Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Orange: Chceli by sme pridať viac dát. Nejde to pre roaming v EÚ

Pozrite si vyjadrenia šéfa Orangeu k novej regulácii a zmenám na trhu, ktoré s tým súvisia.

Mobilný operátor Orange by chcel pridať do paušálov výrazne viac dát, kvôli novej regulácii v EÚ to vraj ale nie je možné, keďže všetky objemy dát musia platiť aj v zahraničí.

Poukazuje tak na ekonomickú neúnosnosť, keďže za 1 GB dát platí v krajinách EÚ niekoľko eur.

Generálny riaditeľ Orangeu Pavol Lančarič sa pre Živé.sk a MobilManiu vyjadril aj k možným stratám v súvislosti so zrušením príplatkov, zmenám pri zahraničných partneroch alebo roamingových balíkoch.

Bude Orange v budúcnosti využívať výhodu veľkej skupiny pri roamingu? Pozrite si na videu, čo si o pravidlách európskej regulácie myslí šéf Orangeu:

Pozrite si, aké pravidlá pre roaming v krajinách EÚ platia u operátorov Orange, Telekom, O2, 4ka a Tesco Mobile.

Chceli pridať viac dát

Kvôli zmenám v súvislosti s využívaním roamingu v krajinách EÚ „ako doma“ vraj nebude možné pridať veľa dát do paušálov, keďže internet musí platiť aj v EÚ a operátor s tým má náklady.

„Nás to brzdí v tom, aby sme dávali výrazne väčšie množstvá dát – a ľudia by to chceli. Nemôžeme urobiť ani to, že by sme dali domáce bonusové dáta. Akékoľvek dáta sú pre EÚ,“ zdôvodňuje Pavol Lančarič.

Nevylúčil však to, že Orange požiada regulačný úrad o výnimku a mohol by si teda k službám pýtať primeraný príplatok. Tvrdí, že to nevie vylúčiť, ale prv než bude konať, počká si na to, ako budú klienti v zahraničí využívať služby, až následne sa rozhodne.

Štát o výnimku žiada aj O2, rozhodnutie zatiaľ nie je známe. V prvej ponuke postupuje O2 v zmysle európskej regulácie a v EÚ účtuje domáce ceny. Platí to okrem paušálov zameraných na internet, kde operátor umožní minúť len časť dát - v podobných prípadoch to únia umožňuje.

O2 zrušilo roamingové poplatky
O2 zrušilo roamingové poplatky

Reguláciu splnil operátor o dva dni skôr.

Problémom aj blízkosť hraníc

Riaditeľ Orangeu poukazuje na to, že najväčšie mesto na Slovensku je situované blízko Maďarska a Rakúska. Zároveň spresnil, že Bratislava podľa odhadov nemá oficiálnych 420-tisíc, ale 650-tisíc obyvateľov. Sú teda blízko hraníc a logicky teda budú môcť využívať služby mimo Slovenska veľmi ľahko.

„Napríklad Poľsko má na východe hranicu s Bieloruskom a Ukrajinou a až na juhu od nás s krajinami EÚ. Na to, aby sa veľké množstvo obyvateľov dostalo na hranicu EÚ, musí prekonať veľkú vzdialenosť, tu to tak nie je,“ povedal Pavol Lančarič.

Údaje Európskej komisie hovoria, že priemerný zákazník vycestuje do zahraničia počas šiestich dní v roku. Priemerom v únii je dvojnásobok.

Lančarič dodal, že aktuálne má Orange vypočítanú prognózu, koľko ho bude stáť zrušenie roamingových príplatkov pre zákazníkov. Presné číslo ale hovoriť nechce. „Hovoríme o miliónoch eur, samozrejme,“ dodal.

Orange roaming v EÚ zruší. Paušály Go majú všetky dáta aj v Únii
Orange roaming v EÚ zruší. Paušály Go majú všetky dáta aj v Únii

Operátor oznámil roamingové podmienky. Reguláciu bude plne rešpektovať pri všetkých službách.

Iba spriaznené siete? Nie

Aj napriek tomu, že Orange pôsobí napríklad v Poľsku, Rumunsku, Španielsku alebo Francúzsku, nemá v pláne v týchto krajinách obmedzovať počet roamingových partnerov. Zákazníci sa teda budú môcť naďalej pripojiť aj do iných sietí ako do spriaznenej siete Orangeu.

Navyše je vraj výhodné mať v krajine viacero partnerov – aj kvôli rozdielnej kvalite sietí a rôznemu pokrytiu.

Vylúčili to aj Telekom a O2. Rovnako nemajú v pláne obmedzovať počet partnerov v zahraničí.

Zároveň ale Lančarič dodáva, že prioritne bude zákazníkov v roamingu prihlasovať do sietí skupiny Orange. „Budeme to robiť, nie ale v sto percentách prípadov,“ spresnil. Je to vraj dôležité aj kvôli dobrým vzťahom s inými telekomunikačnými providermi.

Museli vypnúť roamingové balíky

Operátor zdôrazňuje, že v súvislosti s novou reguláciou musel všetkým zákazníkom vypnúť všetky roamingové balíčky – a to aj tie, ktoré obsahujú cestovné poistenie v zahraničí. Kto ich chce, musí si ich znovu zapnúť.

„Všetkým zákazníkom sme ale proaktívne a zadarmo predĺžili poistenie do konca júla,“ spresnil Lančarič. Informáciu o konci balíkov dostali klienti listom.

Zároveň Orange balíčky výrazne zatraktívnil. Max Roaming ponúka k vyšším paušálom neobmedzené volania, správy a 2 GB dát v EÚ a Švajčiarsku 2,45 eura. Zároveň zvýhodňuje aj služby v ďalších krajinách mimo únie.

Ak miniete dáta v zahraničí, nemôžete míňať predplatené dáta v SR, keďže ste si zvolili tento alternatívny balík. Po vyčerpaní týchto dát budete platiť za 0,1 GB sumu 0,6 eura, teda napríklad ďalšie dva gigabajty by už stáli 12 eur.

Orange: Roamingový balík ďalej v ponuke. Zvýhodní Švajčiarsko či iné krajiny
Orange: Roamingový balík ďalej v ponuke. Zvýhodní Švajčiarsko či iné krajiny

Operátor plánuje upraviť roamingový balíček, ktorý môže byť zaujímavý pre časť klientov.

V Európe ako doma Plus za 2,9 eura obsahuje volania a SMS do EÚ a Švajčiarska za 0,06 eura. 0,1 GB dát je spoplatnených sumou 0,6 eura. Zvýhodnené sú aj volania, SMS a dáta mimo EÚ. Súčasťou oboch balíkov je naďalej aj cestovné poistenie s krytím do 100-tisíc eur pre majiteľa paušálu a aj pre rodinu.

Za dáta platíme asi 4 eurá

O2 v minulých dňoch uviedlo, že keď klient minie v zahraničí 1 GB dát, bude musieť konkurenčnému operátorovi skutočne zaplatiť 9,24 eura. Ide o maximálnu sumu, ktorú stanovila EÚ.

Rušenie roamingových poplatkov sa podarilo, je to veľký úspech
Rušenie roamingových poplatkov sa podarilo, je to veľký úspech

Ján Trangel komentuje: Únia dotlačila operátorov k ústupkom. Ťažia z toho zákazníci.

Orange otvorene priznal, že takúto sumu za dáta v zahraničí neplatí. Za gigabajt dát sú to vraj približne 4 eurá.

Pridajte sa k nám na Facebooku. FACEBOOK FANPAGE
 
Živé.sk a MobilMania.sk e-mailom Zaregistrujte si svoju e-mailovú adresu na denný odber aktuálnych článkov.
Nesprávny formát e-mail adresy
Váš e-mail bol úspešne zaregistrovaný.
Pre dokončenie prosím kliknite na odkaz v e-maili, ktorý ste obdržali na Vami zadanú e-mailovú adresu.
ŽIVÉ.SK A MOBILMÁNIA.SK MAILOM Potvrdením tohto políčka súhlasíte so zasielaním informačných e-mailov spoločnosti Azet.sk, a.s., v súlade s platnou slovenskou legislatívou. Veľkosť jednotlivých správ neprekročí 80 kB. Pokiaľ bude správa vo formáte HTML, budú grafické prvky uložené na našom serveri a nebudú zahrnuté do tela e-mailu.   Prihlásiť sa na odber newsletteru
Nájdete nás aj na:
© Ringier Axel Springer Slovakia, a.s. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich
prevádzkovateľ portálu. Spravodajská licencia vyhradená.