Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Test Samsung Galaxy J3 Duos: Keď aj základ uspokojí

Päťpalcový smartfón s podporou dvoch SIM a LTE sietí pod dvomi stovkami.

Podpora 4G sietí začína byť štandardom aj u produktov, ktoré sa parametrami či cenou radia na pomedzie mainstreamu a low-endu. Jedným z nich je aj nový Samsung Galaxy J3 Duos, ročník 2016. Hardvérom síce neohúri, no napriek tomu môže zaujať nemalé publikum. Keby...

Dizajnová evolúcia po stýkrát

Dizajn Samsung už roky nemení, charakteristické tvary sú badateľné na prvý pohľad. Vyzerá rovnako, ako generácie pred ním len s tým rozdielom, že Galaxy J3 Duos je okrem tradičnej bielej a čiernej dostupný aj v zlatom vyhotovení.

Vpredu si možno všimnúť, že priestor pod displejom s fyzickým a dvomi dotykovými tlačidlami je štandardne biely. Vrch je ale naopak čierny, čo je pomerne netradičné, no ako celok dizajn nevyznieva zle.

Napriek veľkosti telefón padne do ruky ako uliaty. Ocenili by sme ale povrchové ošetrenie, ktoré by eliminovalo kĺzanie Napriek veľkosti telefón padne do ruky ako uliaty. Ocenili by sme ale povrchové ošetrenie, ktoré by eliminovalo kĺzanie

Päťpalcový displej na prvý pohľad obklopujú pomerne tenké rámiky. Ide ale o optický klam bielej verzie. Po rozsvietení obrazovky ešte uvidíme aj vnútorné čierne okraje, čím využitie priestoru voči zobrazovacej ploche dostáva trochu na frak.

Senzorovým tlačidlám chýba podsvietenie Senzorovým tlačidlám chýba podsvietenie

Rám nie je kovový, ide len o imitáciu. Zadná strana je matná a telefón tak trochu kĺže z rúk. Z hľadiska konektivity dostávame štandard v podobe audio konektora a Micro USB portu pre nabíjanie a prenos dát. Bezdrôtová komunikácia pozostáva z Wi-Fi, Bluetooth 4.0 a v neposlednom rade mobilných sietí až do štvrtej generácie.

Šošovka fotoaparátu i mriežka reproduktoru mierne vytŕčajú z profilu, a tak sa zvuk pri položení výrazne nestlmí Šošovka fotoaparátu i mriežka reproduktoru mierne vytŕčajú z profilu, a tak sa zvuk pri položení výrazne nestlmí

Displej s úplnou čiernou

Dominantou Samsungu Galaxy J3 Duos (2016) je poriadny päťpalcový displej typu Super AMOLED. Použitá technológia na rozdiel od IPS umožňuje úplné zhasínanie jednotlivých bodov, takže čierna je skutočne čierna.

Super AMOLED displej ponúka výborný kontrast Super AMOLED displej ponúka výborný kontrast

Malou slabinou je len HD rozlíšenie (1 280 × 720 pixelov), takže pri bližšom pohľade je vidieť jednotlivé body. Že nejde o 1080p človek zbadá aj pri malom písme, ktoré je tak trochu kostrbaté a ťažšie čitateľné. Opäť sa ale ukazuje, že rozlíšenie nie je hlavným parametrom a aj keď má menej svietiacich bodov, výsledný dojem môže byť výborný.

Maximálny jas je dostatočný aj pre používanie telefónu v exteriéri. Ak je slnečno, vhod príde Exteriérový režim, kedy sa jas ešte zvýši. Žiaľ, veľmi nám chýbal senzor okolitého svetla, ktorý by dokázal žiarenie displeja automaticky regulovať a automaticky tento režim aktivovať tak, ako sa to bežne deje pri drahších telefónoch tohto výrobcu.

Pozorovacie uhly sú výborné Pozorovacie uhly sú výborné

Základné fotenie zvláda

Hlavný fotoaparát vzadu ponúka maximálne rozlíšenie 8 megapixelov, avšak v režime 4:3. Pri pomere 16:9 je maximom 6 megapixelov. Kvalita snímok tradične závisí od okolitého svetla. V exteriéri sú fotky dobré a solídne výsledky možno dosiahnuť aj v dobre osvetlenom interiéri. Ako ale slnko zapadá, stúpa šum a prichádzajú problémy s rozmazaním, keďže foťák nedisponuje stabilizáciou. Pri fotení bližších objektov ale pomôže prisvetľovacia dióda.

Testovacie fotografie:

Samsung Galaxy J3 Duos: Testovacia foto Samsung Galaxy J3 Duos: Testovacia foto

Ďalšie fotografie nájdete v galérii  >>>

Nechýba možnosť záznamu HD videa v solídnej kvalite. Automatické zaostrovanie však mohlo byť rýchlejšie, niekedy má navyše telefón problém zaostriť na správny objekt.

Galaxy J3 Duos (2016) je pripravený aj na selfie maniakov, opäť ale v mantineloch svojej cenovej relácie. Predná kamera ponúka rozlíšenie 5 megapixelov, pričom výsledné obrázky sú slušné.

Vpredu chýba svetelný notifikačný indikátor Vpredu chýba svetelný notifikačný indikátor

Historický hardvér

Samsung Galaxy J3 Duos (2016) láka na štvorjadrový procesor. Spolieha na čipset Spreadtrum SC7731 ešte so starými 32-bitovými jadrami Cortex-A7, ktoré boli zamerané na úspornosť. Výkonnostné rekordy teda nová galaxia netrhá. Operačná pamäť s kapacitou 1,5 GB v dobách vlajkových lodí so 4 GB RAM taktiež asi neohúri.

. . . . . .

AnTuTu Benchmark si cení výkon zariadenia len na necelých 26 000 bodov, čo je už v dnešnej dobe skóre low-endu

Použitý Android 5.1.1 (Lollipop) s grafickou nadstavbou TouchWiz však chodí prekvapivo svižne, jemné spomalenia boli len občasným javom. Grafika Mali-400 MP vďaka HD rozlíšeniu zvláda i náročnejšie hry. V Asphalt 8: Airborne sme ale museli nastaviť stredné detaily, aby bol gameplay plynulý. Dnes už skrátka na slušný používateľský zážitok pomaly stačí už aj low-endový hardvér.

. . . . . .

Rozhranie TouchWiz je vecou vkusu, filozofiu Androidu ale výrazne nemení

Silnou stránkou Galaxy J3 Duos (2016) je, ako už názov napovedá, podpora dvoch SIM kariet. Ide však o režim Dual stand-by, čiže v čase, keď voláte s jedným číslom, na druhú SIM sa vám nikto nedovolá. Napokon spomeňme podporu LTE, ktorá je v dobách „dátovej spoločnosti“ veľkým plusom.

Pridajte sa k nám na Facebooku. FACEBOOK FANPAGE

Nepoteší vstavaná pamäť len s veľkosťou 8 GB, čo je už naozaj málo. Tobôž, keď po prvom spustení má používateľ k dispozícii už len okolo 4,5 GB voľného priestoru. Našťastie nechýba slot na Micro SD karty do 128 GB.

Pod zadným krytom nájdeme vyberateľnú batériu a celkom tri sloty na karty, čiže možno využívať výhody Dual SIM a súčasne i dátový priestor Micro SD. V niektorých telefónoch si totiž používateľ musí vybrať, či bude používať druhú SIM alebo pamäťovku Pod zadným krytom nájdeme vyberateľnú batériu a celkom tri sloty na karty, čiže možno využívať výhody Dual SIM a súčasne i dátový priestor Micro SD. V niektorých telefónoch si totiž používateľ musí vybrať, či bude používať druhú SIM alebo pamäťovku

Vďaka pomerne úspornému hardvéru a akumulátoru s kapacitou 2 600 mAh sa výdrž telefónu na jedno nabitie pohybuje okolo dvoch dní. Pri striedmejšom používaní získame aj deň navyše.

Hodnotenie: Lacný AMOLED

Bol stvorený pre tých, ktorí majú dve čísla, nechcú so sebou vláčiť dva mobily a pritom za Dual SIM zaplatiť veľa. Nový Samsung Galaxy J3 Duos (2016) asi najlepšie vystihuje práve táto charakteristika. Disponuje síce slabšími parametrami, no aj s nimi vie ponúknuť veľmi solídny používateľský komfort.

Za približne 180 eur dostaneme päťpalcový telefón s podporou dvoch SIM a zároveň aj LTE konektivitou. Jeho najsilnejšou zbraňou je SuperAMOLED displej, ktorý síce pracuje v nižšom HD rozlíšení, zobrazenie je ale aj tak veľmi pekné.

Niekde sa ale šetriť muselo. Prekvapení tak nemôžeme byť výhradne plastovým telom, ktoré ale na druhú stranu nemusí byť vždy na škodu. Neexceluje ani výkon a fotografické schopnosti.

Tlačidlá sú dobre dostupné a stláčajú sa pohodlne Tlačidlá sú dobre dostupné a stláčajú sa pohodlne

Problémom novej nádeje juhokórejského výrobcu je ale konkurencia. V cenovej kategórii do 200 eur nájdeme hneď niekoľko smartfónov, ktoré môžu Galaxy J3 Duos (2016) pekne podkúriť.

Asi najvážnejšími, taktiež dvojsimkovými súpermi budú ostrieľaní Lenovo P70 a Huawei P8 Lite, ktoré sú parametrovo o triedu vyššie, no cena je približne rovnaká. Pri P8 Lite je ale druhým slotom na SIM vybavená len voľne predajná verzia. SIM karta sa oň navyše delí s Micro SD kartou, čo môže obmedzovať.

Spomeňme tiež Meizu M2 note, ktorému ale chýba podpora LTE v pásme 800 MHz. Do užšieho výberu môžeme zaradiť i vodeodolnú Sony Xperia M4 Aqua, ktorej zase chýba podpora Dual SIM.

V skratke

Hoci Samsung Galaxy J3 Duos v benchmarkoch netrhá rekordy, nie je zlým produktom. Práve naopak, za danú cenu ponúka pomerne veľa.

Konkurencia je ale o chlp lepšia. Pokiaľ však novinka juhokórejského výrobcu časom ešte zlacnie, všetko môže byť inak.

Dôležité prednosti

  • Veľký displej s dostatočným jasom
  • Svižný chod systému len s občasnými zaváhaniami
  • Veľmi pekný SuperAMOLED displej
  • Podpora Dual SIM a LTE

Hlavné nedostatky

  • Chýba snímač okolitého svetla
  • Nekvalitné fotky pri slabom svetle

. .

Živé.sk a MobilMania.sk e-mailom Zaregistrujte si svoju e-mailovú adresu na denný odber aktuálnych článkov.
Nesprávny formát e-mail adresy
Váš e-mail bol úspešne zaregistrovaný.
Pre dokončenie prosím kliknite na odkaz v e-maili, ktorý ste obdržali na Vami zadanú e-mailovú adresu.
ŽIVÉ.SK A MOBILMÁNIA.SK MAILOM Potvrdením tohto políčka súhlasíte so zasielaním informačných e-mailov spoločnosti Azet.sk, a.s., v súlade s platnou slovenskou legislatívou. Veľkosť jednotlivých správ neprekročí 80 kB. Pokiaľ bude správa vo formáte HTML, budú grafické prvky uložené na našom serveri a nebudú zahrnuté do tela e-mailu.   Prihlásiť sa na odber newsletteru
Nájdete nás aj na:
© Ringier Axel Springer Slovakia, a.s. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich
prevádzkovateľ portálu. Spravodajská licencia vyhradená.