Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Apple obviňuje FBI: Obnovili heslo na iPhone

Podľa cupertinskej spoločnosti prístup k informáciám oddialila nedbalosť zo strany technického pracovníka tamojšieho úradu.

Napriek blížiacemu sa termínu konečného rozhodnutia zatiaľ Apple svoj postoj k odomknutiu iPhonu útočníka zo San Bernardina nemení. Spoločnosť argumentuje, že FBI sa k dátam mohla dostať aj bez nutnosti prelomenia ochrany. Obete streľby zatiaľ stoja na strane vyšetrovateľov.

FBI sa ohlásila neskoro

Ilustračná snímka (zdroj: Shutterstock.com) Ilustračná snímka (zdroj: Shutterstock.com)
Zamestnanec z vyššieho vedenia Apple prezradil webu Mashable, že spoločnosť na prípade spolupracuje od skorého januára. Podľa jeho slov však prišla žiadosť o pomoc zo strany FBI neskoro. Iba hodinu po zabavení iPhonu 5c zamestnanec tamojšej samosprávy zresetoval prístupové údaje ku kontu Apple ID.

Ak by nedošlo k vymazaniu pôvodných údajov, stačilo by predmetný smartfón pripojiť k predtým používanej Wi-Fi sieti a aktivovať zálohu dát do úložiska iCloud. Po zaistení súdneho príkazu by výrobca obsah účtu poskytol vyšetrovateľom.

Strelec spomenutú cloudovú službu aktívne využíval. Posledná záloha ale prebehla šesť týždňov pred streľbou.

Dáta môžu byť len v telefóne

Hovorca FBI uviedol, že vymazanie hesla k Apple ID nasledovalo po spolupráci medzi vyšetrovateľmi a zodpovednými zamestnancami.

Tento krok kompetentní aj tak za rozhodujúci nepovažujú. „Ak by aj nedošlo k zmene hesla a automatická záloha by bola nahraná do cloudu, v telefóne by sa stále mohli nachádzať dáta, ktoré možno exportovať až po zásahu Applu,“ píše sa v stanovisku pre web Ars Technica.

Ilustračná snímka (zdroj: Shutterstock.com) Ilustračná snímka (zdroj: Shutterstock.com)
Kauza polarizovala spoločnosť na dva protichodné tábory. Neústupčivý postoj Applu obhajujú popredné osobnosti ako Sundar Pichai (Google) či Jack Dorsey (Twitter). Zakladateľ antivírusovej spoločnosti McAfee zas ponúkol, že dáta bezplatne sprístupní do troch týždňov.

Na opačnej strane stojí kandidát na amerického prezidenta Donald Trump. Otvorene vyzval na bojkot výrobkov značky až do ukončenia sporu. Na stranu FBI pridali aj obete streľby. Zástupca časti z nich pre agentúru Reuters uviedol: „(Obete, pozn. red.) boli cieľom teroristov. Potrebujú vedieť, ako a prečo k tomu došlo.“

Pripomeňme, že pri decembrovom útoku v kalifornskom San Bernardine zahynulo 14 ľudí. Ďalších 22 osôb utrpelo vážne zranenia.

Živé.sk a MobilMania.sk e-mailom Zaregistrujte si svoju e-mailovú adresu na denný odber aktuálnych článkov.
Nesprávny formát e-mail adresy
Váš e-mail bol úspešne zaregistrovaný.
Pre dokončenie prosím kliknite na odkaz v e-maili, ktorý ste obdržali na Vami zadanú e-mailovú adresu.
ŽIVÉ.SK A MOBILMÁNIA.SK MAILOM Potvrdením tohto políčka súhlasíte so zasielaním informačných e-mailov spoločnosti Azet.sk, a.s., v súlade s platnou slovenskou legislatívou. Veľkosť jednotlivých správ neprekročí 80 kB. Pokiaľ bude správa vo formáte HTML, budú grafické prvky uložené na našom serveri a nebudú zahrnuté do tela e-mailu.   Prihlásiť sa na odber newsletteru
Nájdete nás aj na:
© Ringier Axel Springer Slovakia, a.s. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich
prevádzkovateľ portálu. Spravodajská licencia vyhradená.