10.8.2013 20:07 | MobilMania

Štvrtým operátorom chcú byť českí finančníci

Česká PPF poodhalila, prečo sa chce stať naším mobilným operátorom. Pripomienky k aukcii frekvencií poslali aj ďalšie firmy. Doplnené

Telekomunikačný úrad SR vyhodnotil verejnú konzultáciu k podmienkam blížiacej sa elektronickej aukcie. Česká firma PPF Mobile Services priznala, že je prípadným záujemcom o vstup na náš trh. Veľké mená zahraničných operátorov sa v zozname 17 účastníkov konzultácie neobjavili.

TIP: TÚ SR: Frekvencie zaujali americký Velatel. Prebehli stretnutia

Nechýbalo samozrejme súčasné trio mobilných operátorov – Orange, Telekom i O2. Zapojili sa aj operátori Swan a Satro a poskytovateľ digitálnej televízie cez DVB-T Towercom.

Šanca, aká nepríde každý deň

Vyhodnotenie konzultácie prebehlo v spolupráci s poradcom – spoločnosťou Arthur D. Little GmbH. V dokumente zverejnenom na webe TÚ SR sa píše, že PPF Mobile Services „považuje pripravovanú aukciu za veľmi atraktívnu a v strednodobom až dlhodobom horizonte pravdepodobne jedinú reálnu príležitosť vstupu na trh“.

Spoločnosť patrí do finančnej skupiny PPF českého podnikateľa Petra Kellnera. Hovorilo sa o nej aj ako budúcom štvrtom operátorovi v susednom Česku. ČTÚ koncom júna oznámil , že pracuje na konečných podmienkach aukcie.

Český záujemca poodhalil aj jeho možné plány u nás. Chcel by vybudovať nového „prevádzkovateľa poskytujúceho spotrebiteľom služby kvalitatívne vyššieho rádu než služby existujúcich mobilných operátorov.“ K takémuto zámeru údajne potrebuje získať porovnateľný rozsah frekvencií, akými disponujú dnešní operátori na našom trhu.

Bez výhod pre nováčikov

Regulátor opäť zopakoval, že v aukcii nechce diskriminovať súčasných operátorov. Čiastočne vraj súhlasí s názorom, že vstup štvrtého operátora je dôležitý pre zvýšenie konkurencie – a to hlavne na úrovni infraštruktúry. Avšak podľa TÚ SR nie je štvrtý operátor „jedinou možnou cestou motivácie hospodárskej súťaže.“

PPF sa však viac pozdával postup, kedy by boli „frekvencie z frekvenčných pásiem 800 MHz, 1800 MHz a 2600 MHz rozdelené minimálne do dvoch výberových konaní a o frekvencie 800 MHz spolu s frekvenciami 1800 MHz sa mohol uchádzať len ten uchádzač, ktorému frekvencie z týchto frekvenčných pásiem neboli doposiaľ pridelené.“

Podľa názoru PPF by iba tak mohla vzniknúť reálna možnosť zisku frekvencií pre nového hráča na trhu. Dve výberové konania sú však časovo náročnejšie. V prípade pásiem 800 MHz a 2600 MHz by podľa TÚ SR vzniklo riziko nesplnenia termínu pridelenia do konca tohto roka, ku ktorému sme sa zaviazali Európskej únii. „Úrad tak preferuje prideliť celý objem frekvencií do konca roku 2013.“