Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Apple postoj k ochrane dát nezmenil. Právne ho podporia aj konkurenti

Firma zatiaľ nevyhovie požiadavke FBI. Na stranu Apple sa opäť postavili aj veľkí technologickí hráči.

V súvislosti s dnešným finálnym rozhodnutím spoločnosti Apple v prípade odomknutia iPhonu 5c amerického útočníka silnejú podporné stanoviská zo strany konkurenčných spoločností. Pôvodnú slovnú obhajobu popredných osobností vystriedajú riadne právne kroky. Na informáciu upozornil server Recode.net.

Právny šéf Microsoftu Brad Smith vo štvrtkovom vyhlásení pre federálny kongres uviedol, že firma podporí rozhodnutie Applu. Počas budúceho týždňa plánujú súdu doručiť dokument vo forme „amicus brief“. Rovnaký krok podnikne podľa interných zdrojov aj Google.

Čo je amicus brief?

Ide o dobrovoľné podanie informácií či pohľade na prípad zo strany zdroja, ktorý nie je priamo zainteresovaný do procesu. Takáto osoba či organizácia je označovaná ako „amicus curiae“, teda priateľ súdu. Dokument môže mať priamy vplyv na ďalšie smerovanie konania, je však na posúdení súdu, či ho vezme do úvahy.

K pôvodnej dvojici sa v priebehu včerajšieho dňa pridali aj spoločnosti Facebook a Twitter. Zdroj blízky redakcii Recode sa vyjadril, že technologický priemysel je v predmetnej veci jednotný a pracuje na spoločnom súdnom podaní.

Apple postoj nezmenil

Pripomeňme, že dnes uplynula lehota na záväznú odpoveď Applu pre súd. Firma v 65-stranovom dokumente žiada o odvolanie rozhodnutia vytvoriť špeciálne upravený systém pre potreby FBI, informoval portál 9to5mac.

Argumentuje predchádzajúcimi obavami, že jeho naprogramovanie by úradom vložilo do rúk silný nástroj, ktorý by v zlých rukách narobil viac škody než úžitku.

Spoločný boj

Celý prípad sa nepriamo dotýka práve spoločností, ktoré sa postavili na stranu Apple, no aj mnohých ďalších. V prípade úspechu FBI by totiž mohlo dôjsť k nastoleniu nebezpečného precedensu.

V budúcnosti by tak úrady mohli vyžadovať podobné kroky (ako vytvorenie špeciálnej verzie OS) aj od Microsoftu či Googlu. Rovnako veľký záujem by mohli vzbudzovať dáta sociálnych sietí.

Živé.sk a MobilMania.sk e-mailom Zaregistrujte si svoju e-mailovú adresu na denný odber aktuálnych článkov.
Nesprávny formát e-mail adresy
Váš e-mail bol úspešne zaregistrovaný.
Pre dokončenie prosím kliknite na odkaz v e-maili, ktorý ste obdržali na Vami zadanú e-mailovú adresu.
ŽIVÉ.SK A MOBILMÁNIA.SK MAILOM Potvrdením tohto políčka súhlasíte so zasielaním informačných e-mailov spoločnosti Azet.sk, a.s., v súlade s platnou slovenskou legislatívou. Veľkosť jednotlivých správ neprekročí 80 kB. Pokiaľ bude správa vo formáte HTML, budú grafické prvky uložené na našom serveri a nebudú zahrnuté do tela e-mailu.   Prihlásiť sa na odber newsletteru
Nájdete nás aj na:
© Ringier Axel Springer Slovakia, a.s. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich
prevádzkovateľ portálu. Spravodajská licencia vyhradená.