Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

LTE Orangeu: Príde v júli, do konca roka 24 miest

Operátor odhalil prvé detaily o LTE sieti. Zároveň zlepší aj doterajšie 3G.

Mobilní operátori si vysúťažili v aukcii zaujímavé frekvencie a teraz sa čaká, kým spustia LTE siete. Rýchle dáta už naostro ponúka zákazníkom Telekom, ďalší poskytovatelia ešte siete neodštartovali.

Dnes oznámil prvé plány na spustenie LTE Orange. 1. júla by mal LTE sieť zapnúť, ale len technologicky. Siedmeho júla do nej „pustí“ bežných zákazníkov a predstaví komerčnú ponuku. Je to posledný deň, ktorý mu to umožňuje licencia.

Do konca roka má mať LTE v 24 mestách pre takmer 30 % populácie. Z toho dvadsaťpäť percent bude mať pokrytie v pásme 2 600 MHz

„Naše ľudské aj finančné zdroje delíme do viacerých technológií,“ hovorí šéf technológií a zástupca generálneho riaditeľa Ivan Golian. Poukazuje, že operátor bude zlepšovať aj pokrytie 3G.

zdroj: Orange zdroj: Orange

TIP: Mapa v plnej veľkosti

V prvom kvartáli budúceho roka chce migrovať firemných zákazníkov, v druhom spustiť technológiu VoLTE – aby bolo možné volať a prijímať hovory výhradne cez LTE sieť. Dovtedy bude využívať CS fallback, teda pri prichádzajúcom hovore zákazníka prepne do 3G/2G siete. To trvá okolo 6 sekúnd. Prípadný dátový prenos cez LTE skončí, následný potenciálny prenos cez 3G/2G bude mať do konca roka aj inú IP adresu.

 Zatiaľ vedie Telekom

Slovenský lídrom v LTE je aktuálne Telekom. Mimo iných lokalít už pokrýva všetky krajské mestá, hoci s výnimkou Košíc. Východná metropola má pribudnúť čoskoro. Presný termín však momentálne známy nie je. Vlastné 4G siete bude mať aj O2 a nováčik na trhu Swan.

Výstavba vlastnej siete Swanu však oproti pôvodným zámerom mešká. Veľkosť sklzu operátor nespresňuje. O2 má LTE zatiaľ iba skúšobne, a to v troch menších obciach na západnom Slovensku. Novým zákazníkom už operátor službu ani neponúka.

Reálne rýchlosti? Do 28 Mbit/s

„Stratégiou Orangeu je poskytovať v mestách LTE s 2 600 MHz pásme v 20 MHz pásme, v rurálnych (vidieckych) oblastiach 800 MHz v 10 MHz pásme,“ uviedol Golian. V Bratislave je už údajne postavených viac ako 100 vysielačov.

Pre ilustráciu rýchlostí si pomáha grafom, podľa ktorého pri 150 Mbit/s v smere downloadu dosiahne 90 % zákazníkov dobré rýchlosti do 28 Mbit/s.

Päť percent dosiahne o niečo menej a päť percent viac. Štvrtinu rýchlostí Orange podľa grafu považuje za „marketingové, ktoré sa nikdy nevyskytujú v praxi.“

zdroj: Orange zdroj: Orange zdroj: Orange zdroj: Orange

„Už teraz sa pripravujeme na to, aby sme pásma kombinovali. Napríklad mestá pokryjeme 2600 pásmom a o dva roky, keď uvidíme potrebu, pridáme do nich aj 800 MHz pásmo,“ tvrdí Golian. Najmä pre lepšie vnútorné pokrytie.

Výnimkou je Bratislava a Košice. Hlavné mesto zrejme iné frekvencie než tie v pásme 2 600 MHz ani nedostane.

Orange vyhodnocuje pokrytie do 3 kilometrov od vysielača. Reálne sú siete veľmi často dostupné aj ďalej od neho. „Presahy signálov neviete zagarantovať, v čase sa menia. Závisí to aj o poveternostných podmienok.“ Uvádza aj kuriozitu, kedy na tom istom mieste mal jeden notebook s LTE modemom dvojnásobnú rýchlosť než druhý. „Pravdepodobne firmvér riadi USB porty rôzne,“ odhaduje.

Zákazníci prídu pomaly

Prvý rok má byť pre sieť nábehový. „Ani na Slovensku neočakávame v prvom polroku nejaký prudký nárast služieb. Bude tam nejaká akceptačná perióda,“ uviedol Golian s tým, že až následne sa začne veľký rozmach akceptácie služby. Ako príklad dáva USA, Japonsko či Južnú Kóreu, kde uchytenie sa služby trvalo zhruba rok.

Na veľkých akciách, napríklad festivaloch, chce Orange LTE tiež. „Všetky mobilné BTSky sme dali pred mesiacom upgradovať na LTE," uviedol operátor.

zdroj: Orange zdroj: Orange

80,5 % populácie má mať do konca roka HSPA+ so 42 Mbit/s, aktuálne vraj ide o dve tretiny ľudí. Ďalších 9,8 % má mať do konca roka UMTS s 900 Mhz. „Investície do UMTS 900 Mhz sme začali v minulom roku,“ hovorí Golian. K súčasným vysielačom pridá operátor do konca ešte ďalšiu stovku.

Pridajte sa k nám na Facebooku. FACEBOOK FANPAGE
Živé.sk a MobilMania.sk e-mailom Zaregistrujte si svoju e-mailovú adresu na denný odber aktuálnych článkov.
Nesprávny formát e-mail adresy
Váš e-mail bol úspešne zaregistrovaný.
Pre dokončenie prosím kliknite na odkaz v e-maili, ktorý ste obdržali na Vami zadanú e-mailovú adresu.
ŽIVÉ.SK A MOBILMÁNIA.SK MAILOM Potvrdením tohto políčka súhlasíte so zasielaním informačných e-mailov spoločnosti Azet.sk, a.s., v súlade s platnou slovenskou legislatívou. Veľkosť jednotlivých správ neprekročí 80 kB. Pokiaľ bude správa vo formáte HTML, budú grafické prvky uložené na našom serveri a nebudú zahrnuté do tela e-mailu.   Prihlásiť sa na odber newsletteru
Nájdete nás aj na:
© Ringier Axel Springer Slovakia, a.s. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich
prevádzkovateľ portálu. Spravodajská licencia vyhradená.