Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Nové paušály Orangeu: 5 hlavných nevýhod

Predstavené programy sú vo viacerých parametroch horšie. Operátor sa hlavne snažil vykrútiť z roamingovej regulácie.

Orange po roku predstavil nové paušály pod hlavičkou „Go“. Tie ale rozhodne nemôžeme označiť ako výhodnejšie oproti doterajším programom Flex a Max.

Iba pre nové paušály

Doplnené: Uvedené negatíva sa zatiaľ týkajú iba programov Go. Operátor sa totiž rozhodol expresne rýchlo vrátiť do ponuky aj pôvodné balíky paušálov Flex a Max. Nie je zatiaľ isté, ako bude uplatňovať reguláciu pri týchto programoch.

Kompletné informácie o nových paušáloch nájdete v samostatnom článku, na tomto mieste budeme zosumarizovať, v čom presne spočívajú ich nevýhody oproti doterajším paušálom.

Koniec roamingu? Orange využil ďalší trik, aby nedal dáta
Koniec roamingu? Orange využil ďalší trik, aby nedal dáta

Filip Hanker komentuje: Obísť nariadenia z dielne EÚ je ľahšie, než sme dúfali.

1. Pri dátach totálne obišiel EÚ

Už dlhšie sme upozorňovali na to, že ani po zrušení roamingových poplatkov nebude možné využívať paušál iba v zahraničí alebo prevažne v zahraničí. Predpokladalo sa však, že ak v ňom máte niekoľko gigabajtov dát a chcete ich minúť počas dovolenky, bude to v poriadku.

Orange ale pri nových paušáloch prišiel s veľmi veľkým škrtom – všetky, ktoré ponúkajú dáta, po novom obsahujú iba 0,1 GB dát do EÚ.

Takto si operátor predstavuje prenesenie regulácie EÚ do svojej ponuky. Našiel v nej „dieru“ – pretože dá v skutočnosti viac dát, ale tie ostatné ako bonusové. No a tie pod pravidlá EÚ podľa neho neplatia. Bonus, teda akési dáta zadarmo, predsa EÚ regulovať nemôže.

Ak veľmi chcete, môžete tieto bonusové dáta minúť aj v krajinách EÚ, avšak s doplatkom 9,22 eura za 1 GB. Naďalej tak bude vhodnejšie v zahraničí využívať SIM kartu od tamojšieho mobilného operátora.

Zároveň pri vyšších programoch ponúka Orange aj doplnkový 1 GB balík dát, ktorý je možné využívať u nás aj v krajinách EÚ – pýta si zaň ďalšie tri eurá.

Balíky aj v EÚ, bez príplatku

Internetové balíky budú platné u nás aj v EÚ. K programu Go 20 získate za 3 eurá 500 MB, ku všetkým vyšším programom dostanete za rovnakú cenu 1 GB dát. K najnižším programom Go 10 a Go 15 je dostupný iba balík 0,1 GB za 1 euro.

2. Málo dát aj u nás

Aj keď si odmyslíme fakt, že operátor rozdelil dáta na domáce a tie v EÚ, aj s bonusovými dátami ide stále o malé dátové balíky.

V hladine pár desiatok eur by sme čakali mnoho gigabajtov. Opak je ale pravdou. Napríklad 20-eurový program ponúka iba 0,6 GB (0,5 GB v SR a 0,1 GB v SR a EÚ) a 30-eurový paušál 2,1 GB (2 GB v SR a 0,1 v SR a EÚ).

Pri najdrahšom je zas „úsmevné“, že v cene 65 eur máte u nás 10,1 gigabajtu, z toho na surfovanie v EÚ je len tých 0,1 gigabajtu.

Rušenie roamingu v EÚ má trhlinu. Operátori ho môžu obísť
Rušenie roamingu v EÚ má trhlinu. Operátori ho môžu obísť

Ján Trangel komentuje: Nie je vylúčené, že operátori sa pokúsia vyšmyknúť. V Česku s tým už začali.

3. Bez predplatených správ

perátor pri paušáloch neponúka ani SMS a MMS. Teda aspoň pri nižších. Neobmedzené správy získate iba pri 40 a 65-eurovom programe. Všetci ostatní klienti ale zaplatia za správu 0,06 eura.

K programom, kde nie sú zahrnuté, je možné dokúpiť balíček 100 SMS/MMS za jedno euro. Neobmedzené správy a MMS sú za dve eurá mesačne. Oba balíky platia u nás aj v EÚ.

4. Po minutí balíka bez internetu

Najnižšie paušály za 10 a 15 eur mesačne obsahujú iba slimačí 0,06/0,06 Mbit/s prístup na internet – aj keď bez obmedzenia u nás aj v EÚ.

V ostatných programoch sú zahrnuté aj dáta – ale po ich vyčerpaní sa prístup nespomalí, ale rovno zastaví.

Na výber máte z troch možností – buď budete do konca fakturačného obdobia bez dát, alebo si zaplatíte 1 GB dát za 3 eurá. Ak vám postačí spomalený prístup s rýchlosťou 0,13/0,13 Mbit/s, využiť môžete aj ten – ale za poplatok jedno euro.

Operátor potvrdil, že tento pomalý internet bude možné rovnako využívať aj v EÚ – bez doplatkov.

Koniec roamingu v EÚ: Všetky info na jednom mieste
Koniec roamingu v EÚ: Všetky info na jednom mieste

Zákazníci operátorov sa už o niekoľko týždňov dočkajú zrušenia príplatkov v zahraničí.

5. Zrušenie rýchlejšieho internetu

Hľadáte možnosť dokúpenia vyšších rýchlostí, 0,25 alebo 0,75 Mbit/s? Márne, operátor ju vyškrtol.

Ako uvádzame vyššie, dostupné je už iba zrýchlenie na 0,13/013/Mbit/s za jedno euro. Toľko doposiaľ stálo zrýchlenie na dvojnásobok.

Pridajte sa k nám na Facebooku. FACEBOOK FANPAGE
 
Živé.sk a MobilMania.sk e-mailom Zaregistrujte si svoju e-mailovú adresu na denný odber aktuálnych článkov.
Nesprávny formát e-mail adresy
Váš e-mail bol úspešne zaregistrovaný.
Pre dokončenie prosím kliknite na odkaz v e-maili, ktorý ste obdržali na Vami zadanú e-mailovú adresu.
ŽIVÉ.SK A MOBILMÁNIA.SK MAILOM Potvrdením tohto políčka súhlasíte so zasielaním informačných e-mailov spoločnosti Azet.sk, a.s., v súlade s platnou slovenskou legislatívou. Veľkosť jednotlivých správ neprekročí 80 kB. Pokiaľ bude správa vo formáte HTML, budú grafické prvky uložené na našom serveri a nebudú zahrnuté do tela e-mailu.   Prihlásiť sa na odber newsletteru
Nájdete nás aj na:
© Ringier Axel Springer Slovakia, a.s. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich
prevádzkovateľ portálu. Spravodajská licencia vyhradená.