Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Swan už má dodávateľa siete. Štart chce na jeseň, bližší termín nevie

V októbri chce mobilný operátor začať testovať hovory.

Swan Swan

Pôvodný článok z 8:00 sme o 12:25 a 15:30 doplnili na vyznačenom mieste.

Budúci mobilný operátor Swan už podpísal zmluvy na technológie k mobilnej telekomunikačnej sieti LTE (4G). Dodá ich čínska spoločnosť ZTE.

„Od dodávateľa požadujeme výnimočné medzinárodné referencie a schopnosť v čase naplniť svoj záväzok,“ uviedol riaditeľ pre stratégiu a rozvoj spoločnosti Swan Martin Mosný. Firma prízvukuje, že ZTE sa v rámci sietí LTE zaoberá aj technologickým vývojom.

Posun v plánoch štartu, ktorý firma prvú tretinu roka avizovala na september, naznačuje vyjadrenie o prvých skúškach. „Prvé testovacie hovory sa očakávajú v októbri,“ píše Swan v správe pre médiá bez bližšieho upresnenia.

Doplnené o 12:25 a 15:30: Swan sa už k možnému posunu vyjadril oficiálne. Výraznejšie zdržanie odmieta. „Podľa pôvodných zámerov sme chceli začať s poskytovaním hlasových služieb v septembri, ale vzhľadom na mierne meškanie výstavby infraštruktúry sme už v júli avizovali posunutie tohto termínu na jeseň,“ píše sa vo vyjadrení.

Bližší termín štartu firma nevie. „Vzhľadom na prebiehajúce práce na výstavbe infraštruktúry LTE siete a zatiaľ neukončené rokovania týkajúce sa poskytnutia národného roamingu spoločnosť Swan uviedla v tlačovej správe všetky informácie, ktoré momentálne môže poskytnúť a ktorých objektívnosť dokáže garantovať. Presné termíny reálneho sprístupnenia hlasových a mobilných dátových služieb pre zákazníkov by sa preto pohybovali len v rovine dohadov a špekulácií, preto sa k nim teraz nebude vyjadrovať,“ dodáva stanovisko.

Mosný zo Swanu ešte v júni na konferencii NoTeS 2014 uviedol, že výstavba vlastnej siete Swanu oproti pôvodným zámerom mešká. Mieru sklzu vtedy nespresnil.

Do konca roka 2014 chce mať operátor prvých 300 základňových staníc pre LTE sieť. Najneskôr o tri roky plánuje prevádzkovať LTE (4G) sieť s viac ako 1 100 základňovými stanicami.

Čo chystá Swan?

  • operátor získal v LTE tendri cenné frekvencie – 2 x 15 MHz v pásme 1 800 MHz
  • teraz buduje vlastnú sieť, vyjde ho to na 50 až 100 miliónov eur
  • sieť už interne otestoval, čím si splnil licenčné podmienky
  • chce sa dohodnúť s niektorým z ďalších mobilných operátorov, aby mohol zákazníkom poskytovať služby aj cez jeho už vybudovanú sieť (národný roaming). Či sa už dohodol, nie je jasné
  • na úvod by sa mal nováčik zamerať podľa vyjadrení z júna najmä na domácnosti s jednoduchším portfóliom oproti firemnému segmentu
Pridajte sa k nám na Facebooku. FACEBOOK FANPAGE
Živé.sk a MobilMania.sk e-mailom Zaregistrujte si svoju e-mailovú adresu na denný odber aktuálnych článkov.
Nesprávny formát e-mail adresy
Váš e-mail bol úspešne zaregistrovaný.
Pre dokončenie prosím kliknite na odkaz v e-maili, ktorý ste obdržali na Vami zadanú e-mailovú adresu.
ŽIVÉ.SK A MOBILMÁNIA.SK MAILOM Potvrdením tohto políčka súhlasíte so zasielaním informačných e-mailov spoločnosti Azet.sk, a.s., v súlade s platnou slovenskou legislatívou. Veľkosť jednotlivých správ neprekročí 80 kB. Pokiaľ bude správa vo formáte HTML, budú grafické prvky uložené na našom serveri a nebudú zahrnuté do tela e-mailu.   Prihlásiť sa na odber newsletteru
Nájdete nás aj na:
© Ringier Axel Springer Slovakia, a.s. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich
prevádzkovateľ portálu. Spravodajská licencia vyhradená.