Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Apple uviedol iPhone 6 a iPhone 6 Plus, dostali väčšie uhlopriečky a NFC

Nové smartfóny prichádzajú s displejmi 4,7 a 5,5 palca. Výrobca ich prezentuje ako najrevolučnejšie.

Zdá sa, že očakávania a horlivé diskusie sa s každým novým iPhonom iba stupňujú. Apple dnes ukázal dvojicu noviniek, obe výrazne narástli a dostali nové funkcie. Zatiaľ čo iPhone 6 ponúkne skromnejšiu uhlopriečku 4,7 palca, 5,5-palcový iPhone 6 Plus už mieri do triedy tabletofónov. Rozdiely medzi nimi nájdeme aj vovnútri.

Dva nové iPhony podľahli trendu zväčšovania uhlopriečok Dva nové iPhony podľahli trendu zväčšovania uhlopriečok

Väčšie displeje, štíhlejšie telá

Dizajn 4,7-palcového modelu sme poznali už pár dní vopred, stále však nebola istá podoba väčšieho súrodenca. Apple napokon nezapojil viac kreativity, než bolo nutné a „Plus“ bol pretvorený iba na zväčšeninu už známeho dizajnu. Rozdiel badáme v hrúbke. Zatiaľ čo menší model sa chváli 6,9 milimetrami, iPhone 6 Plus je o 0,2 mm hrubší. Stále ale ide o pokles hodnoty oproti 5S (7,6 mm).

Napriek väčším rozmerom je telo štíhlejšie v prípade iPhone 6 aj iPhone 6 Plus Napriek väčším rozmerom je telo štíhlejšie v prípade iPhone 6 aj iPhone 6 Plus

Smartfónom ostali dva dizajnové neduhy, ktoré boli na internetových fórach kritizované – pri pohľade z profilu vidíme vyčnievajúcu šošovku fotoaparátu a línie, zdobiace zadnú stranu, tiež mnohým príliš nevoňajú. Obe vlastnosti sú ale nutnosťou, v prípade šošovky vyplývajúcou z použitia extrémne štíhlej konštrukcie.

Menší displej disponuje rozlíšením 1 334 × 750 bodov, čo predstavuje hustotu zobrazenia 326 ppi. 5,5-palcový model sa chváli FullHD rozlíšením pri 401 ppi. Panely by mali ponúknuť lepší kontrast, tmavšiu čiernu a aj širšie pozorovacie uhly. Prostredie bude prispôsobené horizontálnemu zobrazeniu, a to v oboch novinkách. Pokiaľ sa vám displej zdá priveľký, Apple pripravil funkciu Reachability – dvojitým poklepaním na kláves home sa obraz presunie smerom nadol. Nutnosťou bolo tiež presunutie zámku displeja na pravú hranu zariadenia.

Nový čip s vyšším výkonom

Nový iPhone nesmel uzrieť svetlo sveta bez vylepšeného hardvéru. 64-bitový čip A8 je o zhruba desatinu menší, zároveň ale ponúka o 25 percent vyšší výkon. Podobne je na tom GPU, rýchlejšie až o 50 percent. Nový čip má byť energeticky efektívnejší o polovicu, čo sa odráža na výdrži batérie. Vhodne to ilustruje schopnosť prehrávať video po dobu 11 hodín (iPhone 6), respektíve 14 hodín (iPhone 6 Plus). Predchádzajúci model zvládol približne desaťhodinový cyklus.

. . . .

Displej sa chváli lepším kontrastom, vernejšími farbami aj širšími pozorovacími uhlami

Novinkou je taktiež pohybový koprocesor M8, spolupracujúci s fitness aplikáciami. Po novom sníma výšku podľa tlaku vzduchu, vie tak napríklad odhadnúť, koľko schodov sme zvládli.

Z hľadiska dátovej konektivity je pripravené LTE Cat4 (150 Mbps), výrobca proklamuje podporu u 200 operátorov po celom svete. U nás zatiaľ nepoznaným pojmom je VoLTE, teda hlas cez LTE siete. Spolu s telefonovaním cez Wi-Fi je výhodou najmä lepšie zvukové podanie.

Foťák sľubuje lepšie výsledky, „plusko“ s optickou stabilizáciou

Dôležitým rozdielom medzi dvojicou nových iPhonov je prítomnosť optickej stabilizácie vo väčšom z nich. Snímač inak v oboch prípadoch zhotovuje snímky v rozlíšení 8 Mpx, pomáha mu true tone blesk, ktorý poznáme z 5S. Z ďalších parametrov spomeňme lepšiu redukciu šumu, svetelnosť f/2.2 (o 81 percent viac svetla) a veľkosť senzora 1,5 µm. Funkcia Focus Pixels sa zase stará o dvojnásobne rýchlejšie zaostrovanie.

Video zhotovíme vo FullHD (60 snímok za sekundu), podporované sú aj slow-motion sekvencie do 240ps. V režime videa dokonca vieme využiť HDR režim a s iOS 8 prichádza aj schopnosť zhotoviť časozberné sekvencie.

NFC využité naplno, nie však u nás

Jednou z kľúčových funkcií bude Apple Pay, teda virtuálna peňaženka, spolupracujúca s technológiou NFC. Výrobca sa tomuto smeru doposiaľ vyhýbal, dnes ale považuje klasické platby za nepohodlné a zastarané.

Hrany sú oproti predchodcovi oblejšie Hrany sú oproti predchodcovi oblejšie

Všetky platobné karty by mali byť súčasťou aplikácie Passbook. Pridanie novej karty by nemal byť problém, rovnako prepojenie iTunes účtu so službou Apple Pay bude jednoduché a bleskové. Alternatívou je nasnímanie karty pomocou fotoaparátu.

O bezpečnosť sa stará čip Secure Element a tiež senzor odtlačkov prstov. Apple neukladá číslo karty, účtu pridelí unikátne číslo, prislúchajúce konkrétnemu iPhonu. V prípade potreby sa dá účet okamžite zrušiť pomocou Find My iPhone. Navyše, výrobca sa bije do pŕs za fakt, že neukladá informácie o tom, čo a kde používateľ kupuje. Súkromie je vraj extrémne dôležité.

Novinky prídu do predaja naraz, a to 19. septembra Novinky prídu do predaja naraz, a to 19. septembra

Zlou správou je, že služba bude spočiatku (od októbra) fungovať iba v USA. Podpora bude pokrývať 83 % platobných kariet. Ako sme správne predpokladali, medzi podporovanými predajcami bude aj sieť McDonald’s, ktorá nedávno začala do svojich drive-thru pobočiek pridávať NFC terminály.

Predaj štartuje 19. septembra

Napriek predchádzajúcim špekuláciám sa oba iPhony začnú predávať už 19. septembra, pričom objednávky je možné zadávať tento piatok. V rámci príslušenstva bude dostupných šesť nových farebných obalov. Cena iPhone 6 štartuje na rovnakej úrovni ako 5S minulý rok, zatiaľ ale vieme len ceny s dvojročným kontraktom. 16 GB variant bude stáť 199 dolárov, 64 GB model 299 dolárov a najdrahších 128 GB sa zastavilo na 399 dolároch. iPhone 6 Plus bude o stovku drahší. Dostupnosť na slovenskom trhu zatiaľ nie je známa, vieme iba, že sa k nám dostane do konca roka.

Doplnené: Plné ceny v USD (analogické by mali byť v eurách): iPhone 6 16 GB: 649 dolárov, 64 GB: 749 dolárov, 128 GB: 849 dolárov; iPhone 6 Plus: 16 GB: 749 dolárov, 64 GB: 849 dolárov, 128 GB: 949 dolárov

Pridajte sa k nám na Facebooku. FACEBOOK FANPAGE
Živé.sk a MobilMania.sk e-mailom Zaregistrujte si svoju e-mailovú adresu na denný odber aktuálnych článkov.
Nesprávny formát e-mail adresy
Váš e-mail bol úspešne zaregistrovaný.
Pre dokončenie prosím kliknite na odkaz v e-maili, ktorý ste obdržali na Vami zadanú e-mailovú adresu.
ŽIVÉ.SK A MOBILMÁNIA.SK MAILOM Potvrdením tohto políčka súhlasíte so zasielaním informačných e-mailov spoločnosti Azet.sk, a.s., v súlade s platnou slovenskou legislatívou. Veľkosť jednotlivých správ neprekročí 80 kB. Pokiaľ bude správa vo formáte HTML, budú grafické prvky uložené na našom serveri a nebudú zahrnuté do tela e-mailu.   Prihlásiť sa na odber newsletteru
Nájdete nás aj na:
© Ringier Axel Springer Slovakia, a.s. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich
prevádzkovateľ portálu. Spravodajská licencia vyhradená.