Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Roaming po novom: Slovenská SIM, služby od zahraničného operátora

Telekom naznačil, ako bude fungovať roaming od 1. júla. Zákazník môže využiť internet od zahraničného operátora, no hovory a SMS mu bude účtovať domáca firma.

Ilustračná snímka Ilustračná snímka Mobilní operátori od júla zavádzajú oddelený roaming. Zákazník bude môcť jednorazovo využiť internetové služby od iného operátora v EÚ so svojou domácou SIM kartou. Pre hovory či SMS správy zostáva zákazníkom domáceho operátora, dáta mu však účtuje zahraničný poskytovateľ. Ten poskytne aj informácie o nastaveniach, hlavne zmene prístupového bodu APN.

Systém fungovania potvrdil Telekom. „Zatiaľ pôjde o možnosť jednorazového využitia internetu od iného poskytovateľa v rámci krajín EÚ,“ uviedol hovorca operátora Martin Vidan.

„Pokiaľ ide o druhú možnosť, teda trvalé prenesenie roamingových služieb (hlas, SMS aj dáta) k inému poskytovateľovi v rámci EÚ, sme otvorení rokovaniam so subjektmi, ktoré by mali o poskytovanie takejto služby v rámci EÚ záujem,“ doplnil. V takom prípade by zákazník uzavrel zmluvu so zahraničným operátorom a všetky roamingové služby platil jemu, hoci by mal stále tú istú SIM kartu.

Zatiaľ nie je známe, ktorí operátori a za aké ceny plánujú takéto služby zahraničným návštevníkom poskytovať. Slovenskí operátori im však musia v zmysle nariadenia Európskej komisie takúto možnosť sprístupniť. „Voľba iného operátora na prevádzku roamingu platí od 1. júla tohto roka,“ potvrdzuje pre Živé.sk zastúpenie Európskej komisie na Slovensku.

Ak bude zákazník využívať služby od zahraničného poskytovateľa, ten mu ich poskytne len v rámci EÚ. Mimo nej je opäť zákazníkom domáceho operátora.

„V prípade takzvaného oddeleného roamingu budeme postupovať v súlade s legislatívou a o všetkých podrobnostiach budeme našich zákazníkov včas informovať,“ uviedla hovorkyňa O2 Martina Jamrichová. Orange zmeny komentovať nechce a vyjadrí sa k nim, „keď to bude aktuálne“. České O2 už podmienky zverejnilo, sú rovnaké ako nám sprístupnil Telekom.

Zaujímavosťou bude aj technické riešenie v pozadí. Každá SIM karta od operátora má identifikačné IMSI číslo, teda International Mobile Subscriber Identity. Riešením by mohla byť napríklad dvojitá identita zákazníka alebo sa o jednu IMSI podelia dvaja po dohode dvaja poskytovatelia, píše sa v materiáli euroúradníkov.

Európsky parlament už v apríli schválil telekomunikačný balíček, ktorý predznamenáva definitívny koniec roamingu na území členských štátov od 15. decembra 2015. Zákazník by tak mal aj v zahraničí využívať „domáce ceny“. Teraz o nariadení rokujú členské štáty, konečná dohoda sa očakáva do konca roka.

Na článku spolupracoval Peter Steigauf.

Pridajte sa k nám na Facebooku. FACEBOOK FANPAGE
Živé.sk a MobilMania.sk e-mailom Zaregistrujte si svoju e-mailovú adresu na denný odber aktuálnych článkov.
Nesprávny formát e-mail adresy
Váš e-mail bol úspešne zaregistrovaný.
Pre dokončenie prosím kliknite na odkaz v e-maili, ktorý ste obdržali na Vami zadanú e-mailovú adresu.
ŽIVÉ.SK A MOBILMÁNIA.SK MAILOM Potvrdením tohto políčka súhlasíte so zasielaním informačných e-mailov spoločnosti Azet.sk, a.s., v súlade s platnou slovenskou legislatívou. Veľkosť jednotlivých správ neprekročí 80 kB. Pokiaľ bude správa vo formáte HTML, budú grafické prvky uložené na našom serveri a nebudú zahrnuté do tela e-mailu.   Prihlásiť sa na odber newsletteru
Nájdete nás aj na:
© Ringier Axel Springer Slovakia, a.s. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich
prevádzkovateľ portálu. Spravodajská licencia vyhradená.