺžený dizajn zvláštny. Na druhej strane si však iPhone 5 zachoval optimálnu šírku na komfortné ovládanie jednou rukou.

Zväčšenie uhlopriečky by vďaka tomu nemali pocítiť ani drobné dámske ručičky. Apple pritom dlhé roky hájil ideu, že optimálna uhlopriečka je 3,5 palca. Väčší displej si však vynútili okolnosti a najmä fakt, že konkurencia sa oháňa aj päťpalcovými „plackami“.

Chceli ste nový konektor, tu ho máte

Apple konečne vymenil svoj dlhoročný 30-pinový konektor, ktorý sa veľkosťou poníma snáď len na Fast-porty starých Sony Ericssonov. Nový konektor Lightning je podstatne menší a samozrejme rýchlejší.

Otázne však je, ako sa používatelia vysporiadajú s touto zmenou, ktorá zasiahne ich príslušenstvo so starou koncovkou. Apple má samozrejme redukciu, tá ale nemusí riešiť všetky prípady, najmä kvôli svojej veľkosti. Nový konektor nájdete umiestnený na spodnej hrane spoločne s reproduktormi a 3,5 mm jackom na pripojenie prakticky akýchkoľvek bežných slúchadiel.

Naľavo je ovládanie hlasitosti spoločne s posuvným tlačidlom na aktiváciu/deaktiváciu tichého režimu. Na hornej hrane sa nachádza tlačidlo na vypnutie, prípadne zapnutie telefónu, ktorým sa iPhone 5 taktiež blokuje.

Práva stena patrí výhradne slotu novej a ešte menšej nanoSIM karty. Nový štandard používa zatiaľ iba Apple vo svojom iPhone 5. Miniatúrnu nanoSIM kartu teda bez redukcie v žiadnom inom telefóne nevyužijete. Výmena za nanoSIM kartu je u operátorov spoplatnená. Skúšať ostrihať svoju SIM kartu ale rozhodne neodporúčame.


Porovnajte si veľkosť microSIM karty a šuplíka novej nanoSIM.

Čo nájdete v balení?


Okrem slúchadiel EarPods a USB kábla Lightning nechýba tiež adaptér, ktorý je rovnaký ako v prípade predchádzajúceho modelu.  

S ľahkosťou a lepším fotoaparátom

Nový iOS 6 fičí na iPhone 5 ako hodinky. O výkon sa stará nový dvojjadrový procesor Apple A6 s taktom 1,2 GHz, ktorý má byť niekoľkonásobne rýchlejší a taktiež menej energeticky náročný.

Generačná výmena je citeľná. Celý systém beží s príjemnou ľahkosťou, pričom by ste vylepšenia v tejto oblasti mali naplno pocítiť pri hraní graficky náročnejších hier. Vďaka väčšej uhlopriečke sa môžete tešiť na jeden riadok ikon navyše. 

Dôležitou novinkou je aj opäť vylepšený fotoaparát s rozlíšením osem megapixelov. Apple vybavil novinku novým obrazovým procesorom, vďaka čomu môžete fotiť prakticky jeden záber za druhým. Apple sľubuje tiež ostrejšie a jasnejšie fotografie vyhotovené v zlých svetelných podmienkach. Vyzdvihnúť musíme ešte stabilizáciu obrazu pri nahrávaní napríklad FullHD videa. Foťák iPhonu 5 sa naučil šikovným spôsobom robiť taktiež panorámy. Veď posúďte sami.


V prostredí fotoaparátu oceníte väčšiu spúšť.

Testovacie fotografie a video

 


Už tento piatok

Kým sa na iPhone 5 a jeho fotoaparát pozrieme detailnejšie, môžete si prečítať aj prvú recenziu našich českých kolegov. Viac informácií o novom iPhone 5 nájdete aj v našej špeciálnej rubrike. Novinka na náš trh dorazí už tento piatok 28. septembra.

Predávať sa určite začne v Telekome, zatiaľ však nepoznáme ceny. Zrejme to v tomto dátume stihne aj Orange, podľa oficiálneho vyjadrenia však dostupnosť záleží na dodávkach od Apple. Kedy presne začne nový iPhone 5 predávať O2 zatiaľ nie je známe.

TIP: iPhone 5 a naši operátori: V Telekome 28. septembra. O2 a Orange presne nevedia

Bude iPhone 5 váš budúci mobil?

Otázka, či sa nový iPhone 5 oplatí kúpiť je momentálne veľmi frekventovaná. Odpoveď je pritom jednoduchá. Záleží však od uhla pohľadu. Všetci fanúšikovia Apple a ostatní fanatici v tom majú zrejme jasno.

iPhone 5 má ale v porovnaní s konkurenciou oveľa menší displej a nemá napríklad NFC. Nokia sa v prípade nových Lumií naopak pýši aj bezdrôtovým nabíjaním, Samsung zasa dotykovým perom a tabletofónom Galaxy Note II. Ide teda o viditeľnejšie inovácie.

Ľudia si však iPhone nekupujú kvôli všetkým tým technickým vymoženostiam. Kupujú si ho z mnohokrát iracionálnych dôvodov, kvôli pre niekoho nepochopiteľného vzťahu k značne, či štýlu a presne tomu pocitu, keď na očiach okoloidúcich vidieť, ako si v duchu vravia: „Waw, to je nový iPhone!“.

Polemizuje sa však nad tým, či je taký skvelý aj tentokrát. Bez pochýb ide o kvalitný a výkonný kus hardvéru s plne a dokonale integrovaným ekosystémom v pozadí. Hliníková konštrukcia novému iPhonu 5 veľmi pristane a oceníte rozhodne aj výborný fotoaparát. Pôjde teda iPhone 5 v šľapajách predchodcov? Rozsudok sa snáď dozvieme v pripravovanom veľkom teste.

Apple iPhone 5 do testu zapožičal www.predajmobilov.sk.

Živé.sk a MobilMania.sk e-mailom Zaregistrujte si svoju e-mailovú adresu na denný odber aktuálnych článkov.
Nesprávny formát e-mail adresy
Váš e-mail bol úspešne zaregistrovaný.
Pre dokončenie prosím kliknite na odkaz v e-maili, ktorý ste obdržali na Vami zadanú e-mailovú adresu.
ŽIVÉ.SK A MOBILMÁNIA.SK MAILOM Potvrdením tohto políčka súhlasíte so zasielaním informačných e-mailov spoločnosti Azet.sk, a.s., v súlade s platnou slovenskou legislatívou. Veľkosť jednotlivých správ neprekročí 80 kB. Pokiaľ bude správa vo formáte HTML, budú grafické prvky uložené na našom serveri a nebudú zahrnuté do tela e-mailu.   Prihlásiť sa na odber newsletteru
Nájdete nás aj na:
© Ringier Axel Springer Slovakia, a.s. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich
prevádzkovateľ portálu. Spravodajská licencia vyhradená.