Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Lepšie antivírusy na mobiloch. Nebezpečné kódy môžu chytať na úrovni procesora

Podobné technológie, aké bezpečnostný softvér ponúka na počítačoch, sa stávajú realitou aj na mobilnej platforme.

Avast demonštroval na veľtrhu Mobile World Congress 2016 spolu s Qualcommom nový spôsob na ochranu pred mobilnými škodlivými kódmi. Využíva novinku Smart Protect, ktorou disponuje najnovší procesor od spomínaného výrobcu čipov.

Nezamaskovaný kód

Ilustračná snímka (zdroj: Shutterstock.com) Ilustračná snímka (zdroj: Shutterstock.com) Technológia deteguje a klasifikuje doposiaľ neznámy či transformovaný malvér vďaka analýze správania sa škodlivého kódu. Metóda tiež vychádza zo strojového učenia v réžii Qualcommu. Výsledkom by malo byť najmä odhalenie infiltrácií v reálnom čase. Podobné možnosti ponúkajú dnešné antivírusy aj na platforme PC.

Tradičný bezpečnostný softvér dokáže iba skenovať a sledovať chovanie iba na úrovni aplikačnej vrstvy. Smart Protect detekciu posúva na úroveň samotného procesora, ktorý vykonáva jednotlivé inštrukcie v nezamaskovanej podobe.

Technológia je k dispozícii v najnovšom procesore Snapdragon 820. Niektorí hardvéroví partneri ho už nasadili vo vlajkových lodiach, ktoré takisto oficiálne predstavili v Barcelone. Ide napríklad o LG G5 alebo Samsung Galaxy S7 a S7 edge. Očakáva sa, že Qualcomm podporu novinky neskôr rozšíri aj na ďalšie čipy vo svojom portfóliu.

Tisíce unikátnych vzoriek za deň

Analytik škodlivého kódu spoločnosti Eset Róbert Lipovský (zdroj: redakcia) Analytik škodlivého kódu spoločnosti Eset Róbert Lipovský (zdroj: redakcia) Avast má v súčasnej dobe v databáze mobilných hrozieb vyše dva milióny vzoriek. Každý deň analytici odhalia 12 tisíc nových a unikátnych infiltrácií. Každý štvrťrok sa stretne s mobilným malvérom 15 percent používateľov smartfónov či tabletov.

Konkurenčný Eset pre Živé.sk pred časom uviedol, že rast množstva škodlivého softvéru pre mobily už nie je taký závratný ako v minulosti.

Pomer medzi naozaj „zlým“ malvérom, ktorý napríklad posiela SMS správy na prémiové telefónne čísla, a takzvanou šedou zónou dnes podľa Esetu predstavuje 1:9. Druhú skupinu antivírusy označujú ako potenciálne nechcené aplikácie, ktoré v praxi napríklad klikajú na reklamu.

Najvážnejším ohrozením pre mobilné zariadenia sa stali v poslednom období predovšetkým vydieračské trójske kone. Uzamykajú telefón alebo dáta a od obete žiadajú výkupné. Na ľudí tiež číha špionážny malvér s cieľom narušiť súkromie a zbierať osobné údaje. Riziko predstavujú i bezpečnostné zraniteľnosti v operačnom systéme Android, sumarizuje Avast.

Živé.sk a MobilMania.sk e-mailom Zaregistrujte si svoju e-mailovú adresu na denný odber aktuálnych článkov.
Nesprávny formát e-mail adresy
Váš e-mail bol úspešne zaregistrovaný.
Pre dokončenie prosím kliknite na odkaz v e-maili, ktorý ste obdržali na Vami zadanú e-mailovú adresu.
ŽIVÉ.SK A MOBILMÁNIA.SK MAILOM Potvrdením tohto políčka súhlasíte so zasielaním informačných e-mailov spoločnosti Azet.sk, a.s., v súlade s platnou slovenskou legislatívou. Veľkosť jednotlivých správ neprekročí 80 kB. Pokiaľ bude správa vo formáte HTML, budú grafické prvky uložené na našom serveri a nebudú zahrnuté do tela e-mailu.   Prihlásiť sa na odber newsletteru
Nájdete nás aj na:
© Ringier Axel Springer Slovakia, a.s. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich
prevádzkovateľ portálu. Spravodajská licencia vyhradená.