Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Operátori varujú pred podvodnými SMS. Rozpošlú sa na všetky kontakty

Správy obsahujú odkazy na škodlivé ruské weby. Zákazníci by mali všetky podozrivé SMS okamžite vymazať.

Orange varuje zákazníkov pred podvodnými SMS správami. Operátor zaznamenal rozšírenie škodlivých správ s odkazmi na rôzne ruské servery. „Podľa našich informácií sa SMS rozposiela zákazníkom všetkých operátorov, nielen Orangeu,“ uviedol hovorca Orangeu Peter Tóth.

„Takéto SMS sme zaregistrovali aj v našej sieti,“ potvrdil hovorca Telekomu Martin Vidan. „O2 všetkým zákazníkom mobilných služieb odporúča zvýšiť pozornosť pri prijatí podozrivých nevyžiadaných SMS správ a vyhnúť sa ich otváraniu,“ upozorňuje aj hovorkyňa O2 Martina Jamrichová.

Orange blokuje postupne všetky nahlasované odkazy na škodlivé weby. Správa môže podľa Tótha prísť aj ako flash SMS.

„Po jej otvorení, resp. kliknutí na webovú stránku uvedenú v SMS správe, sa prijímateľovi do telefónu nainštaluje škodlivý kód, ktorý túto SMS správu rozposiela ďalej na kontakty v telefónnom zozname,“ píše sa v stanovisku operátora. Operátori odporúčajú neotvárať žiadne podozrivé odkazy, nevyžiadané SMS správy by mali zákazníci zmazať.

Podľa bezpečnostnej firmy Eset ide o červa s názvom Android/Samsapo.A Android/TrojanSMS.Agent.VN. Napadnutý používateľ môže prísť o osobné dáta či peniaze zaregistrovaním do prémiových SMS služieb.

Doplnené o 21:30: Vírus sa zameriava na prichádzajúce SMS správy a vyhľadáva v nich informácie o zostatku na účte používateľa. Na Slovensko sa dostal z Ruska pravdepodobne náhodne.

„Infikované zariadenie je možné vyčistiť dvoma spôsobmi. Používateľ by si mal zariadenie zapnúť v Safe Mode, následne môže infekciu odstrániť. Každé Android zariadenie môže mať prechod do Safe Modu odlišný, používateľ by mal preto postupovať podľa návodu na použitie. Druhým a pre používateľa zrejme jednoduchším spôsobom je stiahnuť si z oficiálneho obchodu Google Play antivírusovú aplikáciu,“ radí Eset.

Takto vyzerá jedna z podvodných SMS, ktorú zachytil Orange Takto vyzerá jedna z podvodných SMS, ktorú zachytil Orange

Takto vyzerá jedna z podvodných SMS, ktorú zachytil Orange.

Živé.sk a MobilMania.sk e-mailom Zaregistrujte si svoju e-mailovú adresu na denný odber aktuálnych článkov.
Nesprávny formát e-mail adresy
Váš e-mail bol úspešne zaregistrovaný.
Pre dokončenie prosím kliknite na odkaz v e-maili, ktorý ste obdržali na Vami zadanú e-mailovú adresu.
ŽIVÉ.SK A MOBILMÁNIA.SK MAILOM Potvrdením tohto políčka súhlasíte so zasielaním informačných e-mailov spoločnosti Azet.sk, a.s., v súlade s platnou slovenskou legislatívou. Veľkosť jednotlivých správ neprekročí 80 kB. Pokiaľ bude správa vo formáte HTML, budú grafické prvky uložené na našom serveri a nebudú zahrnuté do tela e-mailu.   Prihlásiť sa na odber newsletteru
Nájdete nás aj na:
© Ringier Axel Springer Slovakia, a.s. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich
prevádzkovateľ portálu. Spravodajská licencia vyhradená.