Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Mobilné pripojenie Telekomu začalo pri chybe podsúvať vlastný web

Stránka Chyba.sk sa zobrazuje namiesto hlásenia prehliadača o neexistujúcej stránke. Odkazuje na bulvár a služby Zoznamu.

Operátor Slovak Telekom už ponúka stránku s vlastným chybovým hlásením aj v mobilnej sieti. Spustil ju počas minulého týždňa.

Chyba.sk Chyba.sk Na službu narazíte pri neexistujúcej stránke. Namiesto štandardného hlásenia, ktoré by používateľovi zobrazil internetový prehliadač, podsunú DNS servery stránku Chyba.sk s odkazmi na služby dcérskej firmy Zoznam.sk. Napríklad vyhľadávanie na webe, v katalógu či v telefónnom zozname, odkazy na bulvárne ladené články a videá.

„Testovacia prevádzka je aktuálne nasadená na celej mobilnej časti,“ potvrdzuje hovorca pre technológie a siete Tomáš Palovský.

Rovnaké správanie má už viac ako päť rokov fixné pripojenie poskytovateľa - cez DSL aj optiku. Výnimkou sú firemní zákazníci, tým sa Chyba.sk vôbec nezobrazuje.

Chyba.sk sa objaví „len pri adresách začínajúcich na ,w’ a bez https, takže nijako neovplyvňuje e-mail alebo iné internetové služby,“ uisťuje Palovský.

Možno ju zakázať

Zablokovať stránku možno cez tlačidlo „Nezobrazovať výsledky prostredníctvom chyba.sk“. Nachádza sa v dolnej časti mobilnej verzie stránok m.chyba.sk. V klasickej nie je.

Pri pevnom pripojení možno službu zakázať zmenou DNS servera na iný. Provider v päte stránok uvádza odkaz na návody pre Windows XP až Windows 8 a Mac, mobilným systémom sa nevenuje.

Aké náhradné DNS služby využiť

DNS  - nastavenie DNS - nastavenie Ak nechcete stránku používať na fixnom pripojení, musíte si zmeniť DNS na niektoré z bežne dostupných.

Stručný postup pre Windows: V počítači si adresu zmeníte v nastaveniach sieťového pripojenia. Cez ovládací panel sa dostaňte do Centra sietí, kliknite na vami používanú sieť, Vlastnosti, a následne IPv4.

Pre Mac OS X: vojdite do menu Systémové nastavenia. Následne treba kliknúť na voľby Sieť - vybrať pripojenie - Rozšírené - DNS, kde sa dajú zmeniť IP adresy DNS serverov. Voľbu stačí uložiť tlačidlom Potvrdiť.

Tipy na DNS servery:

  • Overené a rýchle DNS ponúka služba OpenDNS, IP adresy serverov sú 208.67.222.222 a 208.67.220.220
  • Aj Google má vlastné rýchle DNS, adresy sú ľahko zapamätateľné: 8.8.8.8 a 8.8.4.4

Samotný Telekom má klasické DNS bez funkcionality zobrazenia Chyba.sk na adresách 195.146.128.60 a 195.146.132.59 .

Hoci Chyba.sk nie je zaradená do auditu návštevnosti slovenských webov AIMmonitor, všetky možnosti, na ktoré vedie, patria tiež Zoznamu a sú auditované. Zoznam.sk je trhovou dvojkou slovenského internetu, jeho služby mesačne navštívi 2,56 milióna reálnych používateľov (RU). Pre porovnanie, jednotka Azet.sk dosahuje 3,24 mil. RU, trojka Centrum Holdings 2,3 mil. RU.

Poznámka: Živé.sk vydáva Azet.sk.

Živé.sk a MobilMania.sk e-mailom Zaregistrujte si svoju e-mailovú adresu na denný odber aktuálnych článkov.
Nesprávny formát e-mail adresy
Váš e-mail bol úspešne zaregistrovaný.
Pre dokončenie prosím kliknite na odkaz v e-maili, ktorý ste obdržali na Vami zadanú e-mailovú adresu.
ŽIVÉ.SK A MOBILMÁNIA.SK MAILOM Potvrdením tohto políčka súhlasíte so zasielaním informačných e-mailov spoločnosti Azet.sk, a.s., v súlade s platnou slovenskou legislatívou. Veľkosť jednotlivých správ neprekročí 80 kB. Pokiaľ bude správa vo formáte HTML, budú grafické prvky uložené na našom serveri a nebudú zahrnuté do tela e-mailu.   Prihlásiť sa na odber newsletteru
Nájdete nás aj na:
© Ringier Axel Springer Slovakia, a.s. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich
prevádzkovateľ portálu. Spravodajská licencia vyhradená.