Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Orange a Tatra Banka spúšťajú bezkontaktné platby

Bezkontaktné NFC platby v Orangei fungujú ako v O2. Dostupné sú pre sedem modelov s Androidom.

Spustenie platieb mobilom, ktoré sme v prípade Orangeu avizovali minulý mesiac, sa stáva realitou. V internetovom obchode Google Play sa už objavila aplikácia MobilePlay pre Orange.

Pre sedem starších Androidov

Ide o rovnaké riešenie, ako u konkurenčného O2, ktoré spustilo NFC platby na začiatku roka. „Momentálne sa to rozbieha. NFC SIM karty už sú na predajniach. Je ale potrebné, aby aj telefón podporoval NFC,“ uviedla expert linka Orangeu.

Na využívanie platieb cez mobilný telefón je potrebné požiadať u mobilného operátora o NFC SIM kartu a o službu Bezkontaktné mobilné platby pre Orange v pobočkách Tatra Banky, respektíve na jej infolinke.

Výmena SIM karty za NFC SIM je spoplatnená sumou 11,50 eura. Podľa informácií z infolinky by jej aktivácia mala trvať 15 až 20 minút.

Aplikácia následne umožňuje realizovať bezkontaktné platby prostredníctvom smartfónu. Určená je pre zákazníkov Tatra Banky, ktorí sú zároveň zákazníkmi Orangeu.

Pomocou smartfónu sa bezkontaktným spôsobom dajú uhradiť platby do 20 eur bez zadania PIN kódu. Platby súm vyšších ako 20 eur je potrebné verifikovať zadaním PIN kódu kvôli bezpečnosti.

Používateľ si zároveň v príslušnej aplikácii môže nastaviť, aby aj platby nižšie ako 20 eur stále schválil po výzve zadaním PIN kódu. Následne stačí telefón opäť priložiť k terminálu a platba je verifikovaná.

Aplikácia zahŕňa aj dôležité údaje v časti „Detaily o karte“ – vďaka tomu je možné realizovať nákup cez internet.

Služba je dostupná pre zatiaľ sedem smartfónov s Androidom a NFC, medzi ktorými však chýbajú súčasné top modely. Konkrétne ide o smartfóny Sony Xperia Z, Xperia P a Xperia S, Samsung Galaxy S III, Galaxy Note 2, Galaxy S3 mini a Galaxy Mini 2.

Tatra Banka má pre Apple iPhone riešenie na bezkontaktné platenie pomocou prídavného zariadenia iCarte. iPhone totiž nedisponuje technológiou NFC.

Funkcionalita aplikácie v kocke:

  1. Rýchla platba (do 20 eur bez zadania PIN)
  2. Platba s PIN
  3. Detaily o karte (potrebné pre platbu cez internet)
  4. Zmena PIN
  5. Nastavenie platby (automatická alebo manuálna)
  6. Reset limitu pre rýchle platby
  7. Zoznam posledných transakcií

Rovnaké riešenie bezkontaktných platieb môžu využiť aj zákazníci O2.

Telekom chystá peňaženku. Pre banky aj električenky

Ako posledný platby mobilom pre svojich zákazníkov prinesie Telekom, ktorý však chystá uvedenie vlastnej platobnej peňaženky. Tá má fungovať pre viac bánk, pričom sa počíta aj s integráciou ďalších služieb ako sú električenky, lojalitné karty či vstupenky. Službu plánuje spustiť do konca roka, potvrdil pred dvoma týžňami pre MobilMania.sk hovorca Telekomu Michal Korec. Čítajte viac >>>

Čo je NFC?

NFC (Near Field Communication) je bezdrôtová komunikáciu na veľmi krátke vzdialenosti, ktorá umožňuje autentifikáciu jednoduchým priblížením. Dve zariadenia stačí umiestniť pár centimetrov od seba a spárujú sa samé. Výmena informácií prebieha v pásme 13,56 MHz rýchlosťou v rozmedzí 106 - 424 Kbit/s. Keďže technológia je určená na prenos malých dátových objemov, je aj pomerne nízka rýchlosť prenosu postačujúca.

Na článku spolupracoval Peter Steigauf

Živé.sk a MobilMania.sk e-mailom Zaregistrujte si svoju e-mailovú adresu na denný odber aktuálnych článkov.
Nesprávny formát e-mail adresy
Váš e-mail bol úspešne zaregistrovaný.
Pre dokončenie prosím kliknite na odkaz v e-maili, ktorý ste obdržali na Vami zadanú e-mailovú adresu.
ŽIVÉ.SK A MOBILMÁNIA.SK MAILOM Potvrdením tohto políčka súhlasíte so zasielaním informačných e-mailov spoločnosti Azet.sk, a.s., v súlade s platnou slovenskou legislatívou. Veľkosť jednotlivých správ neprekročí 80 kB. Pokiaľ bude správa vo formáte HTML, budú grafické prvky uložené na našom serveri a nebudú zahrnuté do tela e-mailu.   Prihlásiť sa na odber newsletteru
Nájdete nás aj na:
© Ringier Axel Springer Slovakia, a.s. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich
prevádzkovateľ portálu. Spravodajská licencia vyhradená.