Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Trh smartfónov sa mení, Huawei dobieha v predajoch Apple

Smartfóny si medziročne mierne pohoršili. Čaká sa však na veľké novinky druhej polovice roka.

Podľa predbežných výsledkov analytickej spoločnosti IDC dodali producenti smartfónov v globále na trh 341,6 mil. kusov zariadení za druhý kvartál tohto roka. V medziročnom porovnaní išlo o mierny pokles o 1,3 percenta.

Na druhej strane je potrebné podľa IDC pripomenúť, že napriek poklesu trhu ani jeden z popredných výrobcov zariadení si nepripísal na svoje konto negatívny výsledok. Práve naopak. Niektorým výrobcom sa darilo výrazne lepšie ako vlani.

Na trhu sa pritom ešte len očakáva predstavenie viacerých kľúčových noviniek, ktoré by mali potiahnuť nielen samotných výrobcov, ale aj celý trh dopredu. Napríklad ide o toľko diskutované iPhony novej generácie. Apple si tento rok pripomína desiate výročie od ich uvedenia na trh a čakajú sa veľké novinky – napríklad prechod na OLED displeje minimálne u vybraných modelov. V hre je však aj nová generácia tabletofónu Galaxy Note 8 od Samsungu, V30 od LG, Pixel 2 od Google a mnohé ďalšie.

Z pohľadu jednotlivých výrobcov, Samsung si udržal pomerne jasné vedenie na trhu. Dodal necelých 80 miliónov smartfónov, čo predstavovalo medziročný nárast o 1,4 percenta. Dôležitú rolu na výsledkoch firmy hrali nové modely S8 a S8+, solídne sa však malo dariť aj smartfónom z línie Galaxy A a tiež Galaxy J.

Samsung Galaxy S8+ Samsung Galaxy S8+

Dvojkou trhu je opäť firma Apple a to aj vďaka miernemu medziročnému nárastu odbytu jej telefónov z rodiny iPhone. Práve v prípade Apple sa však najviac očakáva septembrová prezentácia a nové telefóny.

Napriek miernemu rastu však už Apple, aspoň v súčasnosti, nie je jasnou dvojkou globálneho trhu so smartfónmi. Ku kalifornskej firme sa totiž výrazne priblížila čínska firma Huawei, ktorá obsadila tretie miesto globálneho rebríčka.

Výsledky Apple: Počet predaných iPhonov prekročil 1,2 mld. kusov
Výsledky Apple: Počet predaných iPhonov prekročil 1,2 mld. kusov

Darilo sa tiež iPadom a predovšetkým službám.

Spoločnosť, ktorá stojí za modelmi P10, Mate 8 či značkou Honor, si medziročne polepšila o zhruba pätinu. Rozdiel medzi Apple a Huawei tak v súčasnosti už nepredstavuje ani jedno celé percento. IDC pritom pripomína, že Huawei má stále veľké rezervy – predovšetkým potrebuje posilniť svoje pozície na strategickom americkom trhu. Potom by mohla pomýšľať nielen na druhú priečku rebríčka.

Huawei P10 Plus Huawei P10 Plus

Prvú päťku ešte uzatvárajú Oppo a Xiaomi, ktoré zaznamenali výrazné medziročné prírastky objemu dodávok.

Značka Oppo postupne expanduje mimo domáceho čínskeho trhu, napríklad ide o Indiu alebo Thajsko. Dokonca kooperuje s lokálnymi operátormi a ponúka svoje produkty (pri kombinácii so službami) za výrazné zľavy, prípadne celkom „zadarmo“.

Pre Xiaomi ide o návrat na popredné priečky po určitom útlme. Firma si sama uvedomila, že počiatočná stratégia zameraná prakticky výlučne na on-line predaj už neprináša potrebné ovocie. Spoločnosť otvára a bude otvárať kamenné predajne. Dôjsť má aj na Slovensko.

Globálny trh so smartfónmi za druhý kvartál 2017

Výrobca

2Q17 dodávky

2Q17 podiel na trhu

2Q16 dodávky

2Q16 podiel na trhu

Medziročný rozdiel

1. Samsung

79,8

23,3 %

78,6

22,7 %

1,4 %

2. Apple

41,0

12,0 %

40,4

11,7 %

1,5 %

3. Huawei

38,5

11,3 %

32,2

9,3 %

19,6 %

4. Oppo

27,8

8,1 %

22,7

6,6 %

22,4 %

5. Xiaomi

21,2

6,2 %

13,3

3,9 %

58,9 %

Ostatní

133,4

39,0 %

158,8

45,9 %

-16,0 %

Celkovo

341,6

100,0 %

346,1

100,0 %

-1,3 %

Dodávky v mil. kusov, zdroj: IDC Worldwide Quarterly Mobile Phone Tracker

Živé.sk a MobilMania.sk e-mailom Zaregistrujte si svoju e-mailovú adresu na denný odber aktuálnych článkov.
Nesprávny formát e-mail adresy
Váš e-mail bol úspešne zaregistrovaný.
Pre dokončenie prosím kliknite na odkaz v e-maili, ktorý ste obdržali na Vami zadanú e-mailovú adresu.
ŽIVÉ.SK A MOBILMÁNIA.SK MAILOM Potvrdením tohto políčka súhlasíte so zasielaním informačných e-mailov spoločnosti Azet.sk, a.s., v súlade s platnou slovenskou legislatívou. Veľkosť jednotlivých správ neprekročí 80 kB. Pokiaľ bude správa vo formáte HTML, budú grafické prvky uložené na našom serveri a nebudú zahrnuté do tela e-mailu.   Prihlásiť sa na odber newsletteru
Nájdete nás aj na:
© Ringier Axel Springer Slovakia, a.s. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich
prevádzkovateľ portálu. Spravodajská licencia vyhradená.