Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Cestujeme so smartfónom: Tipy na aplikácie

Či už sa chystáte autom k Jadranu alebo s batohom na druhý koniec sveta, smartfón je skvelým pomocníkom.

S cenovo dostupnejším roamingom a zvyšujúcim sa trhovým podielom smartfónov už drvivá väčšina dovolenkujúcich nenecháva telefón doma či zamknutý v hotelovom trezore. Tisíce aplikácií aktívne pomáhajú pri výbere hotela, orientácii v cudzom meste či rozhovore s miestnym barmanom. Čo by vo výbave technologicky naladeného cestovateľa určite nemalo chýbať?

V cudzom meste

Na dovolenku vôbec nemusíte cestovať autom na to, aby ste využili služby a funkcie hlasovej GPS navigácie. V domácich podmienkach na orientáciu plne postačia predinštalované Google či Apple mapy, tie však k prevádzke vyžadujú dátové pripojenie. Preto je pred cestou do zahraničia vhodné vyzbrojiť sa navigáciou, schopnou pracovať s mapami bez aktívneho internetového pripojenia. Offline síce dokážu fungovať aj Google Mapy, no iba v obmedzenej podobe. Vybrané mapy je potrebné si po malých úsekoch manuálne ukladať.

Kvalitná navigácia, žiaľ, nie je lacná záležitosť. Určujúcim faktorom by v tomto prípade mala byť aktuálnosť mapových podkladov a databáza bodov záujmu (POI). Naše odporúčanie v tomto smere dostáva slovenský produkt Sygic, a to hneď z niekoľkých dôvodov.

Sygic Sygic Speedometer Speedometer Waze Waze

Šoférom sa zíde klasická hlasová navigácia, svoj účel ale výborne plnia aj služby ako Waze či Speedometer

Aplikáciu si v celej kráse smieme vyskúšať po dobu siedmich dní, čo s trochou špekulácie ocenia najmä tí kratšie dovolenkujúci. Európske mapové podklady predáva Sygic za necelých 30 eur, čo je cena primeraná kvalite. Navigáciu môžete mať dokonca poruke aj zadarmo, v akcii rozdával kupóny napríklad Telekom.

Medzi funkciami nechýba radenie do pruhov, vyhýbanie sa spoplatneným cestám, 3D zobrazenie a dokonca aj obľúbený head-up displej mód. Z ďalších hlasových navigácií stoja za zmienku TomTom alebo Navigon. S cenou sa však šplhajú o niečo vyššie.

Waze ukáže nehody či policajtov

Za zmienku stojí aj komunitná navigácia Waze, ktorú si je možné stiahnuť a používať zadarmo. Mapy vo Waze sú vytvárané samotnými používateľmi a nie nejakou inou mapovou spoločnosťou, ako to je v prípade platených navigácií.

Jej výhodou i nevýhodou je to, že funguje online. Vodič tak ma stále k dispozícii najnovšie mapy a aktuálne informácie o obmedzeniach na ceste, ako sú napríklad dopravné nehody, policajné radary či zápchy.

Na druhej strane môže byť nutnosť online režimu obmedzujúca hlavne v prípade zahraničnej dovolenky, kedy je nutné použiť dáta v roamingu. Podľa posledných informácií ju len na Slovensku používa viac ako 10 000 vodičov a informácie o dopravnej situácii z Waze sa zobrazujú napríklad aj v Google Maps.

Aplikácia

iOS

Android

Windows Phone

Sygic

Stiahni

Stiahni

N/A

TomTom (EU)

Stiahni

Stiahni

N/A

Navigon (EU)

Stiahni

Stiahni

Stiahni

Speedometer

Stiahni

Stiahni

Stiahni

Waze

Stiahni

Stiahni

Stiahni

Overený nocľah

Dobrodružnejšie zameraní cestovatelia nepotrebujú, aby ich za ručičku viedol personál cestovnej kancelárie. Zariadenie ubytovania je cez smartfón otázkou niekoľkých sekúnd, pritom nejde o žiadne pochybné inzeráty. Služby ako TripAdvisor, Booking.com či Agoda sú overené tisíckami cestujúcich a sťažností nie je o nič viac ako na prehnane optimistické katalógy cestoviek. Skôr naopak, veľké nadnárodné služby vám umožnia vyjadriť svoj názor a prečítať si hodnotenia iných.

TripAdvisor TripAdvisor Booking.com Booking.com Agoda Agoda

Rezervácia ubytovania je so smartfónom extrémne rýchla a jednoduchá

Určite sa netreba báť, s trochou jazykovej zručnosti to zvládne naozaj každý. Z trojice spomenutých (a bezplatných) aplikácií si zaslúži pozornosť najmä TripAdvisor, ktorý okrem rezervácie a kontaktných údajov ponúkne aj bohaté množstvo osobných skúseností s konkrétnou lokalitou. Booking.com zase okrem hotelov ponúka tiež súkromné apartmány.

Elektronická rezervácia mimo času a pohodlia veľakrát dokáže ušetriť aj peniaze. Naviac, veľakrát nie je problém takýmto spôsobom riešiť ubytovanie aj priamo na mieste. S trochou šťastia natrafíte na hotel alebo apartmán s fungujúcim Wi-Fi pripojením – v tom prípade nezabudnite šetriť na roamingových poplatkoch. Internetové telefonovanie zabezpečujú známe služby ako Viber, WhatsApp alebo Facebook Messenger.

Viber Viber WhatsApp WhatsApp Messenger Messenger

Telefonovanie či posielanie správ cez internet dokáže ušetriť hromadu peňazí za roaming

Aplikácia

iOS

Android

Windows Phone

TripAdvisor

Stiahni

Stiahni

Stiahni

Booking.com

Stiahni

Stiahni

N/A

Agoda

Stiahni

Stiahni

Stiahni

Viber

Stiahni

Stiahni

Stiahni

WhatsApp

Stiahni

Stiahni

Stiahni

Messenger

Stiahni

Stiahni

N/A

Koľko bahtov sú tri ruble?

Určite poznáte pocit, kedy ani ku koncu dovolenky nie ste schopní povedať, či je 50 kuna za veľké pivo veľa alebo málo. V takých prípadoch sa hodí jednoduchý menový konvertor. Podobných aplikácií je na výber neúrekom, kurz si môžeme nastaviť buď ručne, alebo ho nechať automaticky aktualizovať za pomoci internetu.

Konvertory sa zväčša nesústredia iba na peňažné prostriedky. V krajinách bez metrického systému pomôže prevodník dĺžky, objemu či rýchlosti.

Z iných príručných aplikácií nezabudnime na prekladové slovníky alebo vreckové bedekery. V oboch prípadoch je aplikácia vďaka schopnosti vyhľadávania rýchlejším a skladnejším riešením ako ich papierový predchodca. Žiaľ, naozaj kvalitné a prepracované aplikácie sú zatiaľ dostupné iba vo väčších svetových metropolách a slovenská lokalizácia je skôr výnimkou. Ak daná aplikácia ponúka audio stopu, nezabudnite na slúchadlá.

Pokiaľ sa chystáte na opustenejšie miesta, skúste sa obzrieť po databázach pamiatok v danej krajine. Na Slovensku ide touto cestou napríklad projekt Vypadni.sk. Sprievodcov nachádzame vo väčšom aj menšej mierke ako sú bedekery. Slovenský (a teda aj do slovenčiny lokalizovaný) projekt Európsky cestovný sprievodca využijú najmä vodiči, okrem základných informácií a núdzových čísel totiž spomína aj povinnú výbavu v aute a niekoľko základných dopravných predpisov.

Špecifickejšie zamerané sú aplikácie, venované konkrétnym miestam alebo pamiatkam. Podrobnejšie porozprávajú o histórii, prípadne ponúknu možnosti priameho zakúpenia lístkov.

Vypadni.sk Vypadni.sk Európsky cestovný sprievodca Európsky cestovný sprievodca

Interaktívni sprievodcovia vznikajú aj na Slovensku – napríklad Vypadni.sk alebo Európsky cestovný sprievodca

Od autobusov po taxíky

Návšteva väčších miest so sebou nesie výhodu v podobe ľahko dostupných cestovných poriadkov verejnej dopravy. Vlastné aplikácie má metro, autobusy i vlaky, často je ale rozumnejšie nájsť si jednu, ktorá tieto tri možnosti združuje.

Pohodlnejšie je, pravdaže, cestovať taxíkom. Aj v tomto prípade sa spoľahnite na smartfón. Aplikácia Global Taxi pre iOS obsahuje offline databázu taxislužieb po celom svete, nájsť si dopravcu je rýchlou záležitosťou.

Global Taxi Global Taxi

Global Taxi je offline databázou taxislužieb z celého sveta

No a kto sa spolieha na seba, môže sa obrátiť na väčšie požičovne automobilov. Spoločnosť Sixt operuje po celom svete a svoju aplikáciu má lokalizovanú aspoň do češtiny.

Aplikácia

iOS

Android

Windows Phone

Vypadni.sk

N/A

Stiahni

Stiahni

Európsky cestovný sprievodca

Stiahni

N/A

N/A

Global Taxi

Stiahni

N/A

N/A

Sťahujte už doma

Pri podrobnom plánovaní dovolenky je už dopredu lepšie vedieť, v akých situáciách využijete smartfón. Sťahovanie aplikácií je napriek všade dostupnému Wi-Fi pripojeniu lepšie absolvovať doma. Murphyho zákony v tomto prípade fungujú dokonale a vo chvíli, kedy budete dáta potrebovať najviac, sa k nim skrátka nedostanete.

Rada na záver – nahlasovanie polohy Ministerstvu zahraničných vecí nedávno vyvolalo obrovský rozruch a miešajúce sa názory o ochrane súkromia. Napriek tomu, že tento úkon nie je povinný, najmä pri ďalekých cestách vrelo odporúčame absolvovať registráciu do systému pomoci slovenským občanom.

Na článku spolupracoval Michal Kollarčík

Pridajte sa k nám na Facebooku. FACEBOOK FANPAGE
Živé.sk a MobilMania.sk e-mailom Zaregistrujte si svoju e-mailovú adresu na denný odber aktuálnych článkov.
Nesprávny formát e-mail adresy
Váš e-mail bol úspešne zaregistrovaný.
Pre dokončenie prosím kliknite na odkaz v e-maili, ktorý ste obdržali na Vami zadanú e-mailovú adresu.
ŽIVÉ.SK A MOBILMÁNIA.SK MAILOM Potvrdením tohto políčka súhlasíte so zasielaním informačných e-mailov spoločnosti Azet.sk, a.s., v súlade s platnou slovenskou legislatívou. Veľkosť jednotlivých správ neprekročí 80 kB. Pokiaľ bude správa vo formáte HTML, budú grafické prvky uložené na našom serveri a nebudú zahrnuté do tela e-mailu.   Prihlásiť sa na odber newsletteru
Nájdete nás aj na:
© Ringier Axel Springer Slovakia, a.s. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich
prevádzkovateľ portálu. Spravodajská licencia vyhradená.