Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Desať rokov iPhonu: iFixit mapuje históriu rozobranými iPhonmi

Hoci bol prvý iPhone pomerne hrubý, bez poškodenia sa nedal svojpomocne opraviť.

Tento rok Apple oslavuje významné okrúhle výročie od predstavenia a uvedenia úplne prvého iPhonu. Pri tejto príležitosti sa redakcia portálu iFixit, ktorá je známa svojimi rozoberaniami všemožného hardvéru, rozhodla zaspomínať na všetky doposiaľ uvedené iPhony, ktorých je 15.

Prvý iPhone ste si doma na kolene opravili len ťažko (zdroj: iFixit) Prvý iPhone ste si doma na kolene opravili len ťažko (zdroj: iFixit)

Redakcia to urobila spôsobom sebe vlastným, a teda rozobranými iPhonmi. 9. januára totiž ubehlo presne desať rokov od momentu, kedy verejnosť prvýkrát uvidela revolučné zariadenie. Mobil si z iFixit odniesol skóre len dva body za prilepenú baterku a za to, že do útrob telefónu sa nie je možné dostať bez poškodenia obalu.

Čo hodnotí iFixit?

Portál iFixit udeľuje každému testovanému zariadeniu skóre od nula po desať bodov na základe toho, ako ľahko a do akej miery je možné svojpomocne si danú elektroniku opraviť. Do úvahy sa berú faktory, ako napríklad, či je možné zariadenie jednoducho otvoriť, čo všetko sa dá vymeniť a či sa dajú následne komponenty bez problémov vrátiť na svoje miesto bez straty funkčnosti.

Skóre desiatich bodov je najvyššie a znamená, že prístroj je možné opraviť si lacno a jednoducho aj v domácich podmienkach, a to bez veľkého rizika poškodenia pri oprave. Nízke hodnotenie si odnášajú zariadenia, u ktorých si bez pomoci servisu používateľ nevymení prakticky nič.

Takto iPhone za 10 rokov zmenil svet
Takto iPhone za 10 rokov zmenil svet

Evolúcia smartfónov Apple neraz ovplyvnila smerovanie konkurencie.

Hoci pôvodný iPhone bol na pomery dnešných mobilov relatívne hrubý a navodzoval tak dojem, že v ňom bude dostatok priestoru na manipuláciu a opravu, je tomu naopak a novšie, štíhlejšie iPhony odchádzali z iFixit s lepšími výsledkami. Napriek zoštíhleniu sú novšie verzie iPhonov ľahšie rozoberateľné a opraviteľné. Napríklad najnovšie modely iPhone 7 a iPhone 7 Plus majú hodnotenie sedem bodov z možných desiatich.

Najnovšie smartfóny od Apple sú priateľskejšie k oprave (zdroj: iFixit) Najnovšie smartfóny od Apple sú priateľskejšie k oprave (zdroj: iFixit)

Na fotografiách rozpitvaných mobilov tiež môžeme vidieť, ako sa postupne zväčšovala batéria, aby dokázala nakŕmiť rastúce displeje s vyšším rozlíšením a výkonné komponenty vo vnútri.

Živé.sk a MobilMania.sk e-mailom Zaregistrujte si svoju e-mailovú adresu na denný odber aktuálnych článkov.
Nesprávny formát e-mail adresy
Váš e-mail bol úspešne zaregistrovaný.
Pre dokončenie prosím kliknite na odkaz v e-maili, ktorý ste obdržali na Vami zadanú e-mailovú adresu.
ŽIVÉ.SK A MOBILMÁNIA.SK MAILOM Potvrdením tohto políčka súhlasíte so zasielaním informačných e-mailov spoločnosti Azet.sk, a.s., v súlade s platnou slovenskou legislatívou. Veľkosť jednotlivých správ neprekročí 80 kB. Pokiaľ bude správa vo formáte HTML, budú grafické prvky uložené na našom serveri a nebudú zahrnuté do tela e-mailu.   Prihlásiť sa na odber newsletteru
Nájdete nás aj na:
© Ringier Axel Springer Slovakia, a.s. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich
prevádzkovateľ portálu. Spravodajská licencia vyhradená.