Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Telekom vyskúšal 300 Mbit/s cez LTE. Zatiaľ len ako test

Počas leta dosiahol Slovak Telekom v Bratislave nové potenciálne maximum svojej siete. Išlo iba o skúšku.

Telekom Telekom Telekom zrealizoval technologický test funkcionality LTE Carrier Aggregation, ktorá spadá pod novú generáciu takzvaných LTE-Advanced štandardov. Vďaka tomu dokázal dosiahnuť rýchlosti do 300 Mbit/s.

Aktuálne je oficiálnym maximom pre zákazníkov Telekomu 150 Mbit/s v smere sťahovania a 50 Mbit/s v smere odosielania dát. Takéto rýchlosti sú dostupné v časti Bratislavy či Košíc, vo väčšine lokalít je maximom 73/23 Mbit/s.

Test sa realizoval počas júla. Podielal sa na ňom Slovak Telekom, materská firma Deutsche Telekom, Qualcomm ako výrobca koncových zariadení a Ericsson ako dodávateľ siete.

Okrem toho si Telekom skúsil dokrývanie cez minivysielače. Do siete v bratislavskej mestskej časti Rača pridal dvojicu vysielačov s nízkym výkonom a testoval zväčšenie priemernej rýchlosti (údajne z 36,8 na 90,4 Mbit/s).

Obe z noviniek zatiaľ nebudú nasadené v sieti, šlo čisto o ich test. K dátumu prípadného príchodu sa operátor nevyjadril. Pre 300 Mbit/s LTE zatiaľ chýba dostatok koncových zariadení (terminálov).

Telekom demonštroval 300 Mbit/s aj na tlačovej konferencii. Išlo však o prostredie blízke laboratórnym podmienkam, nie zákaznícke testovanie v praxi. Na snímke výkonný riaditeľ pre technológie a IT Branimir Marić Telekom demonštroval 300 Mbit/s aj na tlačovej konferencii. Išlo však o prostredie blízke laboratórnym podmienkam, nie zákaznícke testovanie v praxi. Na snímke výkonný riaditeľ pre technológie a IT Branimir Marić

Doplnené dnes o 22:00: K 1. septembru bolo pokrytie LTE sieťou Telekomu na úrovni 40,8 percenta pre 46 miest. „Pribudol Bardejov,“ zdôraznil hovorca Michal Korec.

300 Mbit/s od Telekomu:

  • Zdvojnásobenie teoretickej rýchlosti siete, a to vďaka kombinácii jednotlivých pasiem frekvenčného spektra.
  • Používateľský terminál, teda napríklad mobil, dostáva dáta z dvoch kanálov súčasne.
  • Ide o celosvetovú novinku v kombinácii 20 + 20 MHz pásma (CA_7C).
  • Siete s 300 Mbit/s rýchlosťou už boli verejne testované, konkrétne nastavenie však bolo v Bratislave vyskúšané prvýkrát na svete.

Živé.sk a MobilMania.sk e-mailom Zaregistrujte si svoju e-mailovú adresu na denný odber aktuálnych článkov.
Nesprávny formát e-mail adresy
Váš e-mail bol úspešne zaregistrovaný.
Pre dokončenie prosím kliknite na odkaz v e-maili, ktorý ste obdržali na Vami zadanú e-mailovú adresu.
ŽIVÉ.SK A MOBILMÁNIA.SK MAILOM Potvrdením tohto políčka súhlasíte so zasielaním informačných e-mailov spoločnosti Azet.sk, a.s., v súlade s platnou slovenskou legislatívou. Veľkosť jednotlivých správ neprekročí 80 kB. Pokiaľ bude správa vo formáte HTML, budú grafické prvky uložené na našom serveri a nebudú zahrnuté do tela e-mailu.   Prihlásiť sa na odber newsletteru
Nájdete nás aj na:
© Ringier Axel Springer Slovakia, a.s. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich
prevádzkovateľ portálu. Spravodajská licencia vyhradená.